Skip to content

Microsoft Word’de Kelime Sayısını Görüntüleme

16 de Mayıs de 2021

Bir okul veya iş ödevi için Microsoft Word belgenizde kaç kelime olduğunu veya bir blog yazısı veya başka bir belge için yayınlama gereksinimlerini karşılamanız gerekebilir. Microsoft Word, siz yazarken sözcükleri sayar ve bu bilgileri belge penceresinin altındaki durum çubuğunda basit bir biçimde görüntüler. Karakter sayısı, paragraflar ve diğer bilgilerle ilgili genişletilmiş istatistikler için Kelime Sayısı penceresini açın. Bu makaledeki talimatlar Microsoft 365 için Word, Word 2019, Word 2016, Word 2013, Word 2010 ve Mac için Word 2016 için geçerlidir.

PC’ler için Word’de Kelime Sayısı

Durum çubuğu, başka bir pencere açmanıza gerek kalmadan bir belgede kaç kelime olduğunu gösterir. Durum çubuğunda kelime sayısını görmüyorsanız, durum çubuğunu sağ tıklayın ve Sözcük sayısı -e kelime sayısını görüntüleyin.

PC’ler için Word’de Seçili Metni Sayma

Ayrıca bir belgenin bir kısmındaki kelimelerin sayısını da sayabilirsiniz. PC’ler için Word sürümlerinde bir cümle veya paragrafta kaç kelimenin olduğunu görüntülemek için metni seçin. Seçilen metnin kelime sayısı, belgenin altındaki durum çubuğunda görüntülenir. Aynı anda birkaç metin kutusundaki kelimeleri saymak için tuşunu basılı tutun. Ctrl metin seçimlerini yaparken.

Word'de, seçili metnin kelime sayısının vurgulanmış olduğu bir belge

Kelime Sayım Penceresi Nasıl Açılır

Sözcük sayımından fazlasına ihtiyacınız olduğunda, Sözcük Sayısı penceresinde ek bilgiler mevcuttur. Word’ün tüm sürümlerinde Sözcük Sayısı penceresini açmak için durum çubuğuna gidin ve sözcük sayısını seçin. Kelime Sayım Penceresi aşağıdakilerin sayısı hakkında bilgi içerir:

 • Sayfalar
 • Kelimeler
 • Boşlukları saymayan karakterler
 • Boşluklu karakterler
 • Paragraflar
 • Çizgiler

Yanındaki kutuya bir onay işareti koyun. Metin Kutularını, Dipnotları ve Son Notları Dahil Et Bunların sayıma dahil edilmesini istiyorsanız.

 1. Saymak istediğiniz metni seçin.

 2. Seçin gözden geçirmek sekmesi.

  İnceleme sekmesinin vurgulandığı kelime

 3. İçinde Prova grup seçin Sözcük sayısı.

  Kelime Sayısı bölümü vurgulanmış olarak Word'deki gözden geçirme sekmesi

Mac için Word’de Kelime Sayısı

Mac için Word’de, durum çubuğundaki sözcük sayısını seçin. Bu, kelimelerin, karakterlerin, satırların ve daha fazlasının sayısını görüntüler. Durum çubuğu, metnin bir bölümünü seçmediğiniz sürece tüm belgenin kelime sayısını görüntüler. Bu durumda, seçilen metnin sayısı görüntülenir.

Mac için Word'de Kelime Sayımı Ekran Görüntüsü