Skip to content

Mozaikleme nedir?

5 de Mayıs de 2021

Tessellation, eskiden olduğu gibi yeni yeni grafik teknolojisi değil – bunu ışın izlemeye bırakın – ama yine de oyunlarda sanal dünyalarını daha gerçekçi ve canlı hissettirmek için kullanılan en önemli teknolojilerden biridir. Bunu, nesnelere ve karakterlere çok daha fazla derinlik katmak ve her şeyi daha 3 boyutlu ve sürükleyici hissettirmek için üst üste binme veya boşluk olmadan düz geometrik şekilleri döşeyerek yapar. Ayrıca gelişim sürecini kolaylaştırabilir.

Mozaikleme ve Üçgenlerle Çalışma

DirectX11 ile tanıtılan Tessellation, kendi başına, oyun dünyalarındaki nesneleri ve karakterleri oluşturan üçgen ağları alt bölümlere ayırarak bir sahnedeki ayrıntıları artırmak için bir yöntemdir. Mozaikleme, bu üçgenlerin muazzam bir şekilde bölünmesine izin verir, bu sayede her yarılanma (veya bakış açınıza bağlı olarak ikiye katlama), kenarlar daha az keskin olduğu ve modeller daha incelikli olduğu için daha ince detaylar yaratır. Bu tek başına büyük ölçüde geliştirilmiş bir etki yaratmaz. Belki başka türlü olmayan bir görüntüye bir ayrıntı katmanı eklemek, ancak yalnızca sanatsal doku bunu yapabilir. Mozaikleme özeldir çünkü yer değiştirme haritalama ile birleştirilmiştir (çarpma haritalarından biraz farklıdır). Yani, etkili bir şekilde, yüksekliği hakkındaki bilgileri – tabanından ne kadar çıkıntı yaptığı – saklayabilen bir dokudur. Mozaikleme oyunları ve ölçütler, çok daha fazla derinliğe sahip nesneler ve manzara oluşturmak için bunu kullanır. Tipik olarak diğer görsel tekniklerle birlikte kullanılsa da, Unigine Heaven karşılaştırması, doğru koşullarda mozaiklemenin ne kadar güçlü olabileceğine dair keskin bir hatırlatma sağlar.

Yukarıdaki görselde, üzerinde merdiven benzeri bir doku ile daha önce düz bir rampa olan merdivenlerin, mozaik uygulanmış bir merdivenin 3 boyutlu temsiline dönüştüğünü görebilirsiniz. Bu uç bir durumdur – hiçbir oyun geliştiricisi böylesine önemli bir görsel özellik için münhasıran mozaiklemeye güvenmez – ancak doğru koşullarda mozaiklemenin nasıl bir etkiye sahip olabileceğini gösterir.

Neden Mozaikleme Grafikleri Kullanılır?

Unigine Heaven gibi kıyaslamalardaki mozaikleme etkisi güzel olsa da, kesinlikle şaşırtıcı bir şekilde öyle değil – özellikle 2020’de. Ama aynı zamanda benzersiz de değil. Böyle bir 3 boyutlu görsel efektin, bu derinlikte ve ölçekte bir model oluşturularak ve uygun şekilde tekstüre edilerek elde edilememesi için hiçbir neden yok. Öyleyse neden bunun yerine mozaik grafikleri kullanıyoruz? Nihai neden, daha kolay ve daha ucuz olmasıdır. Dolar maliyeti açısından değil, sistem kaynakları açısından. Üzerine uygulanan yüksek kaliteli doku ve yer değiştirme haritası ile düşük detaylı bir model oluşturmak, doku ile birlikte ilerlemek için oldukça ayrıntılı bir model oluşturmaktan çok daha kolaydır. Bu, geliştiricinin mozaikleme kullanarak ayrıntılı sahneler oluşturmasını çok daha kolaylaştırır.

Tesellation Games: Etkisi Nedir?

Tessellation’ın görseller üzerinde aşırı bir etkiye sahip olma becerisiyle, bu her zaman aynı ölçüde anlaşılmasa bile, oyunlar üzerindeki etkisi nedir? Seçtiğiniz oyunda mozaiklemeyi açmak kare hızlarınızı artıracak mı? Tipik değil. Tessellation kullanan popüler oyunlarda kafa kafaya testler, örneğin GTA V, oyunda ağır mozaiklemenin olduğu en zorlu durumlarda bile saniyede yalnızca birkaç kare kaybederek etkinin minimum düzeyde olduğunu öne sürün. SapphireNation’ın derinlemesine analizi, HDR ve alan derinliği gibi etkilerin performans üzerinde mozaiklemenin gerektirdiğinden çok daha büyük bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor.