Skip to content

Microsoft Works Elektronik Tablo Formüllerini Kullanma

21 de Mayıs de 2021

Toplama veya çıkarma gibi temel sayı hesaplamaları ve maaş bordrosu kesintileri veya bir öğrencinin test sonuçlarının ortalaması gibi daha karmaşık hesaplamalar için elektronik tablo formüllerini kullanabilirsiniz. Verileri değiştirirseniz, MS Works, formülü yeniden girmenize gerek kalmadan cevabı otomatik olarak yeniden hesaplayacaktır. MS Works, 2007’de kullanımdan kaldırıldı ve artık Microsoft tarafından desteklenmiyor. Daha güncel işlevler için Microsoft Excel veya Google E-Tablolar’ın güncel bir sürümüne geçin.

Formülü Yazmak

MS Works Elektronik Tablo Formülleri.

Bir MS Works elektronik tablosunda formül yazmak, matematik dersinde nasıl yapıldığından biraz farklıdır. Bir MS Works formülü, onunla bitmek yerine eşittir işaretiyle (=) başlar. Eşittir işareti her zaman formül yanıtının görünmesini istediğiniz hücreye gider. Eşittir işareti MS Works’e, aşağıdaki öğelerin bir formülün parçası olduğunu ve yalnızca bir ad veya sayı olmadığını bildirir. Bir MS Works formülü şuna benzer:
= 3 + 2

Ziyade:
3 + 2 =

Formüllerdeki Hücre Referansları

MS Works Elektronik Tablo Formülleri

MS Works Elektronik Tablo Formülleri.

Önceki adımdaki formül çalışırken, bir dezavantajı vardır. Hesaplanmakta olan verileri değiştirmek isterseniz, formülü düzenlemeniz veya yeniden yazmanız gerekir. Daha iyi bir yol, formülü yazmaktır, böylece formülün kendisini değiştirmek zorunda kalmadan verileri değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, verileri hücrelere yazarsınız ve ardından formülde MS Works’e verilerin elektronik tablodaki hangi hücrelerde bulunduğunu söylersiniz. Elektronik tablodaki bir hücrenin konumu hücre referansı olarak adlandırılır. Bir hücre başvurusu bulmak için, hücrenin hangi sütunda olduğunu ve hangi satırda olduğunu bulmak için sütun başlıklarına bakın. Hücre başvurusu, sütun harfinin ve satır numarasının bir kombinasyonudur – örneğin A1, B3veya Z345. Hücre referanslarını yazarken, sütun harfi her zaman önce gelir. Bu formülü C1 hücresine yazmak yerine:

= 3 + 2

Bunun yerine şunu yazın:

= A1 + A2

MS Works’te formül içeren bir hücreye tıkladığınızda (yukarıdaki resme bakın), formül her zaman sütun harflerinin üzerinde bulunan formül çubuğunda görünür.

MS Works Elektronik Tablo Formüllerini Güncelleme

MS Works Elektronik Tablo Formülleri

MS Works Elektronik Tablo Formülleri.

Bir MS Works elektronik tablo formülünde hücre referanslarını kullandığınızda, elektronik tablodaki ilgili veriler her değiştiğinde formül otomatik olarak güncellenir. Örneğin, A1 hücresindeki verilerin 3 yerine 8 olması gerektiğini fark ederseniz, yalnızca A1 hücresinin içeriğini değiştirmeniz gerekir. MS Works, C1 hücresindeki yanıtı günceller. Hücre referansları kullanılarak yazıldığı için formülün kendisinin değişmesine gerek yoktur. Verileri kolayca değiştirebilirsiniz.

 1. A1 hücresini seçin

 2. 8 yazın

 3. Basın GİRİŞ klavyedeki tuş

Formülün bulunduğu C1 hücresindeki yanıt hemen 5’ten 10’a değişir, ancak formülün kendisi değişmez.

Formüllerde Matematiksel Operatörler

MS Works Elektronik Tablo Formülleri oluşturmak için kullanılan matematiksel operatör tuşları

MS Works Elektronik Tablo Formülleri oluşturmak için kullanılan matematiksel operatör tuşları.

MS Works Elektronik Tablolarında formül oluşturmak zor değildir. Verilerinizin hücre referanslarını doğru matematiksel operatörle birleştirmeniz yeterlidir. MS Works elektronik tablo formüllerinde kullanılan matematiksel operatörler, matematik dersinde kullanılanlara benzer.

 • Çıkarma – eksi işareti ( )
 • Toplama – artı işareti ( + )
 • Bölüm – eğik çizgi ( / )
 • Çarpma – yıldız işareti (* )
 • Üs alma – düzeltme işareti (^ )

Operasyonların sırası

Bir formülde birden fazla operatör kullanılırsa, MS Works’ün bu matematiksel işlemleri gerçekleştirmek için izleyeceği belirli bir sıra vardır. Bu işlem sırası, denkleme parantez eklenerek değiştirilebilir. İşlem sırasını hatırlamanın kolay bir yolu, kısaltmayı kullanmaktır:

YATAK MASALARI

İşlem Sırası:

Braketler
Exponents
Division
Multiplikasyon
Birek
Subtraction Parantez içinde yer alan herhangi bir işlem ilk olarak gerçekleştirilecektir Üsler ikinci olarak gerçekleştirilir. MS Works, bölme veya çarpma işlemlerinin eşit önemde olduğunu düşünür ve bu işlemleri denklemde soldan sağa geldikleri sırayla gerçekleştirir. MS Works ayrıca toplama ve çıkarma işleminin de eşit derecede önemli olduğunu düşünmektedir. Bir denklemde hangisi önce görünürse, toplama veya çıkarma, ilk gerçekleştirilen işlemdir.

MS Works Elektronik Tablolar Formül Eğitimi: Adım 1/3 – Verileri Girme

MS Works Elektronik Tablo Formülleri

MS Works Elektronik Tablo Formülleri.

Adım adım bir örnek deneyelim. 3 + 2 sayılarını eklemek için bir MS Works elektronik tablosuna basit bir formül yazacağız. Formülleri oluşturmaya başlamadan önce tüm verilerinizi elektronik tabloya girmeniz en iyisidir. Bu şekilde, herhangi bir düzen sorunu olup olmadığını anlarsınız ve daha sonra formülünüzü düzeltmeniz daha az olasıdır.

 1. A1 hücresine 3 yazın ve GİRİŞ klavyedeki tuş.

 2. A2 hücresine 2 yazın ve GİRİŞ klavyedeki tuş.

  MS Works Elektronik Tablo Formülleri

  MS Works Elektronik Tablo Formülleri.

MS Works Elektronik Tablolarında formül oluştururken, HER ZAMAN eşittir işaretini yazarak başlayın. Cevabın görünmesini istediğiniz hücreye yazarsınız.

 1. Hücre seçin C1(resimde siyah olarak özetlenmiştir) fare imlecinizle.

 2. Hücreye eşittir işaretini yazın C1.

 3. 2. adımda eşittir işaretini yazdıktan sonra, elektronik tablo formülüne hücre referansları eklemek için iki seçeneğiniz vardır.

  • Bunları yazabilirsin veya
  • İşaret adı verilen bir MS Works özelliğini kullanabilirsiniz. İşaret formüle hücre başvurusunu eklemek için verilerinizin bulunduğu hücreyi farenizle tıklatmanıza olanak tanır.

  MS Works Elektronik Tablo Formülleri

 4. Hücre seçin A1 fare imleci ile

 5. Artı (+) işareti yazın

 6. Fare işaretçisiyle A2 hücresine tıklayın

 7. Basın GİRİŞ klavyedeki tuş

 8. Cevap 5, C1 hücresinde görünmelidir.