Skip to content

Mükemmel Orantılı Sayfa Kenar Boşlukları Nasıl Oluşturulur

28 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

  • İç kenar boşluğunu dış kenar boşluğunun yarısı kadar yapın. Üst kenar boşluğunu alt kenar boşluğunun yarısı kadar yapın.
  • Karşılıklı sayfaların iç kenar boşluklarını alt kenar boşluğunun üçte biri kadar yapın. Dış kenar boşluğunu alt kenar boşluğunun üçte ikisi yapın.
  • Bağımsız bir sayfayla, yan kenar boşluklarını her ikisi de alt kenar boşluğunun üçte ikisinde eşit yapın. Kenar boşluklarını ihtiyaçlarınıza göre değiştirin.

Bu makale kitaplar, raporlar, haber bültenleri veya herhangi bir belge için mükemmel oranlarda sayfa kenar boşluklarının nasıl oluşturulacağını açıklar. Yayınınızda gerektiği gibi kenar boşluklarını değiştirebilirsiniz. Bu öneriler kabaca JA Van de Graaf ve Jan Tschichold tarafından benimsenenler gibi kitap tasarımında sayfa kompozisyonunun bazı resmi kurallarına dayanmaktadır.

Orantılı Kenar Boşlukları Oluşturma Adımları

Kenar boşluklarını değiştirmeye yönelik teknik prosedür uygulamaya göre farklılık gösterse de, uygun kenar boşluklarını seçme ilkeleri evrenseldir. Kenar boşlukları beyaz boşluk oluşturur, sayfanızın içeriğini çerçeveler ve metne müdahale etmeden sayfayı tutmak (ve not almak) için alan sağlar.

  1. Her tarafta aynı sayfa kenar boşluklarını kullanmayın. En iyi görünüm için, sayfa kenar boşluklarını en küçükten en büyüğe aşamalı olarak boyutlandırın: iç kenar boşlukları, üst kenar boşluğu, dış kenar boşluğu, alt kenar boşluğu.

  2. İç kenar boşluklarını dış kenar boşluklarından daha küçük yapın. Karşılıklı sayfalar için kenar boşluklarını ayarlarken, iç kenar boşluğunu dış kenar boşluğunun yarısı kadar yapın. İç kenar boşlukları aynıysa, bir kitap veya dergideki sayfaların arasındaki boşluk (cilt payı) aşırı görünürdü. Görsel olarak ikiye bölmek, solda ve sağda daha eşit kenar boşlukları oluşturur. Ancak bu, yayın türüne de bağlı olabilir. Örneğin, sayfa sayısı yüksek kitaplar için, daha büyük ciltleme işleminde kaybedilen kısmı telafi etmek için iç kenar boşlukları. Kayma ve ciltlemeyi hesaba kattıktan sonra, iç kenar boşlukları dış kenar boşluklarıyla eşleşiyor gibi görünebilir. Bu olguyu baskı servisinizle tartışın.

  3. Daha büyük bir alt kenar boşluğu kullanın. Üst kenar boşluğunu alt kenar boşluğunun yarısı kadar yapın. Sayfa numaraları ve altbilgiler genellikle daha büyük alt kenar boşluğunu dengeleyen kenar boşluklarının dışında görünür.

  4. İç kenar boşluklarını alt kenar boşluğundan daha küçük yapın. Karşılıklı sayfaların iç kenar boşlukları, alt kenar boşluğunun üçte biri olacaktır.

  5. Dış kenar boşluklarını alt kenar boşluğundan daha küçük tutun. Dış kenar boşluğunu, alt kenar boşluğunun üçte ikisi kadar yapın.

  6. Tek sayfalarda aynı sol ve sağ kenar boşluğunu kullanın. Bağımsız bir sayfada, yan kenar boşlukları, her ikisi de alt kenar boşluğunun üçte ikisinde eşit olacaktır.

  7. Bu formülleri mutlak değil kılavuz olarak kullanın. Kenar boşluklarınızı ayarlayın. Mükemmel oranlara ulaştıktan sonra, parçanın istenen görünüm ve hissine uyması, ciltlemeyi ve diğer sayfa düzeni gereksinimlerini karşılaması için sayfa kenar boşluklarında gerekli ayarlamaları yapın. İyi görünmek için matematiksel olarak mükemmel olmak zorunda değil.

Tasarım İpuçları

Bunlarla daha büyük kenar boşlukları mükemmel oranlar daha zarif bir aura yaratma eğilimindedir. Birçok resmi düzen ve bir zarafet duygusu iletmek isteyen reklamlar için uygundurlar. Daha küçük kenar boşlukları daha fazla içeriğe izin verir ve bir gayri resmi ve hatta aciliyet duygusu yaratır. Pek çok karton kapaklı kitap ve gazete gibi bazı yayın türlerinde, daha küçük kenar boşlukları normdur ve okuyucular daha geniş kenar boşluklarını tuhaf ve hatta rahatsız edici bulabilir. Bir yayının her tarafında aynı kenar boşluklarını kullanmaktan kaçının. Çeşitli kenar boşlukları genellikle daha ilginçtir. Elbette her zaman istisnalar vardır. Bazı dergiler ve gazeteler, iyi sonuç almak için tek tip kenar boşlukları kullanır. APA, MLA veya diğer stil kılavuzlarını kullanan kağıtların, MLA için 1 inçlik kenar boşlukları gibi kenar boşlukları için özel gereksinimleri vardır. Dönem ödevleri ve belirli bir format gerektiren diğer makaleleri hazırlarken daima bu yönergelere başvurun.