Skip to content

Minecraft’ta Modlar Nasıl Kurulur

13 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir PC veya Mac’te Minecraft Forge’u indirip yükleyin ve ardından bir mod indirip telefonunuza yerleştirin. Minecraft Klasör.
 • Diğer platformlarda modlar, oyun içi mağazadan satın alınabilen eklentiler olarak adlandırılır.
 • Minecraft modlarını yalnızca mod yaratıcılarının modlarını yükledikleri Minecraft Forumu gibi güvenilir kaynaklardan indirin.

Bu makale PC ve Mac’te Minecraft modlarının nasıl alınacağını açıklar. Talimatlar, orijinal Java sürümü ve Minecraft Bedrock Sürümü için geçerlidir.

Minecraft Modlarını Pc ve Mac’e Yükleme

Orijinal Java sürümünü bir PC veya Mac’te oynuyorsanız Minecraft modlarını kurmanın temel adımları şunlardır:

 1. Minecraft Forge’u indirin ve yükleyin (henüz sahip değilseniz).

 2. Güvenilir bir kaynaktan bir Minecraft modu indirin.

 3. Modu Minecraft klasörünüze yerleştirin.

 4. Normalde yaptığınız gibi Minecraft’ı başlatın.

Minecraft Modlarını Diğer Platformlara Yükleme

Minecraft’ı Xbox One gibi farklı bir platformda oynuyorsanız, modlar, görünümler, harita paketleri ve diğer eklemeler eklenti olarak adlandırılır. Bu platformlarda işlem daha da kolaydır:

 1. Minecraft’ı başlatın.

 2. Tıklayın Mağaza.

 3. İstediğiniz bir eklentiye tıklayın. Eklentiler ücretsiz değildir. Minecraft’ı modlar yerine eklentiler kullanan bir platformda oynuyorsanız, ücretsiz modlar yüklemenin bir yolu yoktur.

 4. Tıklayın Kilidini aç eklentiyi satın almak için.

Minecraft için Modlar Nelerdir?

Mod, modifikasyon için kısadır, bu nedenle Minecraft modu temelde Minecraft’taki her şeyi orijinal durumundan farklı bir duruma değiştiren bir şeydir. Modlar, oyunda yaratıklar oluşturmak, eklemek veya değiştirmek için yeni tarifler ekleyebilir ve oyunun oynanış şeklini daha da sert şekillerde değiştirebilir. Diğer modlar, oyunun daha iyi çalışmasını sağlamak, daha iyi görünmek ve hatta sanal gerçeklik desteği gibi yeni özellikler eklemek için perde arkasında çalışır.

OzoCraft doku paketi gibi basit Minecraft modları bile oyunun görünümünü ve hissini önemli ölçüde değiştirebilir.
CC0 1.0

Herhangi bir mod olmadan oynamak mümkün olsa da, mod yüklemek oyuna yeni bir soluk getirebilir ve oynamayı çok daha eğlenceli hale getirebilir. Yüklenecek bir mod aramaya başlamadan önce, Minecraft’ın iki farklı sürümü olduğunu ve her sürümün modları kendi yöntemiyle ele aldığını anlamak önemlidir. Orijinal sürüm artık Minecraft: Java Sürümü olarak adlandırılıyor ve Windows, Mac ve Linux PC’lerde oynayabilirsiniz. Modlar yaygın olarak bulunur ve ücretsizdir, bu nedenle iyi modları bulmak ve kurmak karmaşık olabilir. Yeni sürüme basitçe Minecraft denir. Windows 10, Xbox One, cep telefonları, tabletler ve diğer platformlarda mevcuttur. Oyunun bu versiyonu, farklı platformlardaki insanlarla oynamanıza izin veriyor. Örneğin, bir arkadaşınız iPhone’unda oynarken Xbox’ınızda oynayabilirsiniz. Java sürümü için tasarlanan modlar bu yeni sürümle çalışmayacaktır.

Kullanılacak Minecraft Modunu Nasıl Seçersiniz?

Bir minecraft modu seçmek kişisel bir tercih meselesidir, çünkü bu gerçekten Minecraft hakkında neyi değiştirmek istediğinize bağlıdır. Modlama konusunda tamamen yeniyseniz, başlamak için en iyi yer mevcut en iyi Minecraft modlarının listesine bakmak veya modlar için saygın bir kaynağı ziyaret etmektir.

Minecraft modlarını seçme

Minecraft modunu seçmek zor olabilir, çünkü orada çok fazla var.
CC0 1.0

Hangi Minecraft modunu indirip yükleyeceğinizi anlamanın en iyi yolu kendinize birkaç soru sormaktır:

 • Minecraft hakkında neleri eklemek veya değiştirmek istersiniz?
 • Tamamen kozmetik değişikliklerle mi ilgileniyorsunuz yoksa büyük oynanış değişiklikleri mi istiyorsunuz?
 • Sadece yeni tariflerin işlenmesini mi istiyorsun yoksa yepyeni bir macera ya da dünyayı mı deneyimlemek istiyorsun?

Aralarından seçim yapabileceğiniz mod havuzu çok büyük olduğundan, Minecraft ile yapmak isteyeceğiniz bir şey düşünürseniz, yardımcı olabilecek bir mod bulmanız için iyi bir şans var. Minecraft modunu seçmenin bir başka harika yolu da YouTube videolarına göz atmaktır. Farklı modları test eden bir sürü popüler Minecraft YouTuber var, bu yüzden bu, neyin eğlenceli göründüğünü görmenin kolay bir yoludur. Minecraft modunu seçerken hatırlamanız gereken tek şey, Minecraft güncellendiğinde eski modları bozabileceğidir. Bu yüzden, yüklediğiniz Minecraft sürümüyle uyumlu bir mod seçtiğinizden emin olun.

Minecraft Modları Nasıl İndirilir

Minecraft modlarını indirmek son derece kolaydır ve modları bulmak için nispeten güvenli bir dizi kaynak vardır. Bazı modlayıcıların, bir modu doğrudan kaynaktan indirebileceğiniz web sayfaları vardır, ancak bunun gibi kişisel bir sitenin güvenli olup olmadığını söylemek zor olabilir.

Minecraft modlarını indir

Minecraft modlarını indirmenin en güvenli yolu, içerik oluşturucuların kendi modlarını yükledikleri bir konumu ziyaret etmektir.
Ekran görüntüsü.

Minecraft modlarını indirmenin en güvenli yolu, mod yaratıcılarının modlarını yüklediği The Minecraft Forum gibi bir kaynağa gitmektir. Bunun diğer tarafı, dosyaların değiştirilip değiştirilmediğini anlamanın bir yolu olmadığı için, insanların oluşturmadıkları modları yükledikleri yerlerden kaçınmanız gerektiğidir. Bir Minecraft modunu indirmek, bu kaynaklardan birinde istediğiniz bir modu bulmak ve mod dosyasını indirmek kadar basittir. Mod daha sonra bilgisayarınıza kaydedilecek ve yükleyebileceksiniz.

Minecraft Modları Nasıl Kurulur

Minecraft modlarını kurmanın birçok farklı yolu vardır, ancak en popüler olanı Forge adlı bir programdır. Bu yöntem, Forge’u indirip yüklemenizi gerektirir ve tüm modlarla uyumlu değildir, ancak son derece kolaydır. Forge’u yükledikten sonra, Minecraft modunu yüklemek için nasıl kullanılır: Herhangi bir modu yüklemeden önce Minecraft dosyalarını yedekleyin. Modlar genellikle zararsızdır ve genellikle beklediğiniz gibi çalışmazlarsa veya artık istemiyorsanız onları silebilirsiniz. Ancak, her zaman bir şeylerin ters gitme ihtimali vardır. Bunu göz önünde bulundurarak, devam etmeden önce Minecraft .jar dosyanızın veya tüm klasörün bir kopyasını çıkarmak iyi bir fikirdir.

 1. İndirdiğiniz bir modu bulun veya yeni bir mod indirin. Yeni bir mod indiriyorsanız, hem Minecraft hem de Forge sürümlerinizle uyumlu bir mod seçtiğinizden emin olun.

 2. Bilgisayarınızda Minecraft’ı içeren klasörü bulun.

  • Windows’ta: Seç Çalıştırmak başlangıç ​​menüsünden yapıştırın % appdata% . minecraft boş alana girin ve tıklayın Çalıştırmak.
  • Mac’te: Açık bulucu, Alt tuşunuzu basılı tutun ve ardından Git > Kütüphane üst menü çubuğunda. Sonra aç Uygulama desteği ve orada Minecraft’ı arayın.
 3. .Jar veya .zip mod dosyasını ilk adımdan, ikinci adımda bulduğunuz Minecraft klasörünün içindeki mods alt klasörüne kopyalayın.

 4. Minecraft’ı başlatın, Forge profilinin etkin olduğundan emin olun ve Oyna.

 5. Modun düzgün şekilde kurulduğunu doğrulamak için modlar düğmesini tıklayın.

  forge ile minecraft modlarını kurun

  Forge, Minecraft modlarını kurmak için kullanılan kolay ve çok yaygın bir yöntemdir.

  Bir mod yüklenmezse, Forge ve Minecraft sürümlerinizle uyumlu olduğundan emin olun. Bir modun başka bir modun çalışmasını engelleyebileceği durumlar da vardır.

PC Dışındaki Platformlar için Minecraft Modları

Minecraft’ın Java dışı sürümü için modlara eklenti adı verilir ve bunlar ücretsiz değildir. Bunları oyunun içinden erişebileceğiniz Minecraft mağazasından satın alıyorsunuz. Minecraft’ın orijinal Java sürümü için modlar kadar çok sayıda eklenti mevcut değildir, ancak mağazada dış görünüm paketleri, doku paketleri, dünyalar ve microsoft’un “karma” dediği şeyleri bulabilirsiniz. Bu terimler tanıdık gelmiyorsa, aslında anlaşılması oldukça kolaydır:

 • Dış görünümler: karakterinizin görünümünü değiştirin.
 • Dokular: Blokların ve yaratıkların farklı görünmesini sağlayarak dünyanın görünümünü değiştirin.
 • Dünyalar: Oynamak için özel dünyalar ekleyin ve ayrıca gerçek bir mod gibi oyunu değiştirebilir.
 • Mashup’lar: Temalı bir pakete dış görünümler, dokular ve dünyaların bir karışımını ekleyin.

Eklenti ekosistemi kapalı olduğundan, eklenti alma süreci Java sürümü için modlar almaktan çok daha basit ve daha güvenlidir. Ücretsiz değil, ancak hepsi Minecraft’ın içinden yapılır.

minecraft mobile, xbox one, windows 10 için modlar, dokular, kaplamalar nasıl edinilir

Minecraft’ın Windows 10, Mobil ve Xbox One sürümlerine mod yüklemek kolaydır, ancak ücretsiz değildir.
Ekran görüntüleri

 1. Better Together güncellemesini alan bir platformda Minecraft’ı başlatın (Windows 10, Xbox One, iOS, Android vb.)

 2. Tıklayın Mağaza.

 3. İstediğiniz bir dış görünüm paketi, doku paketi, dünya veya karma bulun.

 4. Tıklayın Kilidini aç. Tıkla + Paranız yoksa, Minecoin satın almak için ekranın sağ üst köşesinde. Ayrıca tıkladıktan sonra Minecoin satın alma isteği de alacaksınız. Kilidini aç yeterince yoksa.

 5. Eklenti otomatik olarak yüklenecektir.

Minecraft Modları, Dokuları, Görünümleri ve Modpack’leri Hakkında Güvenlik Endişeleri

Minecraft modları genellikle oldukça güvenli olsa da, İnternette bulduğunuz dosyaları indirip yüklemeyle ilgili her zaman riskler vardır. En önemli endişelerden bazıları şunlardır:

 • Modun kendisi kötü amaçlı yazılım, casus yazılım veya virüs içerebilir.
 • Mod indirdiğiniz site virüslü olabilir veya bilgisayarınıza kasıtlı olarak bulaşan kötü amaçlı bir site olabilir.
 • Mod uygunsuz içerik içerebilir veya reklamı yapıldığı gibi çalışmayabilir.
 • Mod, Minecraft oyununuzu, oyun dosyaları arasındaki bazı öngörülemeyen etkileşimler yoluyla potansiyel olarak bozabilir.

Bu olası sorunların çoğu, yalnızca saygın kaynaklardan Minecraft modlarını indirerek önlenebilir. Bir mod iyi biliniyorsa ve modun yaratıcısının resmi bir sitesi varsa, o zaman indirmek için her zaman en güvenli yer orasıdır. Bir modun güvenli olup olmadığından emin değilseniz, Minecraft Forumu gibi bir siteye bakmak genellikle en iyi seçenektir. Bu, Minecraft topluluğunun bilgi ve deneyimlerinden yararlanmanıza olanak tanır, ancak yine de akılda tutulması gereken bazı önemli şeyler vardır:

 • Yepyeni forum hesapları tarafından yayınlanan modları indirmekten kaçının.
 • Yorum içermeyen modları indirmekten kaçının.
 • Bir süredir piyasada olan ve çeşitli olumlu yorumları olan ve bir virüs, kötü amaçlı yazılım veya uygunsuz içeriğin varlığını gösteren yorumları olmayan modları arayın.

Güvenli Minecraft modlarını bulmak için bazı iyi kaynaklar şunları içerir:

 • Minecraft Forumu
 • Gezegen Minecraft
 • Curse Forge

Emin olmadığınız bir Minecraft mod sitesi bulursanız, Github’daki bu güvenli olmayan ve yasa dışı mod sitelerinin listesine bakın. Liste kapsamlı değildir, ancak bir site görünürse, başka bir yerde istediğiniz modu aramanız daha iyi olur. Bir başka iyi fikir, bir modu indirmeden önce YouTube’da video aramaktır. Bu, modun çalışırken nasıl göründüğünü görmenize, uygunsuz içerik olup olmadığını kontrol etmenize ve ayrıca modun gerçekten gerçek olduğunu doğrulamanıza olanak tanır.