Skip to content
5G

Mobil 5G – Sabit 5G

17 de Nisan de 2021

5G iki biçimde mevcuttur: uygun kapsama alanına sahip herhangi bir yerden telefonunuzdan erişebileceğiniz bir mobil hizmet (mobil 5G) ve yalnızca tek bir yerde çalışan sabit bir hizmet (sabit kablosuz erişim veya FWA 5G) olarak. Her birinin yararları ve dezavantajları vardır.

Genel Bulgular

Mobil 5G

 • Evden çıktığınızda çalışır
 • Hareket halindeyken diğer cihazlara 5G internet sağlayabilir
 • Donanım kurulumu gerekmez

FWA 5G

 • Bilgisayarlar dahil tüm cihazlarınız 5G alır
 • Güvenilir bir bağlantı sağlar
 • Sınırsız veri kullanımı sunma olasılığı daha yüksektir

Günün sonunda, bir mobil ağ ve sabit bir kablosuz erişim (FWA) ağı tam olarak aynı şeyi yapar: İnternete erişim sağlar. Bununla birlikte, yukarıda daha önce tartıştığımız gibi, aralarındaki fark, biri dışarıdayken telefonunuzdan internete erişmenize izin verirken, diğeri yalnızca evdeki gibi tek bir yerde internete ihtiyacınız olduğunda kullanışlıdır. Tüm ISS’ler aynı türde 5G erişimi sunmaz, bu nedenle hangi sağlayıcıyla gideceğinizi seçerken nasıl farklı olduklarını bilmek önemlidir. Elbette o kadar ileri gitmeden önce, nasıl olacağına istemek 5G hizmetinden yararlanmak önemlidir: evde 5G destekli Wi-Fi istiyor musunuz ve / veya sadece süper hızlı mobil erişimle mi ilgileniyorsunuz?

KTSDESIGN / Getty Images

Mobil 5G Artıları ve Eksileri

Avantajları

 • Mobil ağın tüm kapsama alanına erişim
 • Kolay kurulum: Bir mobil cihaz satın alın ve 5G planı olan bir sağlayıcıya bağlayın

Dezavantajları

 • Çok fazla veri kullanımı için aşım ücreti almak kolaydır
 • Bazı alanlarda yetersiz kapsama alanı yaşayabilirsiniz

Gittiğiniz her yerde bir 5G ağına erişmek, tam olarak peşinde olduğunuz şey olabilir. Nihayetinde akıllı telefonunuzu, tabletinizi, akıllı saatinizi vb.Arabadayken, evinizdeki Wi-Fi menzilinin dışında veya iyi bir sinyal alabileceğiniz başka bir yerde kullanabilirsiniz. 5G sunmak için bir mobil ağa güvenmek, mobilite söz konusu olduğunda (tabii ki) harikadır, ancak muhtemelen güvenilirlik veya maliyet açısından o kadar da iyi değildir. Kapsama güvenilirliği söz konusu olduğunda 5G, 4G gibi eski mobil teknolojilerden çok farklı değildir. Birkaç dakika sonra başka bir yere taşındığınızda, tek bir yerde mükemmel hizmet alabilir, ancak kapsama alanı yetersiz olabilir veya tamamen kapsama eksikliği yaşayabilirsiniz. Bunun da ötesinde, bazı şirketlerin mobil 5G’si daha yüksek telefon faturasına neden oluyor. Sınırsız bir veri planınız olmadığı sürece, verilere erişme hızınız nedeniyle, VR oyunları oynamak, video akışı yapmak, AR uygulamalarını kullanmak ve web’de gezinmek gibi çok şey harcayacağınızı fark edebilirsiniz.

Sabit Kablosuz Erişim 5G Artıları ve Eksileri

Avantajları

 • Evinizin her yerinde hızlı, 5G tabanlı Wi-Fi erişimi
 • Yakındaki bir 5G hücresinden özel bir sinyal

Dezavantajları

 • Gittiğin an sinyal kaybolur
 • Özel donanım gereklidir

Sabit kablosuz erişim, mobil 5G güvenilirliğine göre en büyük avantaja sahiptir. Tek bir konumdayken, sürekli kapsama alma olasılığınız çok daha yüksektir çünkü sinyale müdahale edebilecek çok fazla hareketli parça yoktur. FWA’nın mobil erişimden daha iyi performans göstermesini sağlayan bir başka yönü de, aynı anda birden fazla cihazı kullanmak söz konusu olduğunda. 5G internet ile evdeyken, evinizdeki her cihaz, en yakın 5G hücre kulesinden 5G modeme sağlanan hızlı bağlantıya erişmek için yönlendirici ile Wi-Fi üzerinden iletişim kurabilir. Mobile 5G aynı yeteneği sunmuyor, en azından kolay değil. Örneğin, bir aile bir 5G ağında bir Xbox, birden fazla dizüstü bilgisayar, birkaç akıllı telefon, bazı akıllı TV’ler ve diğer cihazları çalıştırmak istiyorsa ancak erişebildikleri tek şey bir mobil 5G ağına erişebilen bir akıllı telefonsa, o cihazda İnterneti diğer cihazlara beslemek için bir hotspot’a dönüştürülecek. Telefon çevreden çıktığında, bu cihazların tümü internete erişimini kaybedecektir. Mobil 5G ile karşılaştırıldığında, bir FWA 5G planının sınırsız veri kullanımına izin verme olasılığı daha yüksektir. Çoğu ISS, bazı mobil bağlantılarda olduğu gibi ev içi bağlantılar için veri kullanımını sınırlamaz. Birden fazla cihazın 5G ağına erişmesi gerekiyorsa, evde sınırsız bir 5G hizmeti almaktan çok daha iyi olursunuz. Mobil bir 5G planına göre bir başka avantaj, internete iç mekanlarda erişim sağlamaktır. Mobil 5G bağlantınızla bir 5G hotspot kullanıyor olsanız bile, mobil kapsama alanı her zaman iç mekanlarda mükemmel değildir. Bununla birlikte, bir FWA kurulumunda, 5G bağlantısı gerçekten yalnızca modem ile kule arasındadır ve kurulum sırasında ince ayar yapılır. Evdeki büyük kapsama alanı, muhtemelen alıştığınız gibi Wi-Fi veya hatta kablolu. Bununla birlikte, 5G sabit kablosuz erişim ile, bir mobil ağda bir telefonu kullanırken yaptığınız gibi sadece bir cihaz satın alamazsınız. Bunun yerine en yakın hücreden 5G hizmeti alabilmek için evinizin içine veya dışına özel bir modem ve anten takılması gerekir. Ek olarak, herhangi bir ev internet hizmetinde olduğu gibi, hızlı bağlantıdan tam olarak yararlanabilecek potansiyel olarak yeni bir yönlendiriciye de ihtiyacınız olacak.

Seçmen Gerekiyor mu?

Evde 5G sabit kablosuz bağlantı alıp almayacağınıza karar veremiyorsanız, yapabileceğiniz şeylerden biri 5G mobil erişim noktası kullanmaktır. Bunun gibi bir cihaz, bir telefon gibi bir mobil ağa bağlanır, ancak kendi Wi-Fi ağını da oluşturabilir, böylece yakındaki diğer cihazlar da bağlantıdan yararlanabilir. Örneğin, bir 5G mobil erişim noktasıyla, oyun konsollarınızı, bilgisayarlarınızı, tabletlerinizi, telefonlarınızı vb. Abone olduğunuz 5G ağına, ancak evinizde gerçek bir FWA sistemi kurmanıza gerek kalmadan bağlayabilirsiniz. Evinizdeki şu anda Wi-Fi bağlantısı olan herhangi bir kablosuz cihaz bir hotspot’a bağlanabilir. Bununla birlikte, mobil 5G için yukarıda bahsettiğimiz dezavantajlar bir hotspot için de geçerlidir. Bununla birlikte, evinizin içinde net hizmet alacak kadar şanslıysanız ve sınırsız bir plan kullanıyorsanız, 5G etkin noktaya gitmek, kendi 5G FWA sisteminizi kurmak gibidir, ancak kurulum sıkıntısı veya ekstra donanım ve anten maliyetleri olmadan.

Mobil veya FWA 5G’ye Nasıl Sahip Olunur?

Şu anda, günlük tüketicilerin erişebileceği canlı bir 5G ağı sunan birçok konum var, ancak ülke çapında gerçek 5G kapsamı henüz burada değil, özellikle de her sağlayıcıdan değil. Taşıyıcıların hem mobil 5G planlarını hem de FWA 5G planlarını yayınlamak için yaptıkları ilerleme hakkında daha fazla bilgi için 5G’nin ABD’ye ne zaman sunulacağını görün. ABD’de değilseniz, 5G Dünya Çapında Kullanılabilirlik yazımıza göz atın.