Skip to content

MP3 Çalarlarda USB Bağlantı Sorunlarını Çözme

16 de Haziran de 2021

Windows’un taşınabilir cihazınızı tanımasını birkaç faktör engelleyebilir. Bilgisayarınızda yüklü olan Windows sürümü, taşınabilir müzik çalarınızı veya bu konuda başka herhangi bir USB aygıtı tanımıyorsa, bozuk veya eksik bir aygıt sürücüsü kadar basit olabilir. Bu durumda, genellikle sürücüyü yeniden yükleyerek veya güncelleyerek çözülebilir. Bazen sürücüyle ilgili olmayan bağlantı sorunları, özellikle bu alanda bilinen sorunları olan daha eski bir cihazınız varsa, taşınabilir bilgisayarınızın bellenimini yükselterek çözülebilir.

Muhtemel Sorunun Belirlenmesi

Yeni bir MP3 çalar bağladığınızda ve Windows onu tanımadığında, kontrol edilecek ilk şeylerden biri, bilgisayarınızda yüklü olan Windows sürümüyle uyumlu olup olmadığıdır. Bu bilgiyi ürünle birlikte gelen belgelerde bulabilir veya modelinizi aramak için üreticinin web sitesini kullanabilirsiniz. Windows sürümünüzle uyumlu olduğunu fark ederseniz, sorun büyük olasılıkla sürücüdedir. MP3 çalarınız Windows’un önceki bir sürümünde çalışıyorsa ancak son sürümde çalışmıyorsa, suçlu neredeyse kesinlikle sürücüdür. Üreticinin web sitesinde olası bir sürücü olup olmadığını kontrol edin. Hazır oradayken, bu sorunu çözebilecek bir ürün yazılımı güncellemesi olup olmadığına bakın. Ayrıca Windows’ta bilinmeyen bir aygıt olup olmadığını kontrol edebilirsiniz; bu, doğru sürücüye ihtiyacınız olduğunun iyi bir göstergesidir.

Windows’ta Bilinmeyen Aygıtı Kontrol Edin

 1. Başlat düğmesine sağ tıklayın ve ardından Aygıt Yöneticisi açılır listeden.

 2. Cihaz listesini tarayın. Bilinmeyen bir aygıtın görüntülenip görüntülenmediğini kontrol edin. Bilinmeyen bir cihazda, cihaz tipi simgesinin üzerinde küçük bir uyarı üçgeni bulunur. Windows bir aygıtın bozuk olduğunu veya yanıt vermediğini düşünürse bunun yerine kırmızı bir simge kaplaması görürsünüz.

 3. Bir uyarı bulursanız, bilinmeyen aygıta sağ tıklayarak güncellemeden önce doğru sürücüyü yükleyin. Doğru sürücülerin yüklendiğinden emin olmak için üreticinin yazılımını yüklemeniz gerektiğini de görebilirsiniz.

Windows’u güncelleyin

Windows sürümünüzün güncel olduğundan emin olun. İşletim sisteminizin uygulama ve güvenlik yamalarıyla güncel kalmasını sağlamak bazen bir uyumluluk sorununu çözebilir. Açık Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik ve bas Güncellemeleri kontrol et Windows 10 bilgisayarınızın tamamen yamalı olduğunu doğrulamak için. Değilse, önerilen paketleri kurun ve gerekirse bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Farklı Bir USB Modu Deneyin

Ünite destekliyorsa, taşınabilir oynatıcıyı farklı bir USB modu kullanacak şekilde ayarlamayı deneyin:

 1. Taşınabilir cihazınızı bilgisayardan ayırın.

 2. MTP modu gibi başka bir USB modu seçip seçemeyeceğinizi görmek için taşınabilir cihazınızın ayarlarına bakın.

 3. Tanınıp tanınmadığını görmek için taşınabilir cihazı tekrar bilgisayarınıza bağlayın.

USB Güç Yönetimini Ayarlayın

Aygıt Yöneticisi’ni kullanarak USB güç yönetimi seçeneğini ayarlayın:

 1. Başlat düğmesine sağ tıklayın ve ardından Aygıt Yöneticisi açılır listeden.

 2. İçine bak Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri bölümüne tıklayarak + onun yanında.

 3. İlkine çift tıklayın USB Kök Merkezi listeye giriş. Tıkla Güç yönetimi sekme.

 4. yanındaki kutucuğu temizleyin Güçten tasarruf etmek için bilgisayarın bu aygıtı kapatmasına izin verin seçenek. Tıklayın TAMAM MI.

  USB Kök Hub özellikleri penceresi, Güç Yönetimi sekmesine açılır.

 5. Tüm USB Kök Hub girişleri yapılandırılana kadar 4. ve 5. Adımları tekrarlayın.

 6. Windows’u yeniden başlatın ve taşınabilir cihazınızı yeniden eşitlemeyi deneyin.