Skip to content

Microsoft Word’de Üzerine Yazma ve Ekleme Modlarını Kullanma

27 de Mayıs de 2021

Microsoft Word’de iki metin giriş modu vardır: Ekle ve Üzerine Yaz. Bu modların her biri, metnin önceden var olan bir metne sahip bir belgeye eklendiğinde nasıl davrandığını açıklar. İşte bu iki modun nasıl çalıştığı ve nasıl kullanılacağı. Bu makaledeki talimatlar Microsoft 365 için Word, Word 2019, Word 2016, Word 2013 ve Word 2010 için geçerlidir.

Mod Tanımı Ekle

Ekle modundayken, bir belgeye eklenen yeni metin, yeni metni belgeye yazılırken veya yapıştırılırken yerleştirmek için geçerli metni ileri, imlecin sağına taşır. Microsoft Word’de metin girişi için varsayılan moddur.

Üzerine Yazma Modu Tanımı

Üzerine yazma modunda, metnin mevcut olduğu bir belgeye metin eklendiğinde, mevcut metin, girilirken yeni eklenen metinle karakter karakter değiştirilir.

Tür Modları Nasıl Değiştirilir

Mevcut metnin üzerine yazabilmek için Microsoft Word’deki varsayılan Ekleme modunu kapatmak istiyorsanız, bunu yapmanın iki yolu vardır. En basit yol, düğmesine basmaktır. Ekle modu açıp kapatan tuş. Başka bir yol, Üstüne Yazma modunu açıp kapatmak için Ekle tuşunu ayarlamaktır. Üzerine yazma modu ayarlarını değiştirmek için:

 1. Git Dosya > Seçenekler.

 2. İçinde Kelime Seçenekleri iletişim kutusu, seç ileri.

  Gelişmiş bölümü vurgulanmış olarak Word'de Seçenekler kutusu

 3. İçinde Düzenleme seçenekleri bölümünde aşağıdakilerden birini seçin:

  • Üzerine Yazma modunu kontrol etmek üzere Ekle tuşunu kullanmak için Üzerine yazmayı kontrol etmek için Anahtar ekle’yi kullanın onay kutusu.
  • Üzerine yazma modunu kalıcı olarak etkinleştirmek için, Üzerine yazma modunu kullan onay kutusu.

  Word'de üzerine yazma seçenekleri

 4. Seçiniz TAMAM MI.