Skip to content

Mozilla Thunderbird’de Eski Postaları Otomatik Olarak Kaldırma

29 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir klasör için şuraya gidin: Klasör Özellikleri > Alıkoyma politikası > __ günden eski mesajları sil > saati girin > TAMAM MI.
 • Tüm bir hesap için şuraya gidin: Tercihler > Hesap ayarları > En son __ mesaj hariç hepsini sil > numarayı girin > TAMAM MI.

Bu makale, Windows 10, 8 veya 7’de Mozilla Thunderbird 68 veya sonraki sürümlerde bir klasörden veya tüm hesaptan eski postanın nasıl otomatik olarak kaldırılacağını açıklar; Mac OS X 10.9 veya üstü; ve GNU/LINUX.

Eski Postaları Bir Klasörden Otomatik Olarak Kaldırma

Thunderbird’ü Mozilla’daki her klasördeki eski mesajları otomatik olarak silecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Çöp klasörleri için yararlı olan şey, örneğin RSS beslemeleri için de harikadır.

 1. İstediğiniz klasöre sağ tıklayın.

 2. Seç Özellikleri menüden.

 3. şuraya git Alıkoyma politikası sekme.

  Saklama Politikası sekmesinin ekran görüntüsü

 4. Emin olmak Sunucu varsayılanlarını kullan veya Hesap ayarlarımı kullan kontrol edilmez.

 5. İkisinden birini seçin En son __ mesaj hariç hepsini sil (veya Son __ mesaj hariç hepsini sil) veya __ günden eski mesajları sil. Tipik olarak, emin olun Her zaman yıldızlı mesajları sakla kontrol edilir; bu, e-postaları korumanın kolay bir yolunu sağlar.

  Saklama Politikası sekmesinin ekran görüntüsü

 6. İstediğiniz süreyi veya mesaj sayısını girin. Yaklaşık 30 gün veya 900 mesaj tutmak Çöp klasör genellikle iyi çalışır. Varsayılan gelen kutunuz gibi bir şey için bile 182 gün (yaklaşık 6 ay) çalışabilir.

 7. Seç TAMAM MI.

Tüm Hesap İçin Eski Postaları Otomatik Olarak Kaldırma

Mozilla Thunderbird’ün hesaptaki klasörlerdeki eski e-postaları sildiği bir hesap için varsayılan bir politika belirleyin. Saklamak istediğiniz mesajların bu ayarla yanlışlıkla silinebileceğini unutmayın.

 1. Seç Tercihler > Hesap ayarları Mozilla Thunderbird menüsünden. Ayrıca seçebilirsiniz Araçlar > Hesap ayarları (Windows, Mac) veya Düzenle > Hesap ayarları (Linux) menüden.

 2. Yerel klasörler ve POP e-posta hesapları için şuraya gidin: Disk alanı istenen hesap için kategori (veya Yerel Klasörler).

 3. IMAP e-posta hesapları için şuraya gidin: Senkronizasyon ve Depolama istenen hesap için kategori Hesap ayarları pencere.

 4. kontrol ettiğinizden emin olun En son __ mesaj hariç hepsini sil veya __ günden eski mesajları sil.

 5. İstenirse, seçin TAMAM MI içinde Mesajların kalıcı, otomatik olarak silinmesini onaylayın diyalog.

 6. Tıklayın TAMAM MI.