Skip to content

Mobil Cihazınızda APN Ayarlarını Nasıl Değiştireceğinizi Öğrenin

19 de Nisan de 2021

Erişim Noktası Adı (APN), cep telefonunuzun veya tabletinizin internet erişimi için kullandığı ağı veya operatörü temsil eder. Genellikle, sizin için otomatik olarak yapılandırıldıkları için APN ayarlarına dokunmanız gerekmez. Ancak bazen, cihazınızdaki APN ayarları ekranını ziyaret etmek isteyebilirsiniz. İnsanların APN ayarlarını değiştirmek istemelerinin nedenleri arasında veri bağlantısı kuramadıklarında sorun giderme, kilitli olmayan bir telefonu yeni bir servis sağlayıcıya taşıma, ön ödemeli bir cep telefonu planında veri ücretlerinden kaçınmaya çalışma veya veri dolaşım ücretlerinden kaçınmaya çalışma sayılabilir.

Peter Cade / Getty Images
Bir APN’yi değiştirmenin nedenlerinden bazıları, veri ücretlerinden kaçınmak gibi hücresel sağlayıcınızın katılmamayı tercih edeceği etkinlikleri içerir. Sonuç olarak, mobil cihazınızda yalnızca operatör izin veriyorsa APN’nizi görüntüleyebilir veya düzenleyebilirsiniz. APN’nize erişemiyorsanız, herhangi bir değişiklik yapmak için operatörünüze başvurmanız gerekir.

APN Değişiklikleriyle İlgili Dikkat

APN’yi değiştirmek, cihazınızın bağlantısını bozabilir, bu nedenle düzenlerken dikkatli olun. Her ihtimale karşı, herhangi bir değişiklik yapmadan önce APN ayarlarını not ettiğinizden emin olun. Çalışmayan APN ayarlarını girerseniz, telefonunuzdaki hücresel ve veri bağlantısını kaybedebilirsiniz. Ayrıca ek ücrete tabi olabilirsiniz.

iPhone ve iPad APN Ayarları

Operatörünüz APN ayarlarını görüntülemenize izin veriyorsa (hepsi yapmıyorsa), mobil iOS cihazınızda şu iki konumdan birinde bulabilirsiniz:

  • Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri > Hücresel Ağ
  • Ayarlar > Mobil veri > Mobil Veri Ağı

APN ayarlarını görüntüleyebiliyorsanız, her alana dokunarak ve operatörünüz tarafından sağlanan bilgileri girerek değiştirin. Ayarlar otomatik olarak kaydedilir. Cep telefonu sağlayıcınıza bağlı olarak APN ayarlarını değiştiremeyebilirsiniz. Operatörünüz iPhone veya iPad’inizde APN’yi görüntülemenize veya değiştirmenize izin vermiyorsa, iPhone veya iPad’de Unlockit gibi bir hizmeti veya siteyi deneyebilir ve APN Değiştirici için talimatları uygulayabilirsiniz. Site, Apple cihazınızda diğer operatörlerin resmi olmayan SIM kartlarını kullanabilmeniz için geliştirilmiştir. APN’yi değiştirme çabalarınız başarısız olursa ve değişiklikleri yapmadan önce sağlayıcınız için doğru APN’yi yazmadıysanız, simgesine dokunarak iOS cihazını orijinal ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Genel > Sıfırla > Tüm ayarları sıfırlamak varsayılan APN bilgilerine geri dönmek için. İPhone’daki tüm ayarların sıfırlanması, bilgilerinizi ve verilerinizi yeniden girmeniz gerektiği anlamına gelir. Cihazınızın iOS sürümünü güncellemek APN’yi de orijinal ayarlara döndürebilir.

Android APN Ayarları

Artık kilidi açılmış akıllı telefonlar mevcut olduğundan, sahipler operatörler arasında hareket edebilir. Bunu yaptıklarında, taşıyıcıyı tanımlamak için yeni bir APN kullanılmalıdır. Kilidi açık Android akıllı telefonların APN ayarları vardır, ancak konumları telefon üreticisine göre değişir. Genel olarak, Android cihazınızda APN ayarlarını şu adreste bulabilirsiniz:

  • Ayarlar > Mobil ağlar > Erişim noktası adları

Onları orada bulamazsanız, şuraya bakın: Kablosuz Ağlar veya Ağ ve Internet ayarlar bölümünde veya Hücresel Ağlar. Uygun APN bölümünü bulduğunuzda şu adımları uygulayın:

  1. Açmak için dokunun. Erişim noktası adları Bölüm.
  2. Mevcut APN’leri değiştirmeyin. Bunun yerine, artı işareti getirmek için Erişim noktasını düzenleyin.
  3. Operatörünüzden aldığınız bilgileri sağlanan alanlara girin ve girmeniz gereken herhangi bir bilgi olmayan alanları boş bırakın. Her şeyi tam olarak yazın; başıboş bir alan bile her şeyi atabilir.
  4. Kayıt etmek APN. Kaydet seçeneğini görmüyorsanız, üç noktayla gösterilen menüye bakın.
  5. Dönmek Erişim noktası adları ekranına gidin ve yeni APN’yi seçin.

APN Ayarları Rehberi

Hem iOS hem de Android mobil cihazlar için başka bir kaynak, ülkeye ve operatöre göre hücresel operatör ayarlarını veya ön ödemeli veri bilgilerini bulabileceğiniz APNchangeR projesidir. Farklı APN’ler, operatörünüzle farklı fiyatlı planları temsil edebilir. Planınızda bir değişiklik yapmak istiyorsanız, APN’yi kendiniz değiştirmeye çalışmak yerine operatörünüzle iletişime geçin. Beklenenden daha yüksek bir fatura veya hiç arama yapmayan bir akıllı telefonla karşılaşabilirsiniz.