Skip to content

Minecraft Sunucuları İçin En İyi 10 Bukkit Eklentisi

19 de Haziran de 2021

Hem CraftBukkit hem de Spigot ile çalışan Bukkit eklentileri, bir Minecraft sunucusunu değiştirmeyi ve korumayı son derece kolaylaştırır. Doğru eklenti seti ile güçlü yönetim araçları ekleyebilir, trollerin oyuncularınızı üzmesini imkansız hale getirebilir, yepyeni oyun deneyimleri yaratabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bukkit nedir?

Bukkit, programcıların Minecraft için eklentiler oluşturmak için kullanabilecekleri bir uygulama programlama arayüzüdür (API). Temel olarak, programcıların eklentiler oluşturmasını ve sunucu yöneticilerinin bunları yüklemesini çok daha kolay hale getirir. Orijinal Bukkit, resmi Minecraft sunucu programının değiştirilmiş bir çatalıydı; bu, geliştiricilerin Minecraft sunucu kodunu alıp, Bukkit eklentilerini otomatik olarak yükleyip çalıştırmak için değiştirdiği anlamına gelir. Bu proje, Minecraft yayıncısı Mojang’ın Bukkit ekibini satın almasıyla sona erdi, ancak yine de Bukkit eklentilerini Spigot ve CraftBukkit sunucularıyla kullanabilirsiniz.

Bukkit Eklentilerini Nasıl Kullanırsınız?

Bir Bukkit eklentisi kullanmak istiyorsanız, CraftBukkit veya Spigot Minecraft sunucunuz olması gerekir. Bu eklentiler, Mojang’dan indirebileceğiniz resmi Minecraft sunucusuyla çalışmaz. Bukkit eklentilerini kullanmak istiyorsanız izlemeniz gereken temel kurallar şunlardır:

  • Bir Spigot veya CraftBukkit Minecraft sunucusu çalıştırdığınızdan emin olun.
  • Güvenilir bir kaynaktan bir Bukkit .jar dosyası indirin.
  • Sunucu çalışıyorsa, durdurun.
  • .jar dosyasını Minecraft sunucusu eklentileri klasörünüze yerleştirin.
  • Sunucuyu yeniden başlatın ve her şey uyumluysa Bukkit eklentisi otomatik olarak yüklenecektir.

Yerel bir sunucu çalıştırıyorsanız, .jar dosyasını uygun klasöre sürüklemeniz yeterlidir. Bir barındırma hizmeti kullanıyorsanız, .jar dosyasını sunucunuza yüklemeniz gerekecektir. Daha fazla ayrıntı için Minecraft sunucu sunucunuzla iletişime geçin.

En İyi Bukkit Eklentilerini Bulma

On binlerce Bukkit eklentisi vardır, bu nedenle sunucunuz için en iyisini bulmak göz korkutucu bir görev olabilir. Oyuncularınız için yeni bir oyun deneyimi arıyorsanız, aradığınız şey mcMMO gibi çok oyunculu çevrimiçi (MMO) özellikler ekleyen bir eklenti olabilir, ancak mini oyunlar ekleyen, oyun içi oyun oluşturan eklentiler de var. ekonomiler, köylü oyuncu olmayan karakterleri (NPC’ler) ve daha fazlasını büyük ölçüde iyileştirir. Bukkit eklentilerini bulabileceğiniz en iyi yerler:

  • SpigotMC – Spigot, Bukkit’in bir çatalıdır ve Spigot ekibi aynı zamanda CraftBukkit’i de korur. Çoğu Bukkit eklentisi burada bulunabilir.
  • Curse Forge – Bu, geliştiricilerin Bukkit eklentilerini gönderebilecekleri başka bir yerdir. SpigotMC’de bulamazsanız, muhtemelen burada bulacaksınız.
  • GitHub – SpigotMC veya Curse Forge kullanmak yerine, bazı geliştiriciler resmi sitelerinden doğrudan GitHub’a bağlanır. Bir Bukkit eklentisinin resmi sitesi bir GitHub deposuna bağlantı veriyorsa, indirmek genellikle güvenlidir.

Başlamanıza yardımcı olmak için Minecraft sunucunuz için en önemli 10 Bukkit eklentisini de bir araya getirdik. Yalnızca sunucunuzu sorunsuz bir şekilde çalışır duruma getirmek veya mevcut bir sunucuyu korumak ve geliştirmek istiyorsanız, bunlarla yanlış gidemezsiniz.

Kasa

Vault gösterişli bir eklenti değildir, ancak çok sayıda eklenti kullanan bir sunucu çalıştırmak istiyorsanız kesinlikle gereklidir. İşlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için diğer eklentiler arasındaki etkileşimleri yönetir ve sohbet değişiklikleri, ekonomi sistemleri, kullanıcı izinleri ve daha fazlası için bir çerçeve sağlar. Birçok popüler eklenti Vault olmadan çalışmadığından, indirdiğiniz ilk Bukkit eklentilerinden biri olmalıdır.

bİzinler

bpermissions bukkit eklentisi

Bu eklenti, sunucu yöneticilerine, belirli oyuncuların hangi komutları kullanabileceğini ayarlama ve değiştirme yeteneği verir. Tamamen oyun içinde çalışır, bu nedenle herhangi birinden izin vermek veya kaldırmak istediğinizde yapılandırma dosyalarını düzenlemenize ve sunucuyu yeniden başlatmanıza gerek yoktur. bPermissions, sunucu yöneticileri için güçlü bir araç olsa da, Vault gerektiren birçok Bukkit eklentisinden biridir. Bu yüzden önce onu aldığınızdan emin olun.

EssentialsX

Essentialsx bukkit eklentisi

Essentials, Minecraft sunucu yöneticilerine 100’den fazla kullanışlı komut ve yeni oyuncular için kitler gibi tonlarca özellik sağlar. Mevcut en kullanışlı Bukkit eklentilerinden biriydi, ancak Minecraft 1.8’in piyasaya sürülmesinden önce geliştirmeyi durdurdu. EssentialsX, Minecraft’ın daha yeni sürümlerinde çalışan orijinal Essentials eklentisinin bir çatalıdır. Bazı özelliklerin çalışması için Vault gerekir, ancak orijinal Essentials Bukkit eklentisi ile aynı yardımcı programın tümünü sağlar.

Dünya düzeni

worldedit bukkit eklentisi

WorldEdit, Minecraft sunucunuzun manzarasını şekillendirmek ve değiştirmek için size güçlü araçlar sağlar. Tek tek bloklar yerleştirmek yerine, tanımlanmış bir hacim içindeki her bir bloğu istediğiniz blok tipiyle değiştirmenize olanak tanır. Ek komutlar, duvarlar inşa etmeyi, yapıları kopyalayıp yapıştırmayı ve hatta hataları geri almayı kolaylaştırır. WorldEdit diğer bazı eklentiler tarafından da gereklidir.

DynMap

dynmap bukkit eklentisi

DynMap, Minecraft sunucunuz için Google Haritalar gibidir. Herkesin bir web tarayıcısından erişebileceği, dünyanızın oldukça ayrıntılı bir genel görünümünü oluşturur ve gerçek zamanlı olarak güncellenir, böylece her oyuncunun dünyanın neresinde olduğunu bile görebilirsiniz.

Dünya Koruması

worldguard bukkit eklentisi

WorldGuard’ın temel amacı, sunucunuzun belirli alanlarını korumaktır. Bu eklentiyi, hangi oyuncuların belirli sınırlar içinde blokları yok etmesine veya değiştirmesine izin verileceğini ayarlamak için kullanabilirsiniz, bu da herkesin sıkı çalışmanızı yok etmesini imkansız kılar. WorldGuard, WorldEdit gerektirir, bu nedenle önce WorldEdit’i kurduğunuzdan emin olun. Ayrıca, dünyanızın tam olarak hangi bölümlerine atandığını görmenizi sağlayan DynMaps ile de bağlantılıdır.

çoklu evren

çoklu evren bukkit eklentisi

Multiverse, tek bir Minecraft sunucusunda birden fazla dünyayı barındırmayı son derece kolaylaştıran bir Bukkit eklentisidir. Yöneticiler, dünyalar arasında özgürce yaratma, yok etme ve ışınlanma yapabilir. Hatta ileri geri atlamak için hayatta kalma, barışçıl ve yaratıcı dünyalara sahip olabilirsiniz. Çoklu Evren için Eklentiler ayrıca normal oyuncuların bir yöneticinin yardımı olmadan dünyalar arasında hareket etmeleri için portallar oluşturmanıza da olanak tanır. Büyük bir sunucunuz varsa ve büyümek için daha fazla alana ihtiyacınız varsa, Multiverse bunu kolaylaştırır. Keşfetmek için birden fazla farklı dünyaya, bir şeyleri test etmek için ayrı bir dünyaya, hatta benimkini soymak için basit bir düz dünyaya sahip olmak istiyorsanız da harika.

DiscordSRV

discordsrv bukkit eklentisi

Oyuncularınızın oyun dışında iletişim kurması için bir Discord sunucusu bulundurursanız, DiscordSRV oyunun kurallarını değiştirir. Oyuncuların Minecraft sunucunuzda ne zaman oturum açıp kapattığını duyurmak için Discord sunucunuzda bir bot kullanır ve hatta Discord ve Minecraft arasında karşılıklı sohbeti iletebilir.

Sohbet Kontrolü

chatcontrol bukkit eklentisi

Chat Control, güçlü bir sohbet yönetimi eklentisidir. İstenmeyen postaları, reklamları, küfürleri, botları kolayca azaltmanıza olanak tanır ve yöneticiler için bir dizi yardımcı program sağlar. Varsayılan yapılandırma, çoğu büyük sunucu için iyi ayarlanmıştır, ancak tüm sohbet filtresi kurallarını ihtiyaçlarınıza ve belirli sunucunuzun atmosferine uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Keder Önleme

keder önleme bukkit eklentisi

GriefPrevention, oyuncuların madencilik yapmak ve inşa etmek için kendi alanlarını talep etmelerini kolaylaştıran bir Bukkit eklentisidir. Yetkisiz oyuncuların inşa etmeye yardımcı olmadıkları yapıları değiştirmelerini veya yok etmelerini önleyebilmesi bakımından WorldGuard’ın aynı temel işlevlerinden bazılarına sahiptir. Bir yöneticinin korunan alanları atamak için konsol komutlarını kullanmasını gerektiren WorldGuard’ın aksine, GriefPrevention, oyuncuların sınırlar dahilinde kendi alanlarını talep etmelerine olanak tanır. Her oyuncuya, varsayılan olarak, ilk sandığını oluşturup yerleştirdiğinde bir hak talebi verilir ve sunucuda oynamaya devam ettikleri süreye bağlı olarak ek hak taleplerine izin verilir. GriefPrevention, WorldGuard ve WorldEdit ile çalışır, ancak bu eklentileri kullanmak istemiyorsanız, kendi başına kullanabilirsiniz.