Skip to content

Motorola Moto E6 İncelemesi

15 de Aralık de 2022

motorola moto e6

Ne Seviyoruz

 • Çok uygun fiyat
 • İyi pil ömrü
 • Bir bütçe telefonu için iyi kamera

Neyi Sevmiyoruz

 • Genel olarak çok durgun
 • Parmak izi sensörü yok
 • 3D oyun için uygun değil
 • Moto E5 daha ucuzdu, özellikler açısından daha zengindi

Moto E6, işlevsel bir akıllı telefon kriterlerini karşılıyor, ancak bu istasyonun çok az üzerine çıkıyor. Mümkünse bir Moto G7 modeline geçin.

2.8

motorola moto e6

motorola moto e6

Bu makalede

Motorola Moto E6’yı uzman incelemecimizin kapsamlı bir şekilde test edip değerlendirebilmesi için satın aldık. Tam ürün incelememiz için okumaya devam edin.

Motorola, en son harika Moto G7 ile örneklenen uygun fiyatlı, ancak sağlam donanımlı Moto G serisi sayesinde uzun süredir bütçe akıllı telefon alanında liderlerden biri olmuştur. Ancak şirket, en yeni ve en ilkel teklifi olan Moto E ile fiyat skalasını daha da düşürmeyi hedefliyor. Bir bakışta görebileceğiniz gibi, Moto E6 hiç de gösterişli değil – ve minimum tasarıma bağlılık, yavaş bir işlemci ve düşük çözünürlüklü ekran ile deneyim boyunca devam ediyor. Fiyat sadece 150 dolardır ve bu, bir akıllı telefon bütçesindeki sabit sınırınızsa, Moto E6 işinizi görebilir. Ancak daha fazla işlevsellik arayan çoğu kişi, daha iyi performans için biraz daha fazla harcamak isteyecektir.

motorola moto e6

Tasarım: Geldikleri kadar mülayim

Görsel çekicilik açısından pek bir şey beklemiyorduk ve Moto E6’ya yaklaşırken ihtiyaç duyacağınız zihniyet tam olarak bu. Motorola’nın en son bütçe teklifi, ekranı çevreleyen makul miktarda çerçeve ile siyah levha tasarımının ötesine geçmiyor. Telefonun boyutunu küçültmek için ekranda çentik veya delikli kamera yok. Olabildiğince eski moda. Moto E6 aynı zamanda çıkarılabilir bir arka kapağa ve değiştirilebilir pil takımına sahip son derece nadir modern akıllı telefon. Arka kapak, tırnağınızı kullanarak kolayca çıkarabileceğiniz ince bir plastik katmandır ve siyahtır ve daha fazla tutuş için hafif dokuludur – yine de yanları biraz kaygandır.

Moto E6’nın tek 13 megapiksel arka kamerası bir güç merkezi değil, ancak ideal aydınlatmada iyi fotoğraflar çekebiliyor. Merakla Motorola, geçen yılki Moto E5’te bir tane olmasına rağmen (ve daha düşük bir fiyatla, daha az değil) parmak izi sensörünü Moto E6’dan çıkardı. Bu, ön kamerayla yüz tanıma olarak biyometrik güvenlik için tek seçeneğinizi bırakır. Yeterince tutarlı çalışıyor, ancak Moto E6’daki diğer her şey gibi çok yavaş. Tanınmanız için birkaç saniye bekleyecek ve kilit ekranını kaydırabilirsiniz. Parmak izi sensörleri tipik olarak o kadar hızlı ve güvenilirdir ki, burada ne kadar yavaş olduğunu görünce hayal kırıklığına uğradık. Motorola yalnızca 16 GB’lık çok ince bir dahili depolama alanına sahipti, ancak 256 GB’a kadar daha fazla alan için bir microSD kart takabilirsiniz. Ucuzlar, bu yüzden bu çok makul bir uzlaşma.

Kurulum Süreci: Çok basit

Moto E6 çok hızlı değil ama en azından kurulumu basit ve kolay. SIM kartınızı arka kapağın arkasındaki yuvaya takın, güç düğmesini basılı tutun ve ekranda beliren yazılım istemlerini izleyin. Bir Google hesabına giriş yapmanız, şartlar ve koşulları kabul etmeniz ve birkaç kutuyu işaretlemeniz gerekecek, ancak bu işlem birkaç dakikadan fazla sürmemelidir.

motorola moto e6

Görüntü Kalitesi: Oldukça iyi

Moto E6’nın 5,5 inçlik LCD ekranı, bunun gibi bir telefondan bekleyeceğiniz kadar iyi. 1440 x 720’de, filmler ve oyunlar için sağlam bir ekrandır, ancak netlik eksikliği web’de gezinirken veya e-postaları okurken kendini gösterir. Genel efekt, daha yüksek çözünürlüklü 1080p ekrandan göreceğinizden biraz daha bulanık. Ayrıca özellikle parlak değil, ancak genel olarak ekran, ekonomik bir telefon için ihtiyaçlarımızı ve beklentilerimizi karşıladı.

Performans: Her şey yavaş

Motorola’nın web sitesi gecikmesiz performans vaat ediyor, ancak bu tamamen yanlış. Moto E6, ister Android arayüzünde geziniyor olun, ister uygulamaları başlatmaya çalışın, kamerayı açın ve hatta temel ayarları değiştirin, deneyim boyunca sürekli olarak yavaş. Çoğu görev beklenenden daha uzun sürer ve bazen bir pay uzun. Sonunda yavaşlığa alışabilecek olsanız da, daha hızlı bir cihaz kullanan herkes için rahatsız edici olacaktır. Sekiz çekirdekli Qualcomm Snapdragon 435 işlemci, Moto G7 modelleri de dahil olmak üzere diğer mevcut telefonlardan çok daha az beygir gücü sunar ve 2GB RAM, çoklu görevde yardımcı olacak pek bir şey değildir. PCMark’ın Work 2.0 testi Moto E6’ya 3.963 gibi önemsiz bir puan veren kıyaslama testi, günlük deneyimle eşleşir. Karşılaştırıldığında, Moto G7 6.015 puan aldı ve mevcut amiral gemisi telefonlar tipik olarak 9.000 artı aralığında.

Motorola’nın web sitesi “gecikmesiz” performans vaat ediyor, ancak bu tamamen yanlış. Moto E6, ister Android arayüzünde geziniyor olun, ister uygulamaları başlatmaya çalışın, kamerayı açın ve hatta temel ayarları değiştirin, deneyim boyunca sürekli olarak yavaş. Telefonun Adreno 505 GPU’su, modern 3D oyunlar için tasarlanmamıştır. Yarış oyunu Asphalt 9: Legends, önemli ölçüde azaltılmış görsellerle bile dalgalı kare hızında çalışırken, battle royale atıcı PUBG Mobile daha iyi ölçeklendirme nedeniyle çoğunlukla iyiydi. Bununla birlikte, bazı sert yavaşlama nöbetleri yaşadı ve dokular sürekli olarak önünüzde belirdi. GFXBench’in Car Chase kıyaslaması saniyede sadece 5,6 kare (fps) kaydederken, daha basit T-Rex kıyaslama demosu 28 fps’ye ulaştı.

Bağlantı: Zirveler ve vadiler

Verizon’un Chicago’nun hemen kuzeyindeki 4G LTE ağında, ara sıra 50 Mbps civarında indirme zirveleri ve 10 Mbps’ye yakın daha sık vadilerle tutarsız hızlar gördük. Tanıdık test alanımızda Ookla Speedtest uygulamasını kullanarak, bazen diğer daha pahalı akıllı telefonlarda sıklıkla gördüğümüz 30-40 Mbps tatlı noktasına indik, ancak Moto E6’da normalden daha fazla iniş ve çıkış vardı. Ayrıca hem 2,4 GHz hem de 5 GHz Wi-Fi ağlarıyla çalışır.

Ses Kalitesi: Yeterince iyi

Moto E6’da özel bir oynatma hoparlörü yoktur, bu nedenle kulaklık, hem aramalar hem de tüm müzik ve diğer sesleri dışarı pompalamak için çifte görev görür. Testlerimizde aramalar için gayet iyi çalıştı ve müzik çalma için fena değildi. Büyük, sağlam sesi dışarı pompalama yeteneğine sahip değildir, ancak evinizde veya ofisinizde video izlemek veya biraz müzik dinlemek için iş görür.

Kırmızı yangın musluğu

motorola moto e6

Kamera ve Video Kalitesi: Bazen sağlam bazen değil

Moto E6’nın tek 13 megapiksel arka kamerası bir güç merkezi değil, ancak ideal aydınlatmada iyi fotoğraflar çekebiliyor. Vurguları patlatma eğilimindedir, artı çoğu çekime yakınlaştırdığınızda ayrıntılar acı çeker. Bununla birlikte, bir telefon ekranında veya sosyal medya akışında görüntülendiğinde, bu ekonomik telefondan oldukça iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Moto E6, düşük ışık senaryolarında acı çekmeye başlar. İçerideyken, düzgün gece çekimleri yapma şansınız pek olmayacak. Telefonun bir çırpıda kaydettiği birkaç durum da yaşadık, ancak sonuca baktığımızda, aslında bir veya iki saniye sonraydı – genellikle telefon artık konuya doğrultulmamışken. Telefonun sürekli gecikmesi nedeniyle bazı önemli çekimleri kaçırabilirsiniz. Moto E6, 1080p veya 720p çözünürlükte maksimum 30 fps’ye ulaşabildiğinden video kaydı da sınırlıdır. Çözünürlük açısından yapabileceğinin en iyisi bu, yani en net veya en akıcı değil.

motorola moto e6

Pil: Devam etmenizi sağlar

Moto E6’nın pil ömrü, büyük ölçüde zayıf işlem gücü ve düşük çözünürlüklü ekran sayesinde oldukça sağlam. 3.000 mAh hücre, daha büyük, daha güçlü Moto G7’de görülenle aynı, ancak burada daha verimli; şarjın yaklaşık yüzde 40’ının bitmesiyle günleri bitirdik. Yukarıda belirtilen performans sınırlamaları göz önüne alındığında, Moto E6’yı ağır hizmet oyunları için kullanmanız pek olası değildir, ancak Netflix ve benzeri akışlar için size daha fazla tampon sağlamalıdır.

Pil ömrü oldukça iyi, kamera gayet iyi ve ekran işinizi görecektir – ancak yavaş performans gerçekten tüm deneyimi azaltıyor. Bununla birlikte, kablosuz şarj yoktur ve Moto E6 hızlı şarj cihazıyla da gelmez; yalnızca 5 W’lık basit bir güç tuğlası. Ayrıca, giderek daha standart hale gelen USB-C yerine bir mikro USB şarj bağlantı noktasına sahiptir, ancak bu, işlevsel bir şikayetten çok bir tuhaflıktır.

Yazılım: Yazık, çok yavaş

Motorola’nın Android 9 Pie sürümü bozulmadan geldi. Moto G7 ve Moto Z4 gibi diğer cihazlarda görüldüğü gibi, şirket, işletim sisteminden beklediğiniz tüm özellik ve işlevlerle, Android’i stok Android’e oldukça yakın bırakarak, çok şükür hafif bir dokunuş alıyor. Sorun, elbette, Moto E6’da her şeyin süper yavaş çalışması. Burada harika bir deneyim değil, ancak bu bir Android sorunundan çok bir donanım sorunu. Buna rağmen, Moto E6’yı kullanmayı planlayan herkes, Motorola’nın Android’e eklediği çeşitli isteğe bağlı Moto Actions hareket kontrollerini keşfetmelidir. Birlikte verilen Moto uygulamasıyla erişilebilen bu özellikler, el fenerini açmak için çift “kesme” hareketi yapma veya Rahatsız Etmeyin özelliğini etkinleştirmek için telefonu ters çevirme gibi yetenekleri içerir. Hareketle gezinmeyi, telefona iPhone benzeri, kaydırma merkezli bir arayüz sağlayan Tek Tuşla Gezinme seçeneği aracılığıyla da etkinleştirebilirsiniz. Moto E6’nın Verizon sürümünü inceledik (artık kilidi açılmış olmasına rağmen) ve birkaç Yahoo! Coin Master ve World War Rising gibi uygulamalar ve oyunlar.

Fiyat: Ucuz, ama bu bir anlaşma mı?

Yüzeyde, 150 $ Moto E6 için makul bir fiyat gibi görünüyor. Yavaş, faydacı bir telefon ama yine de işlevsel bir Android akıllı telefon. Bununla birlikte, daha büyük bir ekrana, daha büyük bir pile ve parmak izi sensörüne sahip Moto E5 geçen yıl 100 dolara piyasaya sürüldü ve Motorola’nın bu sefer görünüşte daha düşük bir cihaz için fiyat noktasını neden yükseltmeyi seçtiği açık değil. Daha da önemlisi, önemli ölçüde daha iyi bir cep telefonu almak için çok daha fazla para harcamanıza gerek yok. Örneğin, Motorola’nın kendi Moto G7 Play’i çok daha hızlı bir işlemciye, biraz daha büyük bir ekrana ve 200 $’a bir parmak izi sensörüne sahip, artı bundan daha ucuza satışta gördük. Biraz daha yükseği hedeflemeyi göze alabiliyorsanız, 200-300 $ aralığında daha iyi telefonlar var.

motorola moto e6

Motorola Moto E6 ve Motorola Moto G7 Power karşılaştırması

Moto G7 Power’ın maliyeti 250 ABD dolarıdır, bu nedenle Moto E6’dan biraz daha fazla nakittir, ancak bu ekstra yatırım size kullanımda çok daha hızlı olan daha güçlü bir işlemci, aynı çözünürlükte de olsa daha büyük bir 6,2 inç ekran ve bir parmak izi sağlar. Arkadaki sensör. En etkileyici olanı, aynı zamanda size gerçekçi bir şekilde yaklaşık iki tam günlük kullanım sağlayabilen muazzam bir 5.000 mAh pil paketi ve ayrıca pili hızlı bir şekilde doldurmak için hızlı bir şarj cihazına sahip olmasıdır. Ve çıkalı birkaç ay olduğu için, üzerinde de sağlam bir anlaşma bulabilirsiniz.


Nihai Karar

İmkanınız varsa biraz daha harcayın. Bütçeniz 150 doları geçemiyorsa ve güncel, işlevsel bir akıllı telefon istiyorsanız, Motorola Moto E6 adil bir seçenektir. Pil ömrü oldukça iyi, kamera gayet iyi ve ekran işinizi görecektir – ancak yavaş performans gerçekten tüm deneyimi azaltıyor. Moto E6 kullanılabilir, ancak nadiren zevklidir.

İncelediğimiz Benzer Ürünler:

 • motorola moto z4
 • motorola moto z3
 • Google Piksel 3a

Özellikler

 • Ürün adı

  Moto E6

 • Ürün markası

  motorola

 • UPC

  723755133358

 • Fiyat

  149,99 $

 • Yayın tarihi

  Haziran 2019

 • Ürün Boyutları

  5,89 x 2,85 x 0,34 inç

 • Garanti

  1 yıl

 • platformu

  Android 9 Pastası

 • İşlemci

  Qualcomm Snapdragon 435

 • Veri deposu

  2 GB

 • Depolamak

  16 GB

 • Kamera

  13MP

 • Pil Kapasitesi

  3.000 mAh

 • Limanlar

  mikro USB