Skip to content

MMS Resimli Mesajlaşma İçin Kısa Bir Kılavuz

5 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

  • MMS, kısa mesaj servisinin (SMS) aksine resim, video ve ses göndermenize izin veren bir mobil mesajlaşma standardıdır.
  • Daha yeni standartlar 600 KB’ye izin verse de, çoğu servis operatörü 300 KB’a kadar MMS mesajlarına izin verir.

Multimedya mesajlaşma servisi (MMS), bir telefondan diğerine kısa, salt metin mesajları gönderen teknoloji olan kısa mesaj servisini (SMS) bir adım öteye taşır. MMS, daha uzun metin mesajlarına izin verir (SMS 160 karakter sınırına sahiptir) ve resim, video ve sesi destekler. Biri size bir grup metninin parçası olarak bir mesaj gönderdiğinde veya telefonunuzun mesajlaşma uygulamasında bir resim veya video klip aldığınızda MMS’i çalışırken göreceksiniz. Normal bir metin olarak girmek yerine, gelen bir MMS mesajıyla ilgili bir bildirim alabilirsiniz veya daha iyi hücresel sinyal alımına sahip olduğunuz bir alana gelene kadar mesajın tamamını alamayabilirsiniz.

MMS Gereksinimleri ve Sınırlamaları

Çoğu zaman, bir cep telefonu MMS mesajlarını SMS metinlerini aldığı şekilde alır. Diğer zamanlarda, özellikle MMS mesajı büyük resimler veya videolar içeriyorsa, internet erişimi gerektirebilir. Bu gibi durumlarda, MMS mesajları aylık veri ödeneğinizden düşülebilir. MMS teknolojisi, 40 saniyeye kadar video klipleri, zil seslerini, ses kliplerini, kişi kartlarını ve daha fazlasını destekler. Bazı hücresel operatörler, MMS mesajları için maksimum 300 kilobayt (KB) dosya boyutu uygular, ancak taşıyıcıların uyması gereken bir standart yoktur ve daha yeni MMS teknolojisi, 600 KB’ye kadar mesajlara izin verir.

MMS Alternatifleri

Mesajlaşırken medya dosyaları ve uzun metin mesajları göndermek kolaydır çünkü birisine video göndermek için mesajlaşma uygulamasından ayrılmanız veya farklı bir menüden geçmeniz gerekmez. Özellikle medya ve uzun metin mesajları için oluşturulmuş uygulamalar veya hizmetler gibi MMS’e alternatifler mevcuttur. Bu alternatifler, metin ve medya dosyalarını veri olarak göndermek için interneti (Wi-Fi veya hücresel veri) kullanır. Örneğin, iOS ve Android’de çalışan bir uygulama olan Google Fotoğraflar gibi çevrimiçi bir dosya depolama hizmetine fotoğraf ve video yükleyebilirsiniz. Google Fotoğraflar ile Google hesabınıza video ve fotoğraf yükleyebilir, ardından bunları arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşabilirsiniz. Popüler görüntüleme paylaşım uygulaması Snapchat, Snapchat kullanıcıları arasında fotoğraf ve kısa video paylaşımını basitleştirerek daha çok mesajlaşmaya benzer hale getirir. Uygulama, internet üzerinden mesajlaşmayı destekler. 160 karakterden uzun mesajlar göndermek istiyorsanız, Facebook Messenger gibi kısa mesaj uygulamalarını düşünün.