Skip to content

Minecraft Platformları ve Farklılıkları

18 de Mayıs de 2021

Minecraft’ın her sürümü, platformlarla ilgili olarak (Bilgisayar, Konsollar, Cep Sürümü, Pi Sürümü ve Windows 10 Sürümü) genel olarak aynı şey olsa da, bazıları diğerlerinden daha sınırlıdır. Her sürümün pozitiflerini ve potansiyel negatiflerini (kim olduğunuza ve bu oyunu ne için kullandığınıza bağlı olarak) listeleyelim.

Bilgisayar Sürümleri (Windows, Mac OS X ve Linux)

Çeşitli platformlardan Minecraft mevcuttur, oyunun bilgisayar versiyonu kolayca en güncel ve kullanıcı dostudur. Minecraft için çeşitli güncellemeler, diğer mevcut platformlara ulaşmadan önce oyunun bilgisayar yinelemesinde çok daha erken yayınlandı. Minecraft için güncellemeler ilk olarak oyunun bilgisayar yinelemesine uygulandığından, insanlar piyasaya sürüldükten sonra zarif projeler yaratma eğilimindedir. Bu projelerden bazıları Kaynak Paketleri, Özel Haritalar, Redstone mekanizmaları ve çok daha fazlasıdır (ve bunlarla sınırlı değildir). Minecraft’ın PC sürümünün diğer platformlara göre oynamaya daha uygun olmasını sağlayan başka önemli yönleri de var. Oyununuzu kolaylaştırmak ve oyunu size daha doğal hissettirmek için öğeler, dünya boyutu, sunucular, komutlar, değişiklikler, kullanıcı tarafından oluşturulan kaynak paketleri, kontroller ve daha birçok ayar açısından daha az sınırlama vardır.

Minecraft: Pocket Edition (Mobil)

Hareket halindeyken oyun oynamak sizin bir fincan çayınızsa, Minecraft: Pocket Edition tam olarak aradığınız şey olabilir. Minecraft: Pocket Edition çok sayıda platformda yayınlandı. Bu platformlar Android, iOS, Fire OS, Windows Phone 8.1 ve Windows 10’dur. Oyunun bu özel sürümü açısından önemli bir avantaj fiyattır. 6,99 dolara Minecraft: Pocket Edition’ın güzel bir yüzüğü var. Oyunun platformlar açısından en uygun fiyatlı versiyonu ve anında oyun oynamak için mükemmel. Bununla birlikte, Minecraft: Pocket Edition deneyiminin kesin bir dezavantajı, ayarlar, kaynak paketleri, dış görünümler, sunucular ve güncellemeler (örneğin, The End eksikliği) açısından daha az seçeneğe sahip olmasıdır. Diğer bir olası dezavantaj, ekran boyutu ve kontrollerin kendisidir, genellikle olduğu gibi, hepsi bir ekranda parmak kullanılarak yapılır. Güncellemeler, uyumluluk için optimize edilmeleri gerektiğinden, oyunun bu sürümleri için çok daha sonra kullanıma sunulur. Minecraft: Pocket Edition, oynamak için harika bir yoldur, ancak Minecraft’tan hoşlanıyorsanız ve telefonunuzun (ve boş zamanınızın) her seferinde bir blok işgal etmesini istiyorsanız.

Konsol (PlayStation 3, XBOX 360, PlayStation 4, Xbox One)

Mobil ve bilgisayar oyunları herkes için değil. Bazı insanlar klasik bir kontrol cihazı kullanma ve konsolda oynama hissine bağlı kalmayı sever. Minecraft konsol sürümleri burada devreye giriyor. Minecraft’ın konsol sürümü şu anda PlayStation 3, PlayStation 4, XBOX 360 ve Xbox One’da mevcuttur. Minecraft’ın oynanabileceği tüm platformlar arasında (bilgisayarın yanı sıra), konsol sürümleri olumluların çoğuna sahip olma eğilimindedir. Oyunun konsol sürümü, burada ve burada küçük farklılıklar ile oyunun bilgisayar sürümüyle daha fazla benzerlik paylaşıyor. Minecraft’ın mevcut olduğu çeşitli platformlar açısından önemli bir fark, dünya boyutudur. XBOX 360 ve PlayStation 3 Edition of Minecraft dünyalarında 864×864 blok haritayla sınırlıdır. Xbox One ve PlayStation 4 Minecraft Sürümlerinde, dünyalar 2500×2500 blok haritayla sınırlıdır. Buna karşılık, Minecraft’ın bilgisayar sürümü ve Pocket Edition, görünüşte sonsuz bir dünya yaratarak bu sınırı aşıyor.

Minecraft: Pi Sürümü

Programlamayı öğrenmekle ilgilenen biriyseniz, başka yere bakmanıza gerek yok! Minecraft: Pi Edition sizi koruyor! Minecraft’ın Pi Sürümü, kodlamaya mükemmel bir giriş niteliğindedir. Kodlama maceranıza başlamak için “Raspberry Pi” ye ihtiyacınız olacak. Mojang’ın sözleriyle, “Raspberry Pi, harika bir başlangıç ​​noktası olan kredi kartı boyutunda bir bilgisayardır. Yeni programcılar için ucuz, yetenekli ve ulaşılabilir. ” Minecraft’ın bu sürümü, Minecraft’ın Minecraft: Pocket Edition sürümüne dayanmaktadır. Bu platform için Minecraft: Pocket Edition sürümünü kullanmak, birden çok programlama diliyle destek sağlar. Minecraft’ın sürümünü indirmek ücretsizdir, bu yüzden programlama sizin tarzınızsa hemen başlayın!

Sonuç olarak

Minecraft oynamak istiyorsanız, kendinizi rahat hissettiğiniz şeyi seçin. Ancak, bu sürümlerden birini satın almadan önce oyunun her sürümünün çok farklı olduğunu anladığınızdan emin olun. Oyunun konsol versiyonları ve bilgisayar versiyonu içerik açısından en güncel olanlardır. Oyunun Pocket Edition’ı, hareket halindeyken oyun oynamak için de mükemmeldir. Son olarak, Minecraft’ın Pi Sürümü, oynamaktan çok programlamaya dayanmaktadır. Öyleyse, ister rahatlayarak ister hareket halindeyken geri tepiyor olun, eğlenin ve inşa etmeye devam edin!