Skip to content

Moto Z Telefonları: Bilmeniz Gerekenler

9 de Mayıs de 2021

Motorola, Moto Mods ile uyumlu olan Z serisi dahil olmak üzere Android akıllı telefonlarını piyasaya sürmeye devam ediyor. Modlar, akıllı telefonunuza mıknatıslar kullanarak takılan ve projektör, hoparlör veya pil takımı gibi özellikler ekleyen bir dizi aksesuardır. En son grup, ABD’deki Verizon’a özel modelleri ve AT&T ve T-Mobile ile uyumlu kilitsiz modelleri içerir. 2011 yılında Motorola, Inc. ikiye ayrıldı: Motorola Mobilite ve Motorola Çözümleri. Google, 2012 yılında Motorola Mobility’yi satın aldı ve Google daha sonra 2014’te Lenovo’ya sattı. Z serisi akıllı telefonlar, Android’de neredeyse stokta bulunuyor ve biraz Moto özelleştirme atıldı ve Google ve Samsung’un amiral gemisi telefonlarıyla iyi rekabet ediyor. İşte Motorola için sırada neler olduğuna ve en son çıkan kayda değer ürünlere bir göz atın.

Moto Z3 ve Z3 Oyna

Önden ve arkadan Moto Z3 akıllı telefon.

Motorola
Görüntüle: 6 inç AMOLED

Çözüm: 2160 x 1080 @ 402ppi

Ön kamera: 8 MP

Arka kamera: Çift 12 MP

Şarj cihazı türü: USB-C

İlk Android sürümü: 8.1 Oreo

Son Android sürümü: Belirlenmemiş

Yayın tarihi: Temmuz 2018 Moto Z3 (Verizon’a özel) ve Z3 Play (kilidi açılmış) çok benzer akıllı telefonlardır; temel fark, operatör uyumluluğu ve fiyattır. En büyük fark, Z3’ün 5G’ye hazır olmasıdır, yani piyasaya çıktığında Verizon’un 5G ağına bağlanabilir. Her iki akıllı telefon da Moto Mod’larla uyumludur, microSD kart yuvalarına sahiptir ve kulaklık jakları yoktur. Telefonlarda ayrıca ses düğmelerinin altında yana monte edilmiş parmak izi sensörleri bulunur. Z3 64 GB’lık bir konfigürasyonda gelirken, Z3 Play’in 32 GB, 64 GB ve 128 GB sürümleri vardır.

Moto Z2 Force Sürümü

Moto Z2 Force Edition ön / arka

Motorola
Görüntüle: 5,5 inç AMOLED
Çözüm: 2560 x 1440 @ 535ppi
Ön kamera: 5 MP
Arka kamera: Çift 12 MP
Şarj cihazı tipi: USB-C
İlk Android sürümü: 7.1.1 Nougat (8.0 Oreo güncellemesi mevcut)
Son Android sürümü: Belirlenmemiş
Yayın tarihi: Temmuz 2017 Z2 Force, Z2 Force’un kademeli bir güncellemesidir; iki akıllı telefon birbirine çok benziyor. En büyük yükseltmeler işlemci, kamera, yeniden tasarlanmış parmak izi tarayıcısı ve Android 8.0 Oreo için mevcut bir güncellemedir. Ayrıca ABD’de Z Force’dan daha fazla taşıyıcı desteği var. Parmak izi sensörü, Z Force’dan biraz daha büyüktür ve tarayıcının bir ev, geri ve mevcut uygulama anahtarı olarak işlev görmesini sağlayan hareket kontrollerine daha iyi yanıt verir. Ayrıca telefonu tekrar uyku moduna geçirebilir. Z2 Force’un arkasında, tek bir lensten daha yüksek kaliteli fotoğraflar üreten iki adet 12 megapiksel kamera bulunur; ikincil sensör siyah beyaz fotoğraflar çekebilmeniz için siyah beyaz çekim yapar. Ayrıca, arka plan bulanıkken fotoğrafın bir kısmının odakta olduğu bir efekt olan bokeh oluşturmanıza da yardımcı olur. Selfie kamera, iyi aydınlatılmış otoportreler için bir LED flaşa sahiptir. Aksi takdirde, Z2 Kuvveti, Z Kuvveti gibidir. Çerçeve çizilmelere eğilimli olsa da, onu günlük düşme ve çarpmalardan koruyan aynı ShatterShield teknolojisine sahiptir. Yalnızca kulaklığa yerleştirilmiş tek bir hoparlöre sahiptir; daha iyi ses elde etmek için JBL SoundBoost Moto Mod’u düşünebilirsiniz. Her iki akıllı telefon da Google Daydream uyumludur ve Quad HD gerektirir. Force akıllı telefonların hiçbirinde kulaklık jakı yoktur, ancak bir USB-C adaptörüyle birlikte gelir. Her ikisinin de microSD kart yuvaları vardır.

Moto Z2 Oyna

Moto Z2 Ön / arka oyna

Motorola
Görüntüle: 5,5 inç AMOLED
Çözüm: 1080×1920 @ 401ppi
Ön kamera: 5 MP
Arka kamera: 12 MP
Şarj cihazı tipi: USB-C
İlk Android sürümü: 7.1.1 Nougat
Son Android sürümü: Belirlenmemiş
Yayın tarihi: Haziran 2017 Moto Z2 Play, Motorola geleneğini bozar ve Verizon sürümünün sonuna kadar Droid’e dokunmak yerine hem Verizon hem de kilidi açılmış sürüme aynı adı verir. Z2 Play, telefonu uyandıran ve Google Asistan’ı başlatan “OK Google” ve hava durumu bilgilerini çağırıp uygulamaları başlatmak için kullanabileceğiniz “göster” gibi çeşitli sesli komutlar ekler. “Göster” komutları, telefon kilitliyken bile çalışır. Bu komutlar, güvenlik adına yalnızca sesinizle çalışır. Parmak izi tarayıcı, önceki modellerden farklı olarak bir ana sayfa düğmesi olarak çalışır ve geri dönüp son uygulamaları göstermek için hareketlere yanıt verir. Bu tasarım, birçok gözden geçirenin tarayıcıyı eski akıllı telefonlarda ana sayfa düğmesi olarak yanlış anladığı için bir gelişmedir, ancak hareketleri gerçekleştirmek bazen zor olabilir. Metal arka kısım Moto Mods ile uyumludur. Pil ömrü, Z Force telefonları kadar etkileyici değil, ancak bu, TurboPower Pack Moto Mod eklenerek iyileştirilebilir. Ayrıca bir microSD yuvasının yanı sıra Z Force modellerinde bulunmayan bir kulaklık jakına da sahip.

Moto Z Force Droid

Moto Z Force Droid Sürümü

Motorola
Görüntüle: 5,5 inç AMOLED
Çözüm: 1440 x 2560 @ 535ppi
Ön kamera: 5 MP
Arka kamera: 21 MP
Şarj cihazı tipi: USB-C
İlk Android sürümü: 6.0.1 Hatmi
Son Android sürümü: Belirlenmemiş
Yayın tarihi: Temmuz 2016 Moto Z Force Droid, Shattershield teknolojisi ile korunan sağlam bir ekrana ve arkasındaki metal kaplamaya sahip, Verizon’a özel üst düzey bir akıllı telefon. Bu akıllı telefonda önceden yüklenmiş birçok Verizon uygulamasının yanı sıra el fenerini açan karate hareketi dahil Motorola’nın akıllı hareketlerini bulacaksınız. Telefonun arkasına takılan mevcut Moto Modları nedeniyle, parmak izi tarayıcısı ön tarafta, ana düğmenin hemen altında. Modlar, bir JBL SoundBoost hoparlörü ve bir Moto Insta-Share Projektörü içerir. Birçok üst düzey akıllı telefon gibi, Z Force Droid’de de kulaklık jakı bulunmamakla birlikte bir USB-C adaptörüyle birlikte gelir. Ayrıca bir microSD kart yuvasına sahiptir. Döndürme hareketiyle başlatabileceğiniz kamera, bulanık fotoğraflarla mücadele etmek için optik görüntü sabitleme özelliğine sahiptir.

Moto Z Play ve Moto Z Play Droid

Moto Z Oyun Droid

Motorola
Görüntüle: 5.5 inç Süper AMOLED
Çözüm: 1080 x 1920 @ 401ppi
Ön kamera: 5 MP
Arka kamera: 16 MP
Şarj cihazı türü: USB-C
İlk Android sürümü: 6.0.1 Hatmi
Son Android sürümü: Belirlenmemiş
Yayın tarihi: Temmuz 2016 Moto Z Play Droid (Verizon) ve Moto Z Play (kilidi açık), daha hızlı ve daha hafif olan Moto Z ve Z Force akıllı telefonlarının aksine orta sınıf cihazlardır. Eklenen yığın, Lenovo’nun (Motorola’nın sahibi) tek bir şarjla 50 saate kadar dayanacağını söylediği daha büyük bir pilden kaynaklanıyor. Akıllı telefonlar, yeni modellerin çoğu zaman kaçındığı, birçok kişi tarafından çok sevilen kulaklık jakını da koruyor. Z Play modellerinde ayrıca Z ve Z Force telefonlarda bulunan ShatterShield ekran da bulunmuyor ve arkası metalden ziyade cam. Diğer bir fark, Z Play kameraların titreyen elleri telafi etmek için optik görüntü sabitlemeden yoksun olmasıdır. Z serisindeki diğer akıllı telefonlar gibi, parmak izi tarayıcıyı bir ana sayfa düğmesi ile karıştırmak kolaydır. Verizon sürümü bloatware ile sıkışmış olarak gelirken, kilidi açılmış sürümde (AT&T ve T-Mobile) bir dizi hareket ve tek el modu dahil olmak üzere yalnızca birkaç Motorola eklentisi vardır. Akıllı hareketler, akıllı telefonun yüzünü aydınlatmak ve bildirimlerinizi ve zamanı göstermek için elinizi akıllı telefonun yüzünde salladığınız, Star Wars’tan ilham alan bir Jedi hareketi içerir. Her iki modelde de ekstra depolama için microSD kart yuvaları bulunur.

Moto Z ve Moto Z Droid

Moto Z

Motorola
Görüntüle: 5,5 inç AMOLED
Çözüm: 1440 x 2560 @ 535ppi
Ön kamera: 5 MP
Arka kamera: 13 MP
Şarj cihazı tipi: USB-C
İlk Android sürümü: 6.0.1 Hatmi
Son Android sürümü: Belirlenmemiş
Yayın tarihi: Temmuz 2016 Moto Z ve Moto Z Droid aynı özellikleri paylaşıyor, ancak Z kilidi açıldı, Z Droid ise Verizon’a özel. Bu telefonlar 2016 yılının ortalarında piyasaya sürüldüğünde, 5,19 mm kalınlığıyla dünyanın en ince telefonlarıydı. Bu akıllı telefonlar, cihaza manyetik olarak bağlanan ve üst düzey bir hoparlör gibi özellikler ekleyen Moto Mods ile ilk uyumlu olanlardır. Parmak izi sensörü, Moto Mod’lara müdahale etmemek için telefonun ön tarafında bulunuyor. En azından ilk başta, ekranın hemen üzerinde bulunan ana sayfa düğmesi ile karıştırmak kolaydır. Bu akıllı telefonlarda kulaklık jakı yoktur, ancak kulaklıklarınız için bir USB-C adaptörüyle birlikte gelir. Ayrıca Google Daydream uyumludur. Moto Z ve Z Droid, 32 GB ve 64 GB yapılandırmalarla gelir ve 2 TB’a kadar microSD kartları kabul edebilir (bu tür kartlar mevcut olduğunda).