Skip to content

Mobil Cihaz Dinleme için Tüm Vinil Kayıtlarınızı Nasıl Dijitalleştirebilirsiniz?

24 de Nisan de 2021

Vinil kayıtlar, CD ve dijital müzik formatlarının tüketici alanına büyük ölçüde hakim olduğu onca yıldan sonra yeniden doğuşa benzer bir şey yaşadı. İyi bir ev stereo sistemiyle, bir LP’nin bir CD üzerinden sunduğu derinlik ve ayrıntı farklılıklarını duyabilirsiniz – bu, evin normal demlemesine karşı özel harmanlanmış bir dökme kahvenin tadını çıkarmaktan farklı değildir. Peki ya bu zengin sesi yanınızda, akıllı telefonlar ve tabletler gibi bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda çalmak istiyorsanız? Doğru ekipmanla, vinil koleksiyonunuzu çok kısa sürede dijital hale getirebilirsiniz!

Neye ihtiyacın var

Analog müziği vinil LP’den MP3, AAC, FLAC veya diğerleri gibi dijital formata dönüştürmenin tek bir yolu yoktur. Görevi başarmak için doğru donanım, yazılım ve dikkatli sabır kombinasyonuna sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bir CD’ye karşı plağı dijitalleştirme sürecinde birkaç adım daha var, ki bu genellikle tek düğmeli bir olaydır. İlk olarak, sahip olduğunuz döner tabla ve stereo alıcının türüne bağlı olarak, ayrı bir fono ön amfisi eklemeniz gerekebilir veya gerekmeyebilir (kayıt / oynatma için yeterince güçlü bir çıktı sağlamak için gereklidir). Kayıt yazılımını barındıracak bilgisayarda bulunan ses bağlantı türlerini de kontrol etmek isteyeceksiniz. Ancak bir kez kurulduktan sonra bu, eski kayıtları korumanın ve bunları en sevdiğiniz mobil çalma listelerine eklemenin harika bir yoludur.

Zorluk: Orta

Zaman gerekli: Değişir

Döner Tablayı Kurun

Pikaplar, günlük CD / DVD oynatıcınızdan çok daha hassas / titiz ekipman parçaları olma eğilimindedir. Kayda başlamadan önce, döner tablanın en iyi şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek isteyeceksiniz. Ünitenin sağlam bir yüzey üzerinde (yani titreşimsiz) düz durduğundan (su terazisi yardımcı olacaktır) ve kartuş ile iğnenin iyi durumda olduğundan emin olun. Döner tabla hizalanabiliyor / kalibre edilebiliyorsa, hemen şimdi yapmaya değer. Sadece sesin biraz bozuk olduğunu bulmak için tüm zamanınızı müziği dijital ortama aktarmak istemezsiniz. Bu tür istenmeyen sesler işlem boyunca iletileceğinden, çalarken döner tabladan gelen motor uğultusu veya titreşimi dinleyin.

Kayıtlarınızı Temizleyin

Çıplak gözle temiz görünse bile kaydetmeden önce vinilinizi temizleyin. Yüzeyde kalan toz parçacıkları, havadaki lifler veya yağlar parmaklarla tutulmaktan kolayca oluklarda birikebilir ve bu da ses ekleyerek çalmanın saflığını bozabilir. Islak ve / veya kuru temizleme sistemleri çevrimiçi olarak satın alınabilir ve genellikle ucuz ve etkilidir.

Donanım Bağlantılarını Kontrol Edin

LP kayıtlarını dijital formata dönüştürmenin en basit yolu USB bağlantılı bir döner tabla kullanmaktır. Audio-Technica veya Ion Audio’dan olanlar gibi bu modellerin çoğu, dahili preamplara, ADC’lere (analogdan dijitale dönüştürücüler) ve ayrıca stereo hoparlörler, alıcılar üzerindeki ses girişlerine bağlanabilen hat düzeyinde çıkışlara sahiptir. veya bilgisayar ses kartları. Bazı döner tabla sistemleri aynı zamanda dosyaları doğrudan bir CD veya USB flash sürücüye dönüştürme ve aktarma, temelde ayrı bir yazılıma sahip bir bilgisayar ihtiyacını atlatma özelliğine sahiptir. Ancak döner tablonuzun bir USB dijital çıkış bağlantısı varsa, yapmanız gereken tek şey bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardaki açık bir USB bağlantı noktasına takmak ve ardından istediğiniz yazılımı çalıştırmaktır.

Döner Tablonuzda USB Bağlantı Noktası Bulunmuyorsa

Senin pikabın değil bir USB bağlantınız var ama yapar yerleşik bir ön amplifikatör varsa, pikaptan gelen hat seviyesindeki çıkışı bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardaki bir bağlantı noktasına bağlayabilirsiniz (tipik olarak bir RCA-3,5 mm ses kablosuyla). Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardaki çoğu anakartta, hat düzeyinde bir ses kaynağını kabul edebilen yerleşik bir ADC bulunur. Emin değilseniz, uygun bağlantı noktasının konumu için ürün kılavuzuna bakın. Daha gelişmiş bilgisayar ses kartları, RCA veya TOSLINK dijital gibi ek ses girişi bağlantı türlerine sahiptir, böylece ekipman parçalarınız arasındaki bu uyumluluğu da kontrol edebilirsiniz.

Preamp yok mu?

Senin pikabın değil yerleşik bir ön amfiye sahipseniz, alıcı hat seviyesi çıkışını bir bilgisayarın girişine bağlamadan önce muhtemelen ses sinyalini ev stereo alıcınızın fono girişine (çoğu sistemde buna sahip olmalıdır) yönlendirmeniz gerekecektir. Bunun, optimum ses çıkışı için alıcı ayarlarını düzenlemek üzere bazı ekstra adımlar ekleyebileceğini unutmayın. USB olmayan bir döner tabla ile kullanılacak diğer bir donanım seçeneği, NAD PP-3 Dijital Fono Preamp gibi USB çıkışlı bir kombinasyon fono / hat seviyesi ön amplifikatörüdür (ayrıca alıcınızın bir fono girişi yoksa kullanışlıdır). Kullanışlı olmasına rağmen, birçok USB bağlantılı pikap, audiophile sınıfı modellere kıyasla ucuz (ucuza ek olarak) olarak kabul edilebilir. Ancak harici bir dijital fono preamp, kullanıcıların bir ADC’nin gücünü preamp ve kullanışlı bir USB çıkışı ile kullanmalarına olanak tanıyan her iki dünyanın da en iyisini sunar. Bu şekilde, herhangi bir modern bilgisayar sistemine daha yüksek kaliteli bir döner tabla bağlayabilirsiniz. Bu dijital fono ön amplifikatörlerinin çoğu, pikaplar için hem hareketli mıknatıs hem de hareketli bobin fono kartuşları ile çalışır ve genellikle kayıt yazılımı ile birlikte gelir.

Yazılımı Seçin ve Yapılandırın

Analog vinil müziği dijital hale getirmek ve bir bilgisayara kaydetmek için doğru türde yazılıma ihtiyacınız olacak. Çoğu USB döner tablası, PC / Mac uyumlu ses kayıt ve düzenleme yazılımıyla birlikte gelir. Genel amaçlı yazılımlar için ücretsiz veya deneme sürümü indirmelerinin yanı sıra özel olarak vinilin dijitalleştirilmesine yönelik olanlar da bulabilirsiniz. Audacity gibi genel ses yazılımı başlıkları oldukça popülerdir ve birçok kişi tarafından başarıyla kullanılmıştır. Bununla birlikte, Vinyl Studio gibi LPS için daha spesifik olanlar parça araları eklemek, müzik içe aktarmak, çizik / gürültü giderme, otomatik eşitleme, meta veri desteği ve daha fazlası için gelişmiş işlevler sağlayabilir.

Tüm Seçenekleri Düşünün

Hangilerinin sizin için en uygun olduğunu görmek için çeşitli programları keşfetmek için fazladan zaman ayırmaya değer. Bazılarının kullanımı ve yapılandırması basit olabilirken, diğerleri bir dizi yararlı (örneğin ses kalitesi, dosya formatı, ses / kayıt kanalları vb.) Ve ayarlanabilir tercihlerle daha sağlam olabilir. Daha küçük vinil koleksiyonlarına sahip olanlar, yazılım tarafından gerçekleştirilen otomasyon miktarını önemsemeyebilir. Bununla birlikte, işlenecek çok sayıda kaydınız varsa, muhtemelen ilgili manuel çalışmayı en aza indirmek isteyeceksiniz. Müzik veritabanlarına kaynak sağlayan yazılım, parça etiketleme işlemlerini (sanatçı, albüm adı, albüm yılı, parça adları, müzik türü, albüm resmi vb.) Halledebilir, böylece her şeyi el ile aramak ve girmek zorunda kalmazsınız.

Doublecheck Donanım Gereksinimleri

Bilgisayarın / dizüstünün, yazılımın donanım gereksinimlerini (örn. İşlemci hızı, kullanılabilir disk alanı, RAM) karşılayabildiğinden emin olun. Ses dosyaları, kayıt işlemi sırasında oldukça büyük olabilir ve sisteme zarar verebilir, bu nedenle, bunu yaparken diğer tüm çalışan programları kapatmak genellikle iyi bir fikirdir. Her şey ayarlandıktan ve kullanıma hazır hale geldikten sonra, bir vinil kaydı tamamen dijital hale getirin ve ardından bitmiş dosyaları dinleyin. Bazı ayarlamalar yapılması gerekiyorsa, devam etmeden önce bunu yapmak isteyeceksiniz. Aksi takdirde, koleksiyonunuzdaki her kayıtla çalışmaya devam edin ve tüm favorilerinizi herhangi bir bilgisayar, akıllı telefon, tablet veya dijital medya oynatıcıda oynatmanın keyfini çıkarın!