Skip to content

Microsoft Word’de Bir Görüntüye Açıklama Ekleme

20 de Haziran de 2021

Word belgenizde resimler varsa, resimlerin daha kolay anlaşılmasını sağlamak için ek açıklamalar ekleyin. Bu görüntülere ek açıklamalar eklemek, hedef kitlenizi grafiğin belirli bir alanına yönlendirir ve siz de metin açıklamaları ekleyebilirsiniz. Görüntülere açıklama eklemek, iş ve okul için profesyonel sunumlar ve belgeler oluşturmanıza da yardımcı olur. Bir Word belgesindeki resimlere ek açıklamaların nasıl ekleneceği aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki yönergeler Microsoft 365 için Word, Word 2019, Word 2016, Word 2013 ve Word 2010 için geçerlidir.

Ek Açıklamalara Başlayın

Word’de bir görüntüye açıklama eklemek için görüntüyü bir belgeye ekleyin ve ardından görüntünün üzerine bir şekil çizin.

 1. şuraya git Ekle sekmesini seçin ve seçin Resimler. İnternetten bir resim bulmak ve indirmek için Çevrimiçi Resimler ve bir resim arayın.

 2. İçinde Resim Ekle iletişim kutusunda, görüntüyü içeren dosya klasörünü seçin.

  Resim Ekle iletişim kutusunun ekran görüntüsü

 3. Resmi seçin, ardından Ekle.

  Word'de Ekle düğmesi vurgulanmış şekilde Resim Ekle kutusu

 4. Belgedeki resmi seçin, Ekle sekmesini seçin, ardından şekiller.

  Şekiller menüsü vurgulanmış olarak Microsoft Word

 5. Şunlardan birini seçin: Açıklama balonu şekiller. İmleç artı işaretine dönüşür.

  Microsoft Word'de Açıklamalar bölümü vurgulanmış şekilde Şekil Ekle menüsü

 6. Şekli istediğiniz konumda ve boyutta oluşturmak için görüntü boyunca sürükleyin.

  Bir açıklama vurgulanmış olarak Microsoft Word

 7. Şekli seçin ve açıklamalı metni girin.

Temel Temalar ve Görünümün Özelleştirilmesi

Metnin biçimlendirmesini (yazı tipi, yazı tipi boyutu ve yazı tipi stili gibi) özelleştirmek için metni vurgulayın ve mini araç çubuğundan bir seçenek belirleyin. üzerindeki ayarları kullanın Ev Açıklamalı metinde başka biçimlendirme değişiklikleri yapmak için sekmesine tıklayın. Dolgu ve anahat renklerini de özelleştirebilirsiniz. Dolgu rengini değiştirmek için, artı işareti sembolüne dönüşmesi için ek açıklama balonu şeklinin kenarının üzerine gelin, ardından sağ tıklayın ve Doldur.

Biçim Biçimi menüsü vurgulanmış olarak Microsoft Word

İstediğiniz rengi seçin (Tema veya Standart). Veya özel bir renk seçmek için Daha Fazla Dolgu Rengi. Ardından, aşağıdaki gibi farklı özelliklerle denemeler yapın: Gradyan, Doku, ve Resim.

Dolgu Rengi seçeneklerinin ekran görüntüsü

Anahat rengini değiştirmek için açıklama balonu şeklinin kenarına sağ tıklayın ve anahat. Ardından bir renk seçin (Tema veya Standart), Anahat Yokveya Anahat Renklerini Seçin Daha fazla renk seçeneği için. Düz çizginin ağırlığını değiştirin veya kısa çizgiye çevirin.

Anahat seçeneği vurgulanmış şekilde Word'de Şekil Biçimlendir menüsü

Açıklamaları Yeniden Konumlandırın ve Yeniden Boyutlandırın

Açıklama balonu şeklini yeniden konumlandırmak için, imleç artı işaretine dönüşecek şekilde şeklin kenarının üzerine gelin, ardından açıklama balonu şeklini yeni bir konuma sürükleyin. Ek açıklama balon okunun yerini de değiştirmeniz gerekebilir. İmleci, artı işaretini görüntülemek için açıklama balonu şeklinin üzerine getirin, açıklama balonunu seçin, ardından imleci elmas şeklindeki tutacağın üzerine getirin, böylece imleç bir oka dönüşür. Yerini değiştirmek için tutamacı sürükleyin. Ek açıklama balonu şeklini yeniden boyutlandırmak için diğer tutamaçları kullanabilirsiniz. Çift uçlu bir oka dönüştürmek için bir tutamacın üzerine gelin, ardından yeniden boyutlandırma tutamağını sürükleyin.