Skip to content

Modem Ne Anlama Geliyor?

23 de Mayıs de 2021

Kısaltma modem, kısaltılmış bir modülatör-demodülatör biçimidir. Bilgisayarların ve yönlendiricilerin dijital sinyalleri analog sinyallere çevirerek, ardından analog sinyalleri tekrar dijital sinyallere çevirerek internet gibi bir ağ üzerinden bilgi gönderip almasını sağlayan bir cihazdır. Bir modemin modülatör kısmı, bir bilgisayardan giden dijital bilgileri bir telefon, DSL veya kablo hattı üzerinden gönderilebilen bir analog sinyale dönüştürür. Bir modemin demodülatör kısmı, gelen analog sinyalleri bir bilgisayar tarafından kullanılabilen dijital bir formata dönüştürür.

Kelime Modemi Nereden Doğar?

Modemler 1960’ların sonlarında tanıtıldı ve başlangıçta terminalleri bir telefon hattı aracılığıyla bilgisayarlara bağlamak için kullanıldı. Bu modemler ile terminale girilen veriler, modemin bilgisayara gönderdiği ASCII koduna dönüştürülmüştür. Bilgisayar bu verileri işledi ve modem aracılığıyla terminale bir yanıt gönderdi.

Brad Montgomery / Flickr aracılığıyla [Licensed under CC BY 2.0]
Modem teknolojisindeki ilk gelişme, 1972’de Hayes Communications tarafından smartmodem’in piyasaya sürülmesiyle gerçekleşti. Smartmodemler, veri göndermeye ek olarak bir telefon hattı da çalıştırabilir. Smartmodems, aramaları cevaplamak, arama yapmak ve telefonu kapatmak için Hayes komut setini kullandı. 1970’lerin sonlarında kişisel bilgisayarlar popüler hale geldiğinde, birçok kullanıcı ev telefon hatları üzerinden internete ve Bulletin Board Systems’a (BBS) erişmek için bilgisayarlarını modeme bağladı. Bu ilk modemler 300 bps’de (saniyede bit) çalışıyordu. 1980’lerde ve 1990’larda modem hızı 300 bps’den 56 Kbps’ye (saniyede kilobit) yükseldi. 1999’da ADSL, 8 Mbps’ye (saniyede megabit) varan hızlarla kullanılabilir hale geldi. 2000’lerin başında, geniş bant internet daha fazla kullanıcıya sunuldu ve geniş bantlı modemler ev kullanıcıları arasında yaygın hale geldi. 1:14

Bilgisayar Ağında Modem Nedir?

Modem Nasıl Çalışır?

Çevrimiçi olduğunuzda, bilgisayarınız veya mobil cihazınız modeme dijital bir sinyal gönderir ve modem internete bir bağlantı oluşturur. Bir web tarayıcısı açıp bir web sitesi URL’si girdiğinizde, bilgisayar web sitesini görüntülemek için bir istek gönderir. Modem, bu dijital talebi, telefon veya kablo hattı üzerinden iletilebilen bir analog sinyale dönüştürür.

Ev Çözüm ve WiFi Cihazları ağı

pictafolio / Getty Images
Sinyal, web sitesini barındıran bilgisayara gider ve başka bir modem tarafından kesilir. Bu modem, analog sinyali dijital sinyale dönüştürür. Ardından modem dijital sinyali ana bilgisayara gönderir. Daha sonra, ana bilgisayar isteğe yine dijital formatta yanıt verir. Modem, dijital sinyali analog formata dönüştürür ve yanıtı size geri gönderir; burada modem, sinyali cihazınız tarafından okunabilecek bir formata dönüştürür. Web’de gezinmeyi bitirdikten ve çevrimdışı duruma geçtikten sonra, bilgisayarınız modeme ağ bağlantısını kesmesi için bir sinyal gönderir.

Modem Nerede Bulunur?

Modem, ayrı bir kutu veya bilgisayarın içinde bulunan bir bileşendir. Harici modem, DSL bağlantıları için bir RJ11 jakı veya kablo bağlantıları için bir koaksiyel konektör kullanır. Bilgisayara bir seri veya USB bağlantı noktası üzerinden bağlanan ayrı bir kutuda bulunur. Ayrıca bir elektrik prizine takılan bir kordonu vardır. ISS’niz tarafından sağlanan harici modem, bir kombinasyon modem ve yönlendirici olabilir.

Harici 33.6kbit / sn seri bağlantı noktası çevirmeli modem.

Frunze103 / Wikimedia Commons aracılığıyla [Licensed under CC0 1.0]
Üç tür dahili modem vardır: Yerleşik, dahili ve çıkarılabilir. Yerleşik modemler bilgisayar ana kartına yerleştirilmiştir. Yerleşik modemler kaldırılamaz, ancak bir atlama teli kapatılarak veya CMOS ayarı değiştirilerek devre dışı bırakılabilir. Dahili modemler bir RJ11 jakı veya bir koaksiyel konektör kullanır. Bu modemler, bir masaüstü bilgisayarın içindeki bir PCI yuvasına bağlanan bir genişletme kartıdır.

Çevirmeli modem

karimian / Flickr üzerinden [Licensed under CC BY-SA 2.0]
Çıkarılabilir modemler, bir dizüstü bilgisayardaki PCMCIA yuvasına bağlanır. Çıkarılabilir modemler eklenebilir ve çıkarılabilir. Bir bilgisayarda dahili modemi bulmak için bilgisayarın arkasında veya yanında bir RJ11 jakı, bir RJ45 konektörü veya bir koaksiyel konektör arayın. RJ11 jakı telefon hatları için kullanılır ve duvar prizi gibi görünür. RJ45 konektörü, bir ethernet kablo konektörüdür. Kablo bağlantıları için bir koaksiyel konektör kullanılır.

Masada Laptop Kullanarak Kesilmiş El

Giacomo Mortara / EyeEm / Getty Images