Skip to content

Modemde WPS Ne Demektir?

20 de Kasım de 2022

WPS, Wi-Fi Korumalı Kurulum anlamına gelir ve modeminiz, yönlendiriciniz ve diğer cihazlar arasında minimum çabayla güvenli bir Wi-Fi ağı kurmanın basit bir yöntemidir. Genellikle etkinleştirmek için modeminizdeki WPS düğmesine basmayı içerir.

WPS Ne Zaman Tanıtıldı?

Wi-Fi Alliance, ev kullanıcıları için ağ kurulumunu basitleştirmek amacıyla 2006 yılında WPS’yi yarattı. Fikir, acemilerin verilerini her zaman koruyan güvenli bir ağa sahip olurken karmaşık ağ ayarlarına dalmak zorunda kalmamalarına yardımcı olduğuydu. WPS, yönlendiriciler, modemler, TV’ler, akıllı ev ekipmanları ve daha pek çok farklı cihazda bulunur. Bir cihaz Wi-Fi ağınıza bağlanırsa, WPS düğmesine sahip olma şansı yüksektir. Bluetooth gibi ama ağ cihazlarınız için düşünün.

Tüm Modemlerde WPS Var mı?

Geleneksel bir kablolu modem, WPS’ye sahip olmayacaktır çünkü cihazların kendisine yalnızca bir kanal olarak takılmasını gerektirdiği için buna ihtiyaç duymaz. Ancak, ev ağı kurulumunu basitleştirdiği için çoğu Wi-Fi modemde bir WPS düğmesi bulunur. Bunlardan bazıları Wi-Fi modeminizin yaşına bağlı olabilir. Daha eski Wi-Fi modemlerde bir WPS düğmesi bulunmayabilir, ancak, tipik olarak, son zamanlarda İSS’niz tarafından sağlananlar WPS işlevselliğini içerecektir. Emin değilseniz, öğrenmek için modeminizde WPS düğmesi veya PIN kodu etiketi arayın.

Modemimdeki WPS Düğmesi Nerede?

Yönlendiricilerde olduğu gibi, WPS düğmesi genellikle modeminizin üzerine bir şekilde ince bir şekilde yerleştirilmiştir. Çoğu zaman, cihazın arkasında bağlantı noktaları ve bağlantılar arasında yer alır, bu nedenle kullanıcılar yanlışlıkla ona dokunamaz. Fişe takmadan önce modeminize dikkatlice bakmaya değer, böylece hiçbir kablo görüşünüzü engellemez. Bazı cihazların modemin ön tarafında WPS düğmesi olabilir, bu nedenle daha kolay görülebilir, ancak bunlar yine de yerleşimlerinde oldukça ince olabilir. Modeminizdeki WPS düğmesini bulmakta sorun yaşıyorsanız kılavuzu kontrol edin.

WPS Kullanmak İçin Başka Bir Şey Yapmam Gerekir mi?

WPS’yi etkinleştirmeniz gerekebilir. Çoğu modemde varsayılan olarak WPS etkindir, ancak bazılarında güvenlik nedeniyle kapatılmış olabilir. Düğme çalışmıyor gibi görünüyorsa, cihazınızda WPS’yi etkinleştirmek için modem ayarlarınızı kontrol edin.

Modemimde WPS Kullanmalı mıyım?

WPS kullanmanın artıları ve eksileri vardır. İşte bunlara hızlı bir genel bakış.

 • bu basit. Cihazlarınızı bağlamak için uzun parolalar girmek yerine, bir düğmeye basarak saniyeler içinde ağlara katılabilirsiniz.
 • hızlı. Ağınıza birden fazla cihaz eklemeye çalışıyorsanız, WPS düğmesine dokunabilir ve akıllı telefonunuzdan akıllı TV’nize veya diğer cihazlara kadar her şeyi kullanabilirsiniz.
 • %100 güvenli değil. WPS’yi saldırıya açık hale getiren bazı kaba kuvvet saldırıları olmuştur. Kurban olmanız pek olası değildir, ancak güvenlik bilincine sahip kullanıcıların WPS’yi tamamen devre dışı bırakmasının nedeni budur.
 • Herkes etkinleştirebilir. Modeminize fiziksel erişimi olan herkes saniyeler içinde WPS’yi başlatabilir, bu nedenle cihazı güvenli bir yerde saklamanız gerekir.

SSS

 • Modeminizde WPS’yi nasıl değiştirirsiniz?

  WPS ayarlarının değiştirilmesi modeminizin ayarlarından yapılır. Bu ayarlara nasıl erişeceğiniz ve neleri değiştirebileceğiniz, modeminize bağlı olacaktır. Modeminizi çevrimiçi olarak arayın ve WPS’nin sizin modeminizde nasıl çalıştığını öğrenmek için kılavuzuna bakın.

 • WPS düğmesine ne kadar süre basmam gerekiyor?

  WPS düğmesini 2-3 saniye basılı tutmanız yeterlidir. Birkaç saniye içinde hiçbir şey olmazsa cihazınızla ilgili bir sorun olabilir.

 • Sıfırlama düğmesi, WPS düğmesi ile aynı mı?

  Bazı cihazlarda sıfırlama ve WPS düğmeleri aynıdır. Ayrı bir sıfırlama düğmesi görmüyorsanız, WPS düğmesini 10 saniye basılı tutarak cihazınızı sıfırlayabilirsiniz.