Skip to content

MOS Dosyası Nedir?

4 de Haziran de 2021

MOS dosya uzantısına sahip bir dosya, Leaf Aptus serisi gibi kameralar tarafından üretilen bir Leaf Raw Image dosyasıdır. MOS dosyaları sıkıştırılmamış olduğundan genellikle çoğu görüntü dosyasından biraz daha büyüktürler. MOS ayrıca Microsoft Office Specialist, My Oracle Support, Mobile Office System, Mobile Operating System ve Maintenance Out of Service gibi bir dosya biçimiyle ilgisi olmayan bazı teknoloji terimlerini de ifade eder.

MOS Dosyası Nasıl Açılır

Windows’taki varsayılan fotoğraf görüntüleyici, ücretsiz bir MOS görüntüleyicidir. RawTherapee, MOS dosyalarını Windows, Linux ve macOS’ta açan başka bir ücretsiz yazılım programıdır. MOS dosyaları ayrıca Adobe Photoshop, Corel PaintShop Pro ve Phase One Capture One gibi ücretli programlarla da açılabilir.

Başka bir seçenek de File Viewer Plus’tır, ancak ücretsiz sürüm MOS dosyalarını desteklemez, bu nedenle Leaf Raw Image dosyalarıyla kullanmak için ödeme yapmanız gerekir. Ayrıca yalnızca Windows 10 ile çalışır. Mac kullanıcıları, Photoshop ve Capture One’a ek olarak ColorStrokes ile bir MOS dosyasını görüntüleyebilir. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın MOS dosyasını açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın MOS dosyalarını açmasını tercih ederseniz, Windows’ta belirli bir dosya uzantısı için varsayılan programı nasıl değiştireceğinizi öğrenin.

Bir MOS Dosyası Nasıl Dönüştürülür

MOS dosyalarını açabilen yukarıdaki programların tümü olmasa da çoğu, büyük olasılıkla onları da dönüştürebilir. MOS dosyasını bu programlardan birinde açmanız ve ardından bir Dosya > Farklı kaydet, Dönüştürmek, veya İhracat menü seçeneği. MOS’u bu şekilde dönüştürmeyi denerseniz, büyük olasılıkla JPG ve PNG gibi biçimlere kaydedebilirsiniz. Başka bir seçenek de CoolUtils veya CloudConvert gibi ücretsiz bir görüntü dosyası dönüştürücü kullanmaktır. internet üzerinden MOS’tan JPG’ye dönüştürücüler (dönüşüm, tarayıcınız aracılığıyla çalışır). Bu sitelerdeki diğer bazı seçenekler arasında MOS’u BMP, TIFF, GIF, ICO, PNG ve PDF’ye kaydetme yer alır. MOS’u DNG’ye dönüştürmeniz gerekiyorsa, bunu Adobe DNG Converter ile yapabilirsiniz.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Bir MOS dosyası için başka bir dosya biçimini karıştırmamaya dikkat edin. Bazı dosyalar, biçimleri ilgisiz olsa da benzer görünen dosya uzantıları kullanır. MODD ve MOV dosyaları sadece iki örnektir. Gerçekten bir MODD veya MOV dosyanız varsa, biçimler ve hangi programların bunları açıp dönüştürebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıları izleyin. Bir MODD veya MOV dosyasıyla çalışan yazılım, MOS dosyalarını kullanmak için gerekli programlarla aynı değildir ve bunun tersi de geçerlidir. MSO, büyük olasılıkla her ikisi de bir Microsoft Office programıyla kullanılan bir Microsoft Office Makro Referans dosyası veya bir Satır İçi E-posta Eki dosyası olan gerçekten benzer başka bir dosya uzantısıdır.