Skip to content

Mürekkep Püskürtmeli Fotoğraf Kağıdı Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

6 de Mayıs de 2021

Mürekkep püskürtmeli yazıcınızla kullanmak için fotoğraf kalitesinde mürekkep püskürtmeli kağıt seçerken, seçenekler çok zor görünebilir. Saten, mat, parlaklık ve daha fazlası gibi terimler atılır ve fiyatlar değişebilir. Fotoğraf veya diğer yüksek kaliteli görüntüleri basmayı planlıyorsanız ve doğru mürekkep püskürtmeli kağıda ihtiyacınız varsa, ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü seçmek için bilmeniz gerekenler burada. Mürekkep püskürtmeli kağıt ne kadar iyi olursa olsun, mükemmel bir baskı elde etmek için kaynak görüntünün kalitesi ve çözünürlüğü önemli faktörlerdir.

gmnicholas / Getty Images

Mürekkep Püskürtmeli Kağıdın Özellikleri

Genellikle metin belgelerini yazdırmak için kullanılan standart toplanmış kağıt gibi çeşitli kağıt türleri mürekkep püskürtmeli yazıcı kategorisine girer. Bununla birlikte, mürekkep püskürtmeli fotoğraf kağıdı, akma olmadan bir dizi renk içeren yüksek kaliteli fotoğraf baskılarını alabilir. Mürekkep püskürtmeli fotoğraf kağıdının boyutu ve yüzeyi değişir. Bazılarının parlak veya saten yüzeyleri varken, diğerlerinin mat yüzeyleri vardır. Kaplamalar, genellikle daha ucuz temel kağıt üzerinde olan döküm kaplamadan, genellikle daha yüksek kaliteli bir kağıdın üzerinde bulunan mikro gözenekli kaplamaya kadar değişir. Mürekkep püskürtmeli fotoğraf kağıdı satın aldığınızda çok teknik olmanıza gerek yok. Dikkate alınacak beş ana nokta vardır: ağırlık, bitiş, parlaklık, opaklık ve pergel. Mürekkep püskürtmeli kağıt yüzeylerindeki gelişmeler, ütülüler için transfer kağıdı, yazdırılabilir etiketler ve daha fazlası gibi daha yaratıcı baskılara olanak tanır.

Mürekkep Püskürtmeli Kağıt Ağırlığı

Ağırlık, kağıt kalınlığını ifade eder ve metrekare başına pound veya gram cinsinden ifade edilir. Ağırlık ölçümü ne kadar yüksekse, kağıt o kadar kalın ve o kadar dayanıklı ve sağlam hissediyor. Mürekkep püskürtmeli fotoğraf kağıtlarının çoğu 24 – 71 lb. (90 – 270 g / m2) aralığındadır. Fotoğraf basarsanız, yaklaşık 62 lbs gibi daha ağır, daha kalın aralıkta bir kağıt istersiniz. Ve daha yüksek. Daha ağır kağıt daha sağlam görünür ve daha az mürekkep sızıntısı ile daha net metinler sağlar. Ağır ağırlıklı kağıda yatırım yapmadan önce, mürekkep püskürtmeli yazıcınızın izin verdiği maksimum kağıt kalınlığını kontrol edin. Kağıt ağır olarak işaretlenmişse, diğer benzer kağıtlardan daha ağır olduğu anlamına gelmez.

Bitiş

Bir kağıdın cilası, parlaklığını ve dokusunu ifade eder. Bir kağıdın yüzeyini seçmek tercihlerinize bağlıdır. Hangi işlemi seçerseniz seçin, yazıcı sürücüsünü kağıdın yüzeyine uygun şekilde ayarladığınızdan emin olun.

Parlak kaplama

Parlak kaplamalı mürekkep püskürtmeli kağıdın parlak bir kaplaması vardır ve çıktılara gerçek fotoğraf baskılarının görünümünü ve hissini verir. Parlak yüzeyli kağıtlar, diğer parlak kağıtlar kadar parlak olmayan yüksek parlaklık, yarı parlak veya saten gibi başka terimlerle tanımlanabilir. Daha fazla dokuya sahip saten benzeri yüzeyler olan inci ve parlaklık gibi terimleri de göreceksiniz. Parlak kaplamalı mürekkep püskürtmeli fotoğraf kağıdı, zengin renkler, netlik ve parlaklığa sahip görüntüleri yazdırmak için mükemmel bir seçimdir. Parlak bir kaplama, kağıdın mürekkebi emmesini engellediğinden, bazı parlak kağıtlar yavaş kurur. Bununla birlikte, çabuk kuruyan parlak yüzeyler günümüzde yaygındır.

Mat Kaplama

Mat mürekkep püskürtmeli fotoğraf kağıtları parlak ve parlak olmaktan çok pürüzsüz ve kadifemsidir. Bu kağıtlar normal mürekkep püskürtmeli kağıttan daha kalındır ve fotoğraflar için özel olarak formüle edilmiştir. Mat fotoğraf kağıtlarına basılan görüntüler yumuşak görünür ve canlı renklerle yansıtıcı değildir. Yine de, bunlar parlak kağıtta olduğu gibi gerçek fotoğraf baskılarına benzemiyor. Çoğu mat kaplamalı kağıt, her iki tarafa da yazdırmanıza olanak sağlar. Bir resimle birlikte metin eklerseniz, metin net ve net görünür.

Parlaklık

Beyaz ne kadar beyaz? Kağıt açısından, birçok beyazlık veya parlaklık seviyesi vardır. Parlaklık, 1’den 100’e kadar bir sayı olarak ifade edilir. Fotoğraf kağıtları genellikle 90’ların yüksek parlaklık derecelerine sahipken, normal fotokopi kağıdı 80’ler civarındadır. Bir kağıdın parlaklığı, görüntü renklerinin nasıl göründüğünü ve görüntülerin ne kadar net olduğunu etkiler. Bu parlaklık özellikle fotoğraflar için önemlidir. Bir kağıt yüksek parlaklık derecesine sahip olsa bile, örnekler alın ve bir yatırım yapmadan önce mürekkep püskürtmeli yazıcınızdaki görüntülerin kağıda nasıl yazdırıldığını görün. Tüm kağıtlar bir parlaklık derecesiyle etiketlenmediğinden, parlaklığı belirlemenin en iyi yolu iki veya daha fazla kağıdı yan yana karşılaştırmaktır. Parlak beyaz veya ultra parlak olarak etiketlenen kağıtlar yanıltıcı olabilir. Fotoğraf yazdırmak için kağıt satın alırken parlaklık numarasını kontrol edin ve en az 95 olduğundan emin olun.

Opaklık

Opaklık, kağıt aracılığıyla ne kadar ışık iletildiğini ifade eder. Başka bir deyişle, kağıdın ne kadar şeffaf olduğu. Daha yüksek düzeyde bir opaklıkla, yazdırılan metin ve görüntülerin diğer tarafa taşma olasılığı daha düşüktür. Standart fotokopi kağıdı daha az opaklığa sahiptir ve daha şeffaftır. Daha ağır kağıt daha opaktır ve daha az şeffaftır. Mürekkep püskürtmeli bir fotoğraf kağıdının opaklığı, özellikle çift taraflı baskı için önemlidir. Bu tür kağıtlar genel olarak daha yüksek bir opasite düzeyine sahiptir, genellikle 94 ile 97 arasındadır.

Kaliper

Kaliper, tek bir kağıt yaprağının kalınlığını ifade eder. Fotoğraf kağıtları, tipik çok amaçlı kağıtlardan daha ağır ve kalındır. Bu yüksek kalınlık, fotoğrafları yazdırmak için gereken mürekkep kapsamına yardımcı olur.

Mürekkep Püskürtmeli Fotoğraf Kağıdını Seçme

Mürekkep püskürtmeli fotoğraf kağıdını seçmenin tek bir doğru yolu yoktur. Pek çok çeşidi ve dikkate alınması gereken birçok husus vardır. Belli bir kağıdın dokusunu ve hissini sevseniz bile, yazdırdığınız belirli görüntü için iyi çalışmayabilir. Yazıcınızda farklı kağıt türlerini deneyin. Sonuçlarınızı ve belirli kağıtları belirli fotoğraf ve görüntülerle karıştırırken elde ettiğiniz ruh halini değerlendirin. Öğrenirken büyük bir nakit yatırım yapmaktan kaçınmak için ücretsiz kağıt örneklerinden yararlanın. Yakında doğru kağıdı doğru projeyle eşleştirecek deneyim ve bilgi birikimine sahip olacaksınız.