Skip to content

MODD Dosyası Nedir?

26 de Haziran de 2021

MODD dosya uzantısına sahip bir dosya, bazı Sony video kameralar tarafından oluşturulan bir Sony Video Analiz dosyasıdır. Dosyaları bir bilgisayara aktarıldıktan sonra yönetmek için Sony’nin PlayMemories Home (PMH) programının Video Analizi özelliği tarafından kullanılırlar. MODD dosyaları, GPS bilgileri, saat ve tarih, derecelendirmeler, yorumlar, etiketler, küçük resimler ve diğer ayrıntılar gibi şeyleri depolar. Normalde bunlara MOFF dosyaları, THM dosyaları, görüntü dosyaları ve M2TS veya MPG video dosyaları eşlik eder. Bir MODD dosyası şöyle görünebilir dosyaadı.m2ts.modd MODD dosyasının bir M2TS dosyasındaki ayrıntıları açıkladığını belirtmek için.

Bir MODD dosyasını, diğer formatların yanı sıra gerçek bir video dosyası olabilecek bir MOD dosyasıyla (bir “D” ile) karıştırmayın. Bir MOD video dosyası, Video Kamera Kaydedilmiş Video dosyası olarak adlandırılır.

MODD Dosyası Nasıl Açılır

MODD dosyaları genellikle Sony video kameralardan içe aktarılan videolarla ilişkilendirilir, bu nedenle dosyalar Sony PlayMemories Home (PMH) ile açılabilir. Sony’nin PMB’si (Picture Motion Browser) da çalışır, ancak 2014’te kullanımdan kaldırıldığı için yalnızca programa zaten sahipseniz önemlidir, bu nedenle bir indirme bağlantısı yoktur. PMH aracı, hareketsiz görüntüleri bir araya getirdiğinde veya yazılım AVCHD, MPEG2 veya MP4 video dosyalarını içe aktardığında MODD dosyaları oluşturur. Bir MOD video dosyanız varsa (“D” eksik), Nero ve CyberLink’in PowerDirector ve PowerProducer’ı onu açabilir.

MODD Dosyası Nasıl Dönüştürülür

MODD dosyaları PlayMemories Home tarafından kullanılan açıklayıcı dosyalar olduğundan ve kameradan alınan gerçek video dosyaları olmadığından, bunları MP4, MOV, WMV, MPG veya başka herhangi bir dosya biçimine dönüştüremezsiniz. Ancak, gerçek video dosyalarını (M2TS, MP4, vb.) bir video dosyası dönüştürücü programı veya web servisi ile bu formatlara dönüştürebilirsiniz. Yukarıda bahsedilen yazılımla pek kullanışlı olmayacak olsa da, bir MODD dosyasını ücretsiz bir metin düzenleyici kullanarak TXT veya HTM/HTML gibi metin tabanlı bir biçime dönüştürebilirsiniz. Açıklandığı gibi, MODD dosyaları, gerçek video dosyaları olan MOD dosyaları ile aynı değildir. Bir MOD dosyasını MP4, AVI, WMV vb.’ye dönüştürmeniz gerekiyorsa, VideoSolo Free Video Converter, Prism Video Converter veya Windows Live Movie Maker gibi ücretsiz bir video dönüştürücü kullanabilirsiniz.

PMH Neden MODD Dosyaları Oluşturur?

Kullanmakta olduğunuz Sony PMH yazılımının sürümüne bağlı olarak, görüntü/video dosyalarınızın yanında depolanmış yüzlerce, hatta on binlerce MODD dosyası görebilirsiniz. Yazılım, tarih ve saat bilgilerini, yorumlarınızı vb. depolayabilmesi için içinden geçen her video ve görüntü için MODD dosyaları oluşturur. Bu, büyük olasılıkla kameranızdan her yeni medya dosyası içe aktarıldığında oluşturuldukları anlamına gelir. . Yazılımın bu dosyaları kullanmasının gerçek bir nedeni olsa da, tamamen güvenlidir. İsterseniz MODD dosyalarını kaldırmak için—dosyalarınızı düzenlemek için PlayMemories Home programını kullanmayı düşünmüyorsanız, bunları bilgisayarınızda tutmanız gerekmez. MODD dosyalarını silerseniz, PMH dosyaları kameradan bir sonraki içe aktarışında onları yeniden oluşturacaktır. Yeni MODD dosyalarının oluşturulmasını engellemek için işe yarayabilecek seçeneklerden biri, Araçlar > Ayarlar PlayMemories’deki menü seçeneğini seçin ve ardından Bir cihaz bağlandığında PlayMemories Home ile içe aktarın seçeneğinden İthalat sekme. Ancak PlayMemories Home programını kullanmıyorsanız, daha fazla MODD dosyasının oluşturulmasını önlemek için programı kaldırabilirsiniz. PlayMemories Home’u kaldırmayı planlıyorsanız, bilgisayarınızda daha fazla MODD dosyasının görünmemesi için yazılımın her referansının silindiğinden emin olmak için ücretsiz bir kaldırma aracı kullanmanız önerilir.

Dosyanızı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıdaki programlar dosyayı açmanıza yardımcı olmuyorsa, dosya uzantısını yanlış okumanız olasıdır. Bazı dosyalar, “.MODD” biçimine çok benzeyen bir sonek kullanır, ancak bu, ilgili oldukları veya aynı yazılımla açılabilecekleri anlamına gelmez. MDD bir örnektir. Bu dosyalar açıkçası, tek bir harf olmadan MODD dosyalarına çok benziyor. Bir MOD dosyanız varsa, yukarıdan MODD açıcılarla açılmaz, bunun yerine Autodesk’in Maya veya 3ds Max gibi bir program gerektirir, çünkü bazı MOD dosyaları bu uygulamalarla kullanılan Point Oven Deformation Data dosyalarıdır. Diğerleri MDict programıyla bile kullanılabilir. Henüz net değilse, buradaki fikir, belirli dosyanıza eklenen dosya uzantısını iki kez kontrol etmektir. Eğer gerçekten .MODD okuyorsa yukarıdaki programları bir kez daha denemeniz gerekebilir çünkü bunlar MODD dosyalarını kullanan uygulamalardır. Aksi takdirde, sahip olduğunuz dosyayı açmak veya dönüştürmek için hangi programların özel olarak oluşturulduğunu görmek için gerçek dosya uzantısını araştırın.