Skip to content

Müzik Kitaplığınızı Nasıl Yönetebilirsiniz?

14 de Mayıs de 2021

Bilgisayarınızda kapsamlı bir müzik koleksiyonunuz varsa, dinlemek istediğiniz parçayı, albümü veya sanatçıyı hızlı bir şekilde bulabilmek için şarkılarınızı sıralayın. Müzik kitaplığınızı düzenlemenin en iyi yolları için bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz. Bu makaledeki ipuçları, tüm işletim sistemleri ve dijital müzik formatları için genel olarak geçerlidir.

Dijital Müzik Kitaplığınızı Nerede Saklamalısınız

Başlamadan önce, müzik kitaplığınızın nerede yaşamasını istediğinize karar verin. Mümkünse, müzik kitaplığınızı harici bir sabit sürücüye, tercihen bir katı hal sürücüsüne (SSD) taşıyın, çünkü bunlar geleneksel sabit disk sürücülerinden (HDD’ler) daha hızlı, daha sessiz ve daha güvenilirdir. Bu şekilde, bilgisayarınız çalışmayı bırakırsa, müzik koleksiyonunuzu kaybetmezsiniz. Ortalama olarak 1.000 MP3 dosyası yaklaşık 2 GB gerektirir, bu nedenle 500 GB katı hal sürücünüz varsa 250.000 şarkı depolayabilmeniz gerekir. 500 GB’lık bir Samsung 860 EVO SSD sürücüsü, örneğin Amazon’dan 80,00 doların altında bir fiyata satın alınabilir. Paranız yetiyorsa, iki SSD satın alın ve kitaplığınızı bunlardan birine kaydedin, ardından koleksiyonunuzu diğerine yedeklemek için bir yedekleme aracı kullanın. Şarkı dosyalarınızı bulut depolamayı kullanarak uzak bir sunucuya da yedekleyebilirsiniz. Herhangi bir cihaza müzik akışı yapmanıza izin veren bulut hizmetleri vardır.

Müziği ve Müzik Dosyası Yöneticilerini Manuel Olarak Organize Etme ve Uygulamaları Etiketleme

Ücretsiz müzik yönetim araçları varken, müzik koleksiyonunuzu manuel olarak düzenlemenin faydaları vardır. Çoğu otomatik program, tescilli algoritmalar kullanır; bu, yalnızca bu aracı kullanarak dosyaları arayabileceğiniz anlamına gelir. Sisteminizin dosya yöneticisini kullanarak şarkı aramayı tercih ederseniz, şansınız kalmayabilir. Aynısı, müzik dosyası etiketlerini düzenlemenize izin veren uygulamalar için de geçerlidir. Çoğu etiketleme uygulaması dosya yöneticileriyle entegre değildir. Müzik klasörlerini ayarlamak için zaman ayırmak, üçüncü taraf yazılımların yardımı olmadan şarkıları bulabilmenizi sağlar.

Kitaplığınızı Nasıl Düzenleyeceksiniz?

Müziğinizi ayrı bir sürücüde barındırmayı planlasanız bile, her şeyi adlı üst düzey bir klasörde bulundurmalısınız. Müzik. Gerçek bir ses tutkunuysanız, Kayıpsız ve Kayıplı ses formatları için ayrı alt klasörler oluşturmak isteyebilirsiniz. Dijital müziği düzenlemek için standart format aşağıdaki gibidir:

 • Sanatçı > Albüm başlığı > Ses ve Çizim Dosyaları

Örneğin albüm için Çevre IV Dolu Stan Periphery tarafından klasörün hiyerarşisi şöyle olacaktır:

 • Müzik > Çevre > Çevre IV HAIL STAN

The Çevre IV HAIL STAN klasörü o albümle ilişkili müzik dosyalarını içerir. Bu hiyerarşi, tüm albümleri bir gruba göre ayrı alt klasörlerde barındırmanıza izin verdiği için önemlidir. Yani içinde Müzik > Çevre, sahip olduğunuz her bir grubun albümleri için klasörleriniz olabilir.

Hem kayıpsız hem de kayıplı formatlarda aynı albüme sahipseniz, aynı albümün dizin yapıları şöyle olacaktır:

 • Müzik > Kayıpsız > Çevre > Çevre IV HAIL STAN
 • Müzik > Kayıplı > Çevre > Çevre IV HAIL STAN

Şarkıları Çeşitli Sanatçılara, Film Müziklerine ve Skorlara Göre Düzenleyin

Film müzikleri veya müzikler gibi çeşitli sanatçıları içeren çok sayıda albüm topluyorsanız, organizasyonlarına aynı tür mantığı uygulayabilirsiniz. Oluşturmak çeşitli sanatçılar ana klasör Müzik dizin, ardından daha belirli alt klasörler oluşturun. Örneğin:

 • Müzik > çeşitli sanatçılar > Filmler > Film müzikleri
 • Müzik > çeşitli sanatçılar > Filmler > Skorlar

Altında Film müzikleri alt klasör, her film başlığı için aşağıdaki gibi bir klasör oluşturun:

 • Müzik > Filmler > Film müzikleri > Hackerlar
 • Müzik > Filmler> Film müzikleri > Bilgisayar korsanları 3
 • Müzik > Filmler > Film müzikleri > Yeraltı dünyası

Bir müzik dizininde film müzikleri içeren alt klasörler.

Birçok besteci birden fazla film için notalar yazdığından, her besteci için alt klasörler oluşturun. Skorlar alt klasör. Örneğin:

 • Müzik > Filmler > Skorlar > Michael Giacchino > Girmeme izin ver
 • Müzik > Filmler > Skorlar > Michael Giacchino > Saçak

Bir müzik dizininde Michael Giacchino'nun film müziklerini içeren alt klasörler.

Klasörlerinizi Taşıyın ve Müziğinizi Kaydedin

Müzik kitaplığınızın temel yapısı yerinde olduğunda, bu klasörleri ana sürücünüzden yeni konuma taşımanın zamanı geldi. Genel olarak, klasörleri birer birer kopyalayıp yapıştırmak, ardından tüm koleksiyon kopyalandıktan sonra orijinalleri ana sürücüden silmek en iyisidir. Her şeyin yeni sürücüye aktarıldığından emin olana kadar müzik dosyalarını silmeyin.