Skip to content

Mobil Cihaz Güvenliğinizi Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

29 de Mayıs de 2021

Her bilgisayarda olduğu gibi, mobil cihazınızı kullanırken güvenlik öncelikli konu olmalıdır. İster iPhone veya iPad gibi bir iOS cihazı, ister Samsung Galaxy veya Google Pixel gibi bir Android cihazı çalıştırıyor olun, deneyiminizi güvence altına almak için atabileceğiniz adımlar vardır. Hem mobil cihazınızın hem de dijital yaşamınızın gizli kalmasını sağlamak için aşağıdaki kapsamlı kılavuzumuzu izleyerek başlayın.

Mobil Cihaz Sistem Güncellemelerini Yükleyin

Bir üretici, yalnızca bir platforma yeni özellikler tanıtmak için güncellemeler yayınlamaz. Birçok durumda, keşfedilmiş olabilecek güvenlik açıklarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için Android ve iOS güncellemeleri sağlanır. Mobil cihazınızın mevcut en son yazılımlarla güncel kalmasını sağlamak, çevrimiçi gizliliğinizi ve dijital yaşamınızı güvence altına almak için hayati bir adımdır.

Towfiqu Fotoğrafçılık / Getty Images

iOS’ta Sistem Güncellemeleri

Apple iPhone, iPad veya iPod Touch gibi iOS’lu bir aygıt çalıştırıyorsanız, aygıtınızın mevcut en son yazılımla güncel olduğundan emin olmak için bu adımları izleyin.

 1. Ayarlar uygulama.
 2. Aşağı kaydırın ve Genel seçeneği.
 3. Seç Yazılım Güncelleme.
 4. iOS güncellemeleri kontrol edecek ve size varsa güncellemeleri yükleme seçeneği sunacaktır. Aksi takdirde, size şöyle bir mesaj verilecektir Yazılımınız güncel.

Android’de Sistem Güncellemeleri

Samsung Galaxy veya Google Pixel gibi Android’li bir cihaz çalıştırıyorsanız, cihazınızın mevcut en son yazılımla güncel olduğundan emin olmak için bu adımları izleyin.

 1. Ayarlar uygulama.
 2. seçin hakkında telefon seçeneği.
 3. Seç Yazılım Güncelleme.
 4. Android, güncellemeleri kontrol edecek ve size varsa güncellemeleri yükleme seçeneği sunacaktır. Aksi takdirde, cihazınızın zaten güncel olduğunu bildiren bir mesaj alacaksınız.

Mobil Cihaz Parolalarını Etkinleştir

Cihazlarınıza şifre eklemek, belirli bir süre sonra telefonunuzu veya tabletinizi kullanabilmeniz için önce bir şifre girilmesini gerektirir. Böylece, mobil cihazınızı geride bırakırsanız, kimsenin cihazınızın kilidini açıp kullanamayacağından emin olabilirsiniz.

Akıllı telefon ve tablet kilitli

Westend61/Getty Images
Bazı cihazlar, parmak izi tarama ve yüz tanıma gibi cihazlarınızla kimlik doğrulaması yapmak için alternatif yollar eklemenize izin verir.

iOS’ta şifreler

Apple iPhone, iPad veya iPod Touch gibi iOS’lu bir aygıt çalıştırıyorsanız aygıtınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak bir parola eklemek için bu adımları izleyin.

 1. Ayarlar uygulama.
 2. Aşağı kaydırın ve Yüz Kimliği ve Parola veya Dokunmatik Kimlik ve Parola Listedeki seçenek.
 3. Dokunmak Parolayı Aç.
 4. Parolanız olarak altı haneli bir sayı girin.
 5. Onaylamak için şifrenizi bir kez daha girin.

Android’de şifreler

Samsung Galaxy veya Google Pixel gibi Android’li bir cihaz çalıştırıyorsanız cihazınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak bir parola eklemek için bu adımları izleyin.

 1. Ayarlar uygulama.
 2. Aşağı kaydırın ve seçin Güvenlik veya Güvenlik ve Ekran Kilidi.
 3. seçin Ekran kilidi seçeneği.
 4. seçin TOPLU İĞNE seçeneği.
 5. Parolanız olarak dört haneli bir sayı girin.
 6. Onaylamak için şifrenizi bir kez daha girin.

Uygulama İzinlerini İnceleyin

Hem Android hem de iOS cihazlarda, belirli uygulamalara ne kadar bilgiye erişim izni verildiğini görüntüleyebilir ve sınırlayabilirsiniz; bu, kişilerinize, metin mesajlarına, fotoğraf kitaplığına ve hatta cihazınızın kamerasına, mikrofonuna ve GPS’ine erişimi içerebilir.

Akıllı telefondaki uygulamalar

Busakorn Pongparnit / Getty Images

iOS’ta izinler

Apple iPhone, iPad veya iPod Touch gibi iOS’lu bir aygıt çalıştırıyorsanız, uygulamaların şu anda hangi izinlere sahip olduğunu ve bunları nasıl sınırlayacağınızı kontrol etmek için bu adımları izleyin.

 1. Ayarlar uygulama.
 2. Aşağı kaydırın ve Gizlilik listedeki seçenek.
 3. İncelemek istediğiniz gizlilik boyutunu seçin, örneğin Fotoğraflar veya Mikrofon — seçilen boyuta erişim izni verilen tüm uygulamalar size gösterilecektir.
 4. Bir uygulamanın görünüşe erişmesine izin vermek için geçiş anahtarının açık olduğundan emin olun (yeşil), aksi takdirde, erişimi kısıtlamak için geçiş anahtarının kapalı olduğundan emin olun (gri).

Android’deki izinler

Samsung Galaxy veya Google Pixel gibi Android’li bir cihaz çalıştırıyorsanız, uygulamaların şu anda hangi izinlere sahip olduğunu ve bunları nasıl sınırlayacağınızı kontrol etmek için bu adımları izleyin. Yeni Android uygulamaları yüklerken, cihazınız her zaman önce size uygulamanın istediği izinleri soracaktır; güvende kalmak için bu istekleri gözden geçirin.

 1. Ayarlar uygulama.
 2. Seç Uygulamalar veya Uygulama Yönetici.
 3. Dokunmak İzinler veya Uygulama İzinler.
 4. İncelemek istediğiniz gizlilik boyutunu seçin, örneğin SMS veya Mikrofon — seçilen boyuta erişim izni verilen tüm uygulamalar size gösterilecektir.
 5. Bir uygulamanın görünüşe erişmesine izin vermek için geçiş anahtarının açık olduğundan emin olun, aksi takdirde erişimi kısıtlamak için geçiş anahtarının kapalı olduğundan emin olun.

Kaybı Önlemeyi Etkinleştir

Bir mobil cihazı kişisel bilgilerinizle taşımanın en riskli yönlerinden biri, cihazı kaybetmeniz veya kaybetmenizdir. Neyse ki, hem Android hem de iOS, cihazınızı kaybettikten veya geride bıraktıktan sonra bulmanıza yardımcı olmak için yerleşik kayıp önleme seçenekleri içerir.

Kaldırımda Cep Telefonu

Vesna Boskovic/EyeEm/Getty Images

iOS’ta Kayıp Önleme

Apple iPhone, iPad veya iPod Touch gibi iOS’lu bir aygıt çalıştırıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin: Telefonumu bul işlev. Kaybolması durumunda iCloud.com’u ziyaret ederek cihazınızın yerini tespit edebilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulama.
 2. Ekranın üst kısmında, üzerine dokunun. Adınız iCloud hesabınıza erişmek için
 3. seçin iCloud seçeneği.
 4. Aşağı kaydır Telefonumu bul seçeneği.
 5. Her ikisini de sağlayın Telefonumu bul ve Son Konumu Gönder geçişler açık konuma ayarlanır (yeşil).

Android’de Kaybı Önleme

Samsung Galaxy veya Google Pixel gibi Android yüklü bir cihaz çalıştırıyorsanız, Bul Benim cihaz işlev. Kayıp durumunda, android.com/find adresini ziyaret ederek cihazınızın yerini tespit edebilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulama.
 2. Seç Güvenlik ve Konum.
 3. Seç Cihazımı Bul.
 4. emin olun Cihazımı Bul açılır.

Yalnızca Güvenilir Kaynaklardan İndirin

Bu küçük tavsiye, cihazınızda herhangi bir değişiklik gerektirmez, bunun yerine kendi kişisel alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanızı gerektirir. iOS cihazlarındaki kullanıcılar için bir uygulamayı (telefonu jailbreak yapmadan) indirebilecekleri tek yer App Store’dur; ancak, Android’de aynı hikaye değil. Bir Android cihaz kullanıyorsanız, yalnızca güvenilir kaynaklardan uygulama indirmeniz çok önemlidir. Android uygulamalarınızı büyük olasılıkla indireceğiniz birincil güvenilir kaynak Google Play Store’dur – kötü amaçlı yazılımlar ve diğer kötü amaçlı hileler için Google ekibi tarafından izlenir. Ek olarak, Amazon App Store, Amazon’daki ekip tarafından izlendiği için Google’ın birincil mağazasına harika bir alternatiftir. İnternette gezinirken, kaynağa açıkça güvenmedikçe veya yeni oyununuzla birlikte kötü amaçlı yazılım indiriyor olmadıkça hiçbir uygulamayı asla indirmeyin.

Wi-Fi kullanan akıllı telefon

Kittichai Boonpong/EyeEm/Getty Images

Herkese Açık Wi-Fi için bir VPN kullanın

Yıllar geçtikçe, halka açık Wi-Fi daha güvenli hale geldi, ancak bireylerin verilerinize göz atması, ziyaret ettiğiniz web sitelerini görmesi ve hatta daha az güvenli bağlantılardan gelen şifreleri ele geçirmesi hala mümkündür. Sanal özel ağ (VPN) kullanmak, bağlantınızın şifreli ve güvenli kalmasını sağlar.