Skip to content

Microsoft Word Şablonları Nasıl Oluşturulur

15 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir prototip şablonu oluşturun, ardından şu adrese gidin: Dosya > Farklı kaydet. Bitişik, yanında Dosya adışablonunuza açıklayıcı bir dosya adı verin.
 • Seçin Tür olarak kaydet açılır ok ve seçin Word Şablonu. Dosya yolu, varsayılan şablon konumuna değişir.
 • Seçiniz Kayıt etmek. Belgeniz artık .dot veya .dotx dosya uzantısıyla bir şablon olarak kaydedilir.

Bu makalede, Word’de faturalar, paketleme fişleri ve form mektupları dahil bir şablonun nasıl oluşturulacağı açıklanmaktadır. Bu makaledeki talimatlar Word 2019, 2016, 2013 ve 2010 için geçerlidir; ve Microsoft 365 için Word.

Word Şablonu Öğelerinizi Seçin

Word şablonunuzu oluşturmanın ilk adımı, hangi özellikleri ve biçimlendirmeyi eklemek istediğinize karar vermektir. Planlama için harcadığınız zaman size zaman kazandıracak ve daha sonra uğraşmanızı sağlayacaktır. Nelerin ekleneceğine ilişkin bazı öneriler şunlardır:

 • Her zaman belgeye dahil edilen metin.
 • Sütunlar, kenar boşlukları, sekme durakları, son notlar ve dipnotlar gibi biçimlendirme.
 • Görevleri otomatikleştirmek için makrolar.
 • Şablon her açıldığında otomatik olarak güncellenen bir tarih alanı.
 • Adres ve iletişim bilgileri.
 • Sayfa numarası, belge başlığı veya üstbilgi ve altbilgilerdeki dosya yolu gibi değişen bilgiler için Alanlar veya Otomatik Metin.
 • Yazı tipi boyutu gibi belirli biçimlendirmeye sahip yer tutucu metin. Yer tutucu olarak TITLE veya INTRO gibi açıklayıcı kelimeleri kullanmayı düşünün.

Tüm şablon öğelerinizin ana hatlarını belirledikten sonra, prototipi boş bir Word belgesinde oluşturun. Listelediğiniz öğeleri ekleyin ve uygun ayarlamaları yapın.

Yeni Şablonunuzu Kaydedin

Şablonunuz için prototip oluşturmayı bitirdikten sonra, belgeyi şablon olarak kaydedin.

 1. Git Dosya.

 2. Seçiniz Farklı kaydet.

 3. İçinde Farklı kaydet iletişim kutusunda, Dosya adı metin kutusuna açıklayıcı bir şablon dosya adı yazın.

 4. Seçin Tür olarak kaydet açılır ok ve seçin Word Şablonu.

 5. Dosya yolu, varsayılan şablon konumuna değişir. Bu klasördeki şablonlar, bir şablondan yeni bir belge oluşturduğunuzda Şablonlar iletişim kutusunda görünür. Ancak, isterseniz başka bir klasör seçebilirsiniz.

 6. Seçiniz Kayıt etmek. Belgeniz artık .dot veya .dotx dosya uzantısına sahip bir şablon olarak kaydedilir ve buna dayalı olarak yeni belgeler oluşturmak için kullanılabilir.

Şablon Tam Olarak Nedir?

Microsoft Word şablonu, ortak metin, makrolar ve üstbilgiler ve altbilgilerin yanı sıra özel sözlükler, araç çubukları ve Otomatik Metin girdileri gibi belirli biçimlendirmeleri içeren bir Word belgesidir. Bu öğeler, şablonu her açtığınızda orada bulunur ve belge metnini değiştirseniz bile değiştirilemez. Şablonu istediğiniz kadar kullanın.