Skip to content

MSI Dosyası Nedir?

16 de Mayıs de 2021

.MSI dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Windows Installer Paketi dosyasıdır. Windows Update’ten güncellemeleri yüklerken bazı Windows sürümleri tarafından ve diğer yükleyici araçları tarafından kullanılır. Bir MSI dosyası, yüklenmesi gereken dosyalar ve bu dosyaların bilgisayarda nereye yükleneceği dahil, yazılımı yüklemek için gerekli tüm bilgileri içerir. “MSI”, başlangıçta Microsoft Installer olan bu formatla çalışan programın başlığını temsil ediyordu. Ancak, ad o zamandan beri Windows Installer olarak değişti, bu nedenle dosya biçimi artık Windows Installer Paketi dosya biçimidir.


MSU dosyaları benzerdir ancak bazı Windows sürümlerinde Windows Update tarafından kullanılan ve Windows Update Tek Başına Yükleyici (Wusa.exe) tarafından yüklenen Windows Vista Güncelleme Paketi dosyalarıdır.

MSI Dosyaları Nasıl Açılır

Windows Installer, Windows işletim sisteminin çift tıklandığında MSI dosyalarını açmak için kullandığı şeydir. Windows’ta yerleşik olduğu için bilgisayarınıza yüklenmesi veya herhangi bir yerden indirilmesi gerekmez. Yalnızca MSI dosyasını açmanız Windows Installer’ı çağırmalıdır, böylece içindeki dosyaları yükleyebilirsiniz. MSI dosyaları arşiv benzeri bir biçimde paketlenmiştir, böylece içeriği aslında 7-Zip gibi bir dosya açma yardımcı programıyla çıkarabilirsiniz. Bu veya benzeri bir program yüklüyse (çoğu benzer şekilde çalışır), MSI dosyasını sağ tıklayabilir ve içinde depolanan tüm dosyaları görmek için dosyayı açmayı veya çıkarmayı seçebilirsiniz. Bir Mac’te MSI dosyalarına göz atmak istiyorsanız, bir dosya açma aracı kullanmak da yararlıdır. MSI formatı Windows tarafından kullanıldığından, bir Mac’te ona çift tıklayıp açılmasını bekleyemezsiniz. Bir MSI dosyasını oluşturan parçaların çıkarılması, yazılımı “manuel olarak” yükleyebileceğiniz anlamına gelmez – MSI bunu sizin için otomatik olarak yapacaktır.

MSI Dosyası Nasıl Dönüştürülür

MSI’yı ISO’ya dönüştürmek ancak dosyaları bir klasöre çıkardıktan sonra mümkündür. Yukarıda açıkladığımız gibi bir dosya açma aracı kullanın, böylece dosyalar normal bir klasör yapısında olabilir. Ardından, WinCDEmu gibi bir program yüklüyken, klasöre sağ tıklayın ve Bir ISO görüntüsü oluşturun. Başka bir seçenek de, Ultimate MSI to EXE Converter ile yapabileceğiniz MSI’yı EXE’ye dönüştürmektir. Programın kullanımı basittir: MSI dosyasını seçin ve EXE dosyasını nereye kaydedeceğinizi seçin. Başka seçenek yok. Windows 8’de tanıtılan ve MSI’ya benzer APPX dosyaları, Windows işletim sisteminde çalışan uygulama paketleridir. MSI’yı APPX’e dönüştürme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa Microsoft’un web sitesini ziyaret edin. Ayrıca, CodeProject’teki eğiticiye bakın.

MSI Dosyaları Nasıl Düzenlenir

MSI dosyalarını düzenlemek, bir metin formatı olmadığı için DOCX ve XLSX dosyaları gibi diğer birçok dosya formatını düzenlemek kadar basit ve kolay değildir. Ancak Microsoft, Orca programını bir MSI dosyasını düzenleyen Windows Installer SDK’nın bir parçası olarak sunar. Orca’yı SDK’nın tamamı olmadan bağımsız bir biçimde kullanın. Technipages’da indirebileceğiniz bir kopya var. Orca’yı yükledikten sonra, bir MSI dosyasına sağ tıklayın ve Orca ile düzenle.