Skip to content

Mini Kartvizit Ölçüleri

6 de Haziran de 2021

Çoğu kişi ve şirket standart bir kartvizitin boyutu konusunda anlaşabilir. İster yatay ister dikey olarak okunacak şekilde ayarlanmış olsun, 3,5 inç x 2 inç boyutundadır. Ancak mini veya mikro boyutlu kartvizitler söz konusu olduğunda standart bir boyut belirlemek mümkün değildir. Mini kart kullanmak sizi diğerlerinden ayırabilir – yaratıcı olduğunuzu ve farklı olmaktan korkmadığınızı gösterir. Ayrıca, küçük kartların basılması, kırpılması ve işlenmesi daha zor olduğu için standart bir kartvizitten daha pahalıya mal olabilir.

Kartvizit Boyutları ve Türleri

Standart kartın en popüler olduğu birkaç tür ve boyutta kartvizit vardır. Ancak, farklı bir boyut veya şekil gerektiren çok sayıda kartvizit tasarımı vardır. Standart boyutlu kartlardan daha fazla dikkat çekme eğilimindedirler. Mini kartvizitler, kartvizit sahnesine nispeten yeni bir varış. Kartvizit boyutları şunları içerir:

  • Standart – 3,5 inç x 2 inç
  • Mini (veya Mikro) – 3 inç x 1 inç, 2,75 inç x 1,125 inç, 3,5 inç x 1,25 inç ve diğer boyutlar
  • Kare – 2,25 inç x 2,25 inç
  • Katlanmış – 3,5 inç x 4 inç, 3,5 inç x 2 inç veya 3,25 x 4 inç katlanmış, 3,25 inç 2 inç katlanmış.

Mini Kartvizitler

Mini kartvizitler, yarım boyutlu kartvizitler, sıska kartvizitler veya mikro kartlar olarak da adlandırılır. Kartvizit olarak kullanılmak üzere bir veya iki yüze yazdırılabilirler ve bazıları zanaat projeleri için etiket olarak kullanılabilecek kadar küçüktür. Genellikle, mini kartvizitler standart kartvizitlerden daha ağır kart stoğuna yazdırılır ve bazen küçük basılı karta ek ağırlık sağlamak için kaplanır.

Mini Kartvizitler için Tasarım

Mini bir kartvizit tasarlamak için en iyi tavsiye, onu basit tutmaktır. Daha büyük bir karta koyacağınız tüm bilgileri sığdıramazsınız, ancak ön tarafa sığdıramayacağınız önemli bilgileriniz varsa mini kartın arka yüzüne yazdırabilirsiniz. Daha fazla bilgiye sığdırmak için küçük yazı tipini kullanmak cazip gelebilir, ancak kartınızı alan kişilerin okuyabilmesini istiyorsanız, 6 puntodan küçük olmayan bir yazı tipi kullanın. Arka plan veya en büyük yazı veya logo için tasarımınızda parlak renkler kullanın. Standart kartvizitlerden daha küçük oldukları için bir cüzdan veya çantada kaybolabilirler. Parlak renk, onları büyük kuzenlerinden farklı kılar. Tıpkı standart kartvizitlerle çalışırken olduğu gibi, karttaki herhangi bir tasarım öğesi kartın kenarından taşarsa – yazdırma terimi “boşluktur” – tasarım dosyanızdaki bu öğeyi kartın kırpma kenarının 1/8 inç ötesine uzatın . Kart son boyutuna kesildiğinde fazlalık kesilir.

Mini Kartvizit Şablonları

Standart bir mini kartvizit boyutu olmadığından, mevcut şablonlar genellikle web’deki bireysel baskı şirketlerinden gelen şablonlardır. Örneğin, Jukebox, Adobe Illustrator için 3,5 inç x 1,25 inç boyutunda bir mini kartvizit şablonu sunar.