Skip to content

Mini-LED Neden Sıradaki OLED Olabilir?

15 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Mini-LED ekranlar, açılabilen veya kapatılabilen küçük arka ışıklardan oluşan bir ızgara kullanır.
  • OLED ekranlardan daha ucuzdurlar, ancak bazı avantajları paylaşırlar.
  • Samsung ve Apple, 2021’de mini LED konusunda çok büyük olacak.
Samsung
Mini LED’ler yakınınızdaki bir ekrana geliyor, resimleri daha parlak, daha kontrastlı ve neredeyse OLED kadar iyi yapıyor, hepsi de favori cihazlarımızın fiyatını yükseltmeden. 2021’de TV’lerde, dizüstü bilgisayarlarda ve hatta iPad’lerde çok sayıda Mini-LED ekran görmeyi bekleyin. Bu ekran teknolojisinin avantajı, büyük OLED ekranlar üretmenin maliyeti ve zorluğu olmadan üstün görüntüler verebilmesidir. (Kelimenin tam anlamıyla) büyük olacak. “Daha küçük piksel öğelerine inanıyorum [mini-LED] teknoloji yazarı Orestis Bastounis, Lifewire’a Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, siyah seviyelerini ve genel görüntü kalitesini iyileştiriyor, “Siyah, ‘gerçek’ siyaha daha yakın – yine de sıfır ışık yayan bir piksel olan OLED kadar iyi değil, ancak tamamen kapalı ama daha yakın. ”

Mini LED’ler Nelerdir?

Günümüzün dizüstü bilgisayarlarında ve tabletlerinde bulunan standart bir ekran iki bölümden oluşur: bir arka ışık katmanı ve üstte bir renkli LCD piksel katmanı. Arka ışık, renk katan pikseller arasında parlar ve ayrıca arka ışığı engellemek için opak hale gelebilir. Sorun, arka ışığın piksel katmanından sızarak halo etkisine neden olabilmesidir. Buna karşı koymak için, ekran arka ışığın bazı kısımlarını kapatabilir, ancak arka ışık kısımları nispeten büyüktür, bu nedenle yine de taşarlar. OLED ekranlar çok daha iyi. Her piksel kendi ışığıdır. Bu, piksel başına rengi ve yoğunluğu değiştirmenize olanak tanır ve şaşırtıcı renk ve kontrast sağlar. Ekrandaki bir pikselin siyah olması gerekiyorsa, siyah kalır.

Samsung mini LED ekran.

Samsung
Son olarak, mini LED’ler normal LCD ekranlar gibi çalışır, ancak küçük LED’lerden yapılan çok daha küçük arka ışıklarla. Bu, ekranın daha küçük bölgelerini karartmanıza ve OLED ekranın kalitesine yaklaşmanıza olanak tanır.

Neden Sadece OLED Kullanmıyorsunuz?

OLED bu kadar iyiyse, neden onu her şey için kullanmıyorsunuz? Çünkü özellikle büyük boyutlarda yapmak pahalı. OLED, fiyat / boyut oranı kabul edilebilir olduğundan kamera vizörleri veya telefonlar için mükemmeldir. Ancak bunları iPad boyutunda bile yapmak şu anda çok pahalı. Mini LED’ler sonraki en iyi şeydir. LCD’den daha iyi görünüyorlar ve iPad’ler ve MacBook’lar gibi taşınabilir cihazlar söz konusu olduğunda, LED ekranlara kıyasla güç tasarrufu yapabilirler.

Mini-LED’leri Hangi Ürünler Kullanacak?

Mini LED’lerin ana kullanımı, ekstra kontrasttan ve halelerin olmamasından gerçekten yararlanan TV’lerde olacaktır. Parlak uzay gemileri ve koyu siyah bir arka plan üzerinde yıldızların olduğu bir bilim kurgu filmi izlediğinizi hayal edin. Mini LED’ler ile bu gemiler ve yıldızlar daha halesiz olacak. Samsung’un 2021 TV dizisi, bazılarına ‘Neo-QLED’ adını vermesine rağmen, mini LED’ler üzerinde yoğun. The Verge’den Chris Welch, “Samsung, bu TV’lerdeki LED’lerin geleneksel tam dizi arkadan aydınlatmalı setlerden 40 kat daha küçük olduğunu söylüyor,” ekranda neler oluyor. ” Bu TV’ler ayrıca neredeyse var olmayan çerçevelere sahiptir. Ekranın etrafındaki çerçeve o kadar ince ki neredeyse orada değil.

Tam çerçeve Mini-LED Samsung ekranı.

Samsung
Apple ayrıca mini LED’lerde all-in yapıyor. Tutarlı söylentiler bu yıl mini-LED iPad’lere işaret ediyor, büyük olasılıkla 2018’den beri büyük bir güncelleme görmeyen iPad Pro’da. İPad Pro bugün hala zorlu bir bilgisayar, ancak 2020 iPad Air neredeyse aynı derecede iyi ve bazı yönlerden daha iyi. Mini LED ekran, profesyonel makineyi farklılaştırmaya yardımcı olabilir. Mini LED’ler, iPad’in, tüm modelleri artık OLED’leri kullanan iPhone 12’nin görüntü kalitesiyle eşleşmesine de yardımcı olacaktı. iOS cihazları, bu ekranı desteklemek için ek özelliklerle hemen hemen tüm ekrandır. Apple’ın bunu ciddiye alması mantıklı. MacBook Profesyonellerinin de bu yıl mini LED ekranlar alması bekleniyor; bu, 14 inçlik model Apple’ın kendi geliştirdiği M1 çipini aldığında olası bir tamamen yeniden tasarımla güzel bir şekilde, zaman çizelgesi açısından uyacak. Mini-LED MacBook Airs ise 2022’ye kadar beklenmiyor. Yapabilmek Kesinlikle, Mini-LED’lerin en yüksek kaliteli ekranların geleceği olduğunu, en azından birisi uygun fiyatlı TV boyutlu OLED panellerin nasıl yapılacağını bulana kadar.