Skip to content

Mobil Oyun Programlamaya Nasıl Başlanır

22 de Nisan de 2021

Pek çok geliştirici, mobil oyun tasarımcısı olma hedeflerini besliyor. Mobil oyunlar için kod geliştirmek oldukça zor olsa da – başarılı bir oyun yaratmak için gerekli becerileri geliştirmeyi bırakın – ödüller gerçekten hesaplanamaz. Bu kılavuzda, ilk mobil oyununuzu yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan temel bilgileri ele alıyoruz.

Hangi Tür Oyun Yapacaksınız?

Öncelikle ne tür bir mobil oyun geliştirmek istediğinize karar vermelisiniz. Aksiyon, RPG ve strateji gibi pek çok oyun türü ve kategorisi vardır ve her kategori bir dizi beklenti ve kullanıcı tabanıyla birlikte gelir. Bazı amlar her zaman belirli tipteki insanlara hitap edecek. Bir türe veya kategoriye karar verdiğinizde, o alandaki yazılım geliştiricilerinin kullanabileceği kaynaklara bakmaya başlayabilirsiniz.

Programlama dili

Mobil oyununuz için programlama diline karar vermeniz gerekecek. J2ME veya Brew, çeşitli tutku ve deneyim seviyelerine uyan çok popüler iki dildir. J2ME, mobil programlama için çok daha fazla kaynak sunmaktadır ve oyun tasarımının güçlü yanlarından biridir. Seçtiğiniz programlama dilinde konuşmanız ve tüm karmaşıklıklarını, işlevlerini ve desteklenen cihazları anlamanız gerekir. Dilin sunduğu API’lerle çalışmaya çalışın. Bir 3D oyun geliştirmekle ilgileniyorsanız, JSR184’ü deneyebilirsiniz. Deney yapmak, başarının anahtarıdır.

Cihaz Özellikleri

Oyununuzu geliştirmek istediğiniz cihazı tanıyın. İşlemci türü ve hızı, ekran boyutu, ekran türü ve çözünürlüğü, görüntü formatı, ses ve video formatı gibi mobil aygıtın tüm özelliklerini anlamanız çok önemlidir. Bu, oyununuzun parametrelerini ve ne kadar işlem gücü gerektireceğini belirleyecektir.

Oyun Tasarımı

Oyun tasarımı, bir mobil oyun geliştirmede çok önemli bir faktördür. Öncelikle oyunun özünü tanımlayan genel mimariyi, estetiği, kuralları ve diğer yönleri planlamalısınız. Mobil oyun forumlarına danışabilir, sorular sorabilir ve diğer geliştiricilerin oyunlarını geliştirirken karşılaştıkları bazı engelleri inceleyebilirsiniz.

Oyun Bilgisi

Temel kodlamadan gelişmiş tasarıma kadar mobil oyun programlama hakkında bilgi edinin. Kitap okuyun ve oyun forumlarında aktif olarak yer alın. Pazarı daha iyi anlamak için bu alandaki uzmanlarla konuşun. Ve başarısız olmaya hazır olun. İlk denemelerinde başarılı olan çok az oyun geliştiricisi olduğunu bilin. Çalışmanızdan memnun kalmadan önce büyük olasılıkla birkaç kez kodu yeniden yazmanız gerekecek,

Yeni Oyun Geliştiriciler için İpuçları

  • Sürecin olabildiğince erken bir aşamasında oyununuz için ayrıntılı bir hikaye ve oyun modu geliştirin. Bu, daha sonra ortaya çıkacak bazı karmaşık ayrıntıları tahmin etmenize yardımcı olacaktır.
  • GameCanvas gibi oyun programlama araçlarıyla bir program iskeleti oluşturun. Bu, özellikle J2ME kullanan 2D oyun geliştiricileri için yararlı olan verimli bir temel sınıfla birlikte gelir.
  • Oyununuzu yayınlamadan önce test etmek için bir emülatör kullanmayı deneyin. Tabii ki, tek başına emülatöre güvenemezsiniz. Bu gibi durumlarda, oyunu test etmek için tam olarak aynı mobil cihaz modeline ihtiyacınız olacak. Oyunu test etmek için bir uzmana da yaptırabilirsiniz.
  • En iyi çabalarınıza rağmen, ellerinizi havaya kaldırıp bırakmak isteyeceğiniz zamanlar olacaktır. Kodlamanın nerede yanlış gittiğini analiz edin ve sorunu daha küçük parçalara ayırın. Bu şekilde idare edilmesi daha kolay olacaktır. Sadece zor zamanlarda devam edin ve sonunda başarılı olacağınızdan emin olun.

Neye ihtiyacın var

  • J2ME Tutulma
  • BREW C ve C ++ Visual Studio
  • Python Eclipse artı eklentileri
  • Flash Lite ActionScript
  • Macromedia Flash
  • Oyunu test etmek için emülatör veya cihaz