Skip to content

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nedir?

22 de Nisan de 2021

Mürekkep püskürtmeli yazıcı, evde baskı ihtiyaçları için en popüler seçimdir. Bu yazıcılar, toner kullanan ve çoğunlukla ofis ortamlarında yüksek hacimli baskı için tasarlanmış lazer yazıcıların aksine, mürekkep damlacıklarını kağıda püskürterek çalışır. Bir mürekkep püskürtmeli yazıcı satın almayı düşünüyorsanız, bu yazıcıların nasıl çalıştığına ve kullanıldığına bir göz atın.

Mürekkep püskürtmeli yazıcı

tankist276 / Getty Images
Mürekkep püskürtmeli yazıcılar genellikle ucuzdur, küçüktür ve hem yüksek kaliteli resimler hem de metin belgeleri yazdırır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nedir?

Mürekkep püskürtmeli yazıcı, bilgisayara kablosuz olarak veya kabloyla bağlanan bir çevre birimidir. Evde, bilgisayardan belge veya görüntü alır ve yazı kağıdı veya yüksek kaliteli fotoğraf kağıdına yazdırır. Kablosuz yazıcı olması durumunda, evdeki herkes, her ikisi de aynı ev ağında olduğu sürece kablosuz bir cihazdan yazıcıya yazdırabilir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar gözeneksiz kağıtta en iyi performansı gösterir, bu nedenle ofislerde tipik olan biraz daha ağır yazı kağıdı – 24 lb.’ye karşı 20 lb. – arzu edilir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar için açıkça belirlenmiş kağıt, renklerin akmasını önleyen sert bir yüzeye sahiptir. Bu tür kağıtlar, tipik ofis fotokopi kağıtlarından biraz daha pahalıdır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar için de yüksek kaliteli fotoğraf kağıdı üretilir, ancak yazı kağıdından daha pahalıdır. Hepsi bir arada yazıcılar olarak tanımlanan mürekkep püskürtmeli yazıcılar, yazdırmaya ek olarak tarama ve fotokopi özelliklerine sahiptir. Bu iki seçenek, bir fotokopi makinesinde olduğu gibi, doğrudan yazıcı üzerinde, genellikle bir belgeyi cam bir alana yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirerek yapılır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcının Özellikleri

Çoğu ev tipi mürekkep püskürtmeli yazıcı ucuzdur, nispeten küçüktür ve hafiftir. Ticari kalitede mürekkep püskürtmeli yazıcılar daha büyüktür, daha pahalıdır ve daha geniş bir malzeme yelpazesine baskı yapar. Bir mürekkep püskürtmeli yazıcının hızı, genellikle dakikada kaç sayfa yalnızca siyah mürekkeple ve dakikada kaç sayfa renkli yazdırdığıyla derecelendirilir. Farklı yazıcıların hızı değişiklik gösterir, ancak çoğu model için tipik bir derecelendirme yalnızca siyah mürekkepte dakikada 10,5 sayfa ve renkli mürekkepte dakikada beş sayfadır. Ticari mürekkep püskürtmeli yazıcılar, daha küçük ev emsallerinden daha hızlı ve daha pahalıdır. Çoğu ev tipi mürekkep püskürtmeli yazıcı, standart letter ve legal boyutlu kağıtları işler. Mürekkep püskürtmeli yazıcıların bir alt kategorisi olan özel fotoğraf yazıcıları daha küçüktür ve belgeler için değil, yalnızca fotoğraflar için tasarlanmıştır. Bunlar 4 x 6 inç, 5 x 7 inç kağıt boyutlarında ve diğer boyutlarda mevcuttur. Mürekkep püskürtmeli mürekkep kartuşları nispeten pahalıdır. Sarf malzemesi maliyetinin, kullanım hacmine bağlı olarak bir yıl içinde yazıcı maliyetini geçmesi alışılmadık bir durum değildir. Yeni bir mürekkep püskürtmeli yazıcı için alışveriş yapıyorsanız, satın almadan önce yazıcının sayfa başına maliyetini tahmin edin.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nasıl Çalışır?

Mürekkep püskürtmeli bir yazıcı, kağıda küçük mürekkep damlacıkları püskürterek bir görüntü oluşturur. Kağıt bir dizi silindirden beslenirken yazıcı kafası ileri geri hareket eder. Tam görüntü, bir TV veya telefon ekranındaki pikseller gibi birçok küçük noktadan oluşturulur. Bir görüntünün kalitesi, yazıcının üretebildiği inç başına nokta sayısı (DPI) ile belirlenir. Çoğu lazer yazıcının çözünürlüğü 1200 dpi veya 2400 dpi’dir. Bazı düşük kaliteli yazıcıların çözünürlüğü 300 dpi veya 600 dpi’dir. Daha düşük aralık, esas olarak metin ve günlük grafiklerden oluşan belgeler için kabul edilebilir. Ancak, yüksek kaliteli fotoğraflar için daha yüksek çözünürlükler tercih edilir. Sarı, macenta (kırmızı), camgöbeği (mavi) ve siyah, mürekkep püskürtmeli bir yazıcıda yaygın olarak kullanılan mürekkep renkleridir. Bunlar birlikte kullanıldığında çoğu rengi yeniden üretebilir. Her mürekkep rengi genellikle ayrı bir değiştirilebilir kartuşta bulunur, ancak bazı modeller mürekkepleri tek bir kartuşta birleştirir.

Üçüncü taraf yazıcı kartuşlarını yeniden doldurma, mürekkep püskürtmeli.

Patrick Daxenbichler / Getty Images
Mürekkep püskürtmeli kartuşlarda, kartuşun mürekkep seviyesini izleyen küçük bilgisayar çipleri bulunur. Mürekkep azaldığında, kartuşu değiştirmeniz istenir.

Inkjet Teknolojileri

Çoğu tüketici yazıcısı, mürekkebi dağıtmak için termal talep üzerine damla (DOD) yöntemini kullanır. Bu işlemde, mürekkep kartuştan doğrudan bir nozülün arkasında bulunan küçük bir hazneye pompalanır. Haznede küçük bir elektrikli ısıtma elemanı bulunur. Bir elektrik akımı darbesi geçtiğinde, mürekkebin çözücüsü buharlaşarak basıncın artmasına neden olur ve bu da nozülden bir damla mürekkebi iter. Buhar kabarcığı daha sonra yoğunlaşır, büzülür ve hazneye daha fazla mürekkep çeker. Büyük ticari matbaalar, ısıtıcı yerine piezoelektrik malzeme kullanır. Bu cihazlarda, küçük bir hoparlöre benzeyen piezoelektrik bir diyafram, mürekkebin arka tarafında bulunur.

Piezo ve termal mürekkep püskürtmeli nozullar için nozul

Baskı kafası nozül, hazne ve ısıtıcı veya piezoelektrik içerir. Birçok tüketici yazıcısında, baskı kafası tek kullanımlık bir mürekkep kartuşunun parçasıdır, yani her yeni mürekkep gerektiğinde değiştirilir. Pahalı yazıcılar sabit bir kafa kullanır. Diğer teknolojiler büyük ölçekli ticari mürekkep püskürtmeli yazıcılarda görülür, ancak ev tipi yazıcılarda görülmez. Bunlar, mürekkep damlacıklarını sürekli bir püskürtmede ilerletmek ve yönlendirmek için genellikle ultrasonik titreşim ve elektrik yükünün bir kombinasyonunu kullanır. Bu tür yazıcılar daha hızlıdır ve solvent bazlı ve ultraviyole kürlemeli olanlar dahil olmak üzere çok çeşitli mürekkepler ve boyalar kullanır. Bu, tüketici yazıcılarıyla elde edilebilecek olandan daha dayanıklı ve su geçirmez baskılarla sonuçlanır.

Mürekkep Püskürtmeli Baskı için Diğer Kullanımlar

Mürekkep püskürtmeli yazıcı, fotoğraf ve belge yazdıran düşük maliyetli bir yazıcıdır. Bununla birlikte, ticari mürekkep püskürtmeli baskının geniş bir kullanım alanı vardır. İşaretler, reklam panoları, tişörtler ve yiyeceklere “son kullanma tarihi” basmak için kullanılır, Lazer yazıcılar bir işyerinin taleplerini karşılamak zorundadır, bu nedenle bunlar mürekkep püskürtmeli yazıcılardan daha hızlı – bazen çok daha hızlıdır.