Skip to content

Mobil Web Sayfaları ve Masaüstü Web Sayfaları

12 de Mayıs de 2021

Mobil cihazlarda kullanım için optimize edilmiş web sayfaları, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda görünenlerden farklıdır. İkincisi, büyük ekranlar ve hassas fare tıklaması için tasarlanmıştır, oysa mobil web sayfaları daha küçük ekranlar ve hassas olmayan parmakla dokunma için boyutlandırılmıştır. Cep Telefonu

 • Daha küçük ekranlar ve hassas olmayan parmak dokunuşları için tasarlanmıştır.

Masaüstü Bilgisayar

 • Hassas fare tıklamasıyla büyük ekranlar için tasarlanmıştır.

Web sitesi ziyaretlerinin çoğunun mobil cihazlardan geldiği göz önüne alındığında, site tasarımcılarına hem mobil cihazlarla hem de masaüstü bilgisayarlarla çalışan sürümler sağlama görevi verilmiştir. En yaygın yaklaşım, tarayıcının algıladığı şekilde kullanıcının cihazına ve ekran boyutuna göre uygun sürümü otomatik olarak sunan duyarlı web tasarımı kullanmaktır. Her durumda, mobil uyumlu web sayfaları, masaüstü sürümlerinden birkaç yönden farklıdır.

Cankurtaran

Sayfa Tasarımı: Mobil Ekranlarda Daha Az Yer Var

Cep Telefonu

 • Akıllı telefon ve tablet ekranları çapraz olarak 4 ila 10 inç boyutundadır.
 • Daraltılabilir veya genişletilebilir menü widget’ları genellikle kenar çubuklarının ve büyük başlık menülerinin yerini alır.
 • Metinler arasındaki boşluğun yasal kullanımı ile tam genişlikte grafikler.

Masaüstü Bilgisayar

 • Çoğu masaüstü monitörü, çapraz olarak 19 inç ila 24 inç arasındadır.
 • Sponsorlu bağlantılar ve büyük afiş reklamlar daha yaygındır.
 • Grafikler için daha fazla alan sağlayan daha yoğun metin.

Masaüstü ve mobil web sayfaları arasındaki en belirgin fark, ekran alanıdır. Çoğu masaüstü monitörü çapraz olarak en az 19 inç ila 24 inç ölçürken, tabletler genellikle yaklaşık 10 inçtir. Akıllı telefonlar çapraz olarak yaklaşık 4 inçtir. Yalnızca uzaklaştırma yapmak, bir web sayfasını başarılı bir şekilde mobil uyumlu bir sürüme dönüştürmez çünkü bu, metni okunamaz hale getirir ve site ziyaretçisinden fazladan bir adım gerektirir. Ayrıca, küçük öğelere doğru şekilde dokunmak imkansız hale gelir. Sorunu çözmek için tasarımcılar, kesinlikle gerekli olmayan kenar çubuklarını ve grafikleri kaldırabilirler. Bunun yerine, daha küçük grafikler kullanırlar, yazı tipi boyutlarını artırır ve içeriği genişletilebilir widget’lara daraltırlar. Bu emlak sınırlaması, web tasarımcıları arasında tamamen farklı bir düşünce tarzına yol açtı. Ayrıca, daraltılabilir veya genişletilebilir menü widget’ları tipik olarak kenar çubuklarının ve büyük başlık menülerinin yerini alır. Tasarımcılar, her milimetrelik ekran alanını sayma arayışlarında, okunabilirliğe dikkat ederken gereksiz beyaz alanları kaldırırlar. Sponsorlu bağlantılar ve büyük banner reklamlardan oluşan bir kalabalık, bir telefonda veya küçük tablette çalışmaz. Bunun yerine, küçük pop-up reklamlar mobil web sayfalarında daha yaygındır. Bir grafiğin etrafına sarılmış metin içeren düzenler, mobil cihazlarda iyi çalışmaz. Bunun yerine, tasarımcılar genellikle bu grafiklere ekranın tam genişliğini verir ve metni altında veya üstünde çalıştırır. Benzer şekilde, iyi web tasarımı, okunabilirlik için metni parçalara ayırır; kimse sağlam metin duvarlarını okumak istemez. Bu, küçük ekranlarda daha da önemli hale geliyor. Beyaz alanı akıllıca kullanmak çok önemlidir.

Sayfa Kontrolleri: Masaüstü Hassasiyeti ve Mobil Bloblar

Cep Telefonu

 • Daha doğru gezinme için geniş dokunma alanları veya sıcak noktalar.
 • Farklı URL: “m” harfini ekler. Genellikle bir sitenin masaüstü sürümünü görüntüleme seçeneği.
 • Oturum açma kimlik bilgilerinde genellikle, bazen parmak izi erişilebilirliği ile özel bir alan bulunur.

Masaüstü Bilgisayar

 • Daha kesin imleç tabanlı bağlantılar ve düğme.

Masaüstünüzdeki kesin bir fare işaretçisinin aksine, insan parmağı bir damladır ve dokunmak, köprüler için ekranda büyük hedefler gerektirir. Mobil uyumlu siteler, doğru gezinmeyi kolaylaştırmak için geniş dokunma alanları (veya erişim noktaları) sunar. Mobil uyumlu web sayfaları da genellikle mektubu içerir m adreslerinde; örneğin, Facebook’un mobil adresi m.facebook.com’dur. Mobil URL, genellikle bir mobil tablet veya akıllı telefonla gezinirken sizin için otomatik olarak seçilir. Bazı durumlarda, sayfanın normal masaüstü sürümüne geçmenizi sağlayan dokunulabilir bir bağlantı görürsünüz. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış oturum açma ve parola alanları küçülür ve bir telefonda kullanılamaz hale gelir, böylece web yayıncıları bunları büyütür ve bazen kullanım kolaylığı için onlara kendi sayfalarını verir. Parmak iziyle veya Google veya Facebook gibi başka bir hesapla oturum açmak, cihaz ve hizmet yetenekleri geliştikçe giderek daha yaygın hale geliyor.

Neden fark eder?

Mobil web sayfaları, elde taşınan cihazlar için tasarlanmıştır ve masaüstü okuma için yapılmış sayfalardan oldukça farklıdır. Bir web sayfasının masaüstü sürümünü genellikle bir mobil cihazda görüntüleyebilirsiniz ve bunun tersi de geçerlidir, bunlar içeriğin daha kolay görüntülenmesini, okunmasını ve gezinilmesini sağlamak için farklı şekilde tasarlanmıştır.