Skip to content

Microsoft Word Hızlı Kaydetme Özelliği Nasıl Devre Dışı Bırakılır

26 de Mayıs de 2021

Microsoft Word gibi kelime işlem yazılımlarındaki Hızlı Kaydetme özelliği kullanışlıdır çünkü sisteminizin çalışmanızı kaydetmesini beklerken harcadığınız zamanı kısaltabilir. Bu, daha küçük belgelerde çok fazla sorun olmayabilir, ancak önemli belgelerle çalışıyorsanız, dosya kaydetme işlemi biraz zaman alabilir. Hızlı kaydetmenin avantajları çok fazla olsa da, özelliğin nasıl çalıştığı, belgenizde bulunan hassas bilgilere siz farkına bile varmadan erişime potansiyel olarak izin verebilir.

Kaydetme Nasıl Hızlı Çalışır?

Hızlı Kaydet etkinleştirildiğinde, bir dosyayı kaydetme eylemi, araç çubuğunda bulunan kaydet düğmesini tıkladığınızda veya CTRL + S kısayol tuşu. Bunun yerine, yalnızca yaptığınız değişiklikleri orijinal belgeye ekler. Bu şekilde, her kaydetme komutuyla kaydedilen bilgi miktarı azaltılır. Bu, belge güvenliği için neden önemli bir husustur? Çünkü, sildiğinizi düşündüğünüz yorumlar ve bilgiler de dahil olmak üzere belgeye koyduğunuz her şey, belgenin bir kopyasına ve bu bilgilere nasıl ulaşılacağına dair bilgiye sahip olan herkes tarafından erişilebilir durumda olacaktır.

Hızlı Kaydetmenin Diğer Dezavantajları

Çoğu kullanıcı, Hızlı Kaydetme ile büyük olasılıkla sorunlarla karşılaşmayacak olsa da, özelliğin sunabileceği diğer olası sorunlara dikkat etmek önemlidir:

  • Hızlı Kaydetme dosyası, dosya kaydetme işleminin daha karmaşık olması nedeniyle bozulmaya daha duyarlı olabilir.
  • Normalde Microsoft Word dosya türünüzü açabilen diğer üreticilerin kelime işlemcileri, Hızlı Kaydet dosyasını açarken sorunlarla karşılaşabilir.
  • Hızlı Kaydetme dosyasının dosya boyutu daha büyüktür ve daha fazla yer kaplar.
  • Belge yönetim sistemleri veya yazım ve dilbilgisi denetimi yazılımları gibi kelime işlemci yazılımınızı tamamlamak veya yardımcı olmak için tasarlanmış yazılımlar, Hızlı Kaydetme dosyasıyla çakışabilir.

Hızlı Kaydetme Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Bu bilgi, yalnızca bir adli tıp uzmanının sahip olabileceği bir şey gibi gelebilir, ancak düşündüğünüz kadar karmaşık değildir; çoğu metin düzenleme yazılımı, bir belgedeki değişikliklerin geçmişini ortaya çıkarabilir. Güvenli tarafta olmak için, aşağıdaki basit adımları izleyerek Hızlı Kaydet özelliğini kapatabilirsiniz:

  1. Tıklamak Araçlar üst menüde.
  2. Seçiniz Seçenekler menü listesinden.
  3. Tıkla Kayıt etmek sekmesi.
  4. Kaydetme seçenekleri bölümünün altında, yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Hızlı kaydetmeye izin ver.
  5. Tıklayın TAMAM MI.

Belgelerinizin kaydedilmesini beklerken biraz daha fazla zaman harcayabilirsiniz, ancak bu, özel verilerinizin yanlışlıkla açığa çıkmasına karşı size ekstra bir güvenlik sağlayabilir.