Skip to content

Müzisyenler Yeni Cihazla Çevrimiçi İşbirliği Yapıyor

7 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Elk Audio’nun sunduğu yeni bir cihaz, daha iyi uzaktan müzikal işbirliğine izin vermeyi amaçlıyor.
  • Lag, müzisyenlerin standart görüntülü sohbet üzerinden işbirliği yapmasını engeller.
  • Müzisyenler, çevrimiçi işbirliğinin canlı oturumların yerini tamamen almayacağını söylüyor.
Zazil Medya Grubu (Janice Fahey Dolan)
Yeni yayınlanan bir YouTube videosu, yakında piyasaya sürülecek olan Aloha adlı bir gadget’ın daha iyi çevrimiçi müzik seansları oluşturma potansiyelini göstermeyi amaçlıyor. Cihaz, ses gecikmesini yöneterek ve azaltarak müzisyenler arasında çevrimiçi video ve ses işbirliğine izin verir. Şirket geçen hafta, Londra’nın farklı yerlerinde Aloha ile deneyler yapan Little, Sharooz Raoofi ve Tom Varrall’ın müziklerini yayınladı. Aloha, müzisyenlerin ve amatörlerin çevrimiçi ortamda işbirliği yapmasına olanak tanıyan artan sayıda ürüne katılıyor. Müzisyenlerin salgın nedeniyle evde kalmaya zorlanmasıyla büyüyen niş bir pazar. Kaydedilen seansı uzaktan yapan müzisyenlerden Simon Little, bir telefon röportajında, “Aloha, bir odada birinin yerine geçmeyecek,” dedi. “Ancak iki kişi birlikte olmak için seyahat edemezse, bu yeni bir tür işbirliğinin yolunu açar.”

Gecikme Önemlidir

Aloha, internet üzerinden bilgisayarlar arasındaki ses gecikmesini azalttığını iddia ediyor. Elk Audio CEO’su Michele Benincaso bir video röportajında, müzisyenler için tipik video hizmetleri aracılığıyla işbirliği yapmanın sorunu, bir sesin bir katılımcı tarafından üretildiği ve bir başkası tarafından duyulduğu zaman arasında “çok fazla gecikme olması” olduğunu söyledi. Gecikme, over Zoom gibi konuşmalar sırasında çok fark edilmez, ancak müzikte işbirliğini zorlaştırır. “Pandemi müzik endüstrisini derinden etkiledi ve bunun canlı yaratıcı işbirliği yönünü krize soktu.” Oxford Üniversitesi Müzik Fakültesi’ne göre, “bir gecikme duymanın algısal eşiği” yaklaşık 25 milisaniyedir. The Beatles ve diğer birçok sanatçının başyapıtlarını kaydettiği Abbey Road Studios tarafından yayınlanan bir makaleye göre, “İnternet üzerinden ses aktarımının neden olduğu gecikme, diğer müzisyenlerle gerçek zamanlı olarak koordinasyon sağlamanın önüne geçebilir”. “Gerçek zamanlı karıştırma ve kaydetmeyi güçlendiren birinci sınıf donanım tabanlı çözümler varken, henüz, daha sıradan kullanıcıların bunu yapmasına izin verecek kadar 20 milisaniye veya daha az gecikme süresine sahip bir çözüm bulamadık. ” Little, bu gecikmenin üstesinden gelmenin “kilitlenme sırasında her müzisyenin çözmeye çalıştığı bir sorun” dedi. “Zamanlama biraz yanlış olsa bile birlikte çalışmak son derece zor.”

Müzisyenler işbirliği yaparken gecikmeyi azaltan çözümler yeni değildir, ancak titiz ve pahalı olma eğilimindedirler. Cleanfeed ayrıca, müzisyenleri hedeflemese de internet üzerinden düşük gecikmeyle yüksek kaliteli ses ürettiğini iddia ediyor. SessionLinkPRO, geniş bant internet bağlantıları üzerinden çalışan ve ayrıca düşük gecikme süresi ürettiğini iddia eden tarayıcı tabanlı ses kayıt yazılımıdır.

Kullanıcı Dostu Gadget

Elk’in cihazı, bir enstrümana ve standart bir yönlendiriciye takılan cep boyutunda bir cihazla kullanıcı dostu olmayı hedefliyor. Tamamlayıcı bir uygulama, görüntülü sohbet, ses kontrolleri ve canlı yayın seçeneği sağlar. Aloha’nın önümüzdeki yıl ticari olarak ve önümüzdeki birkaç hafta içinde bir yazılım beta olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor. Fiyat belirlenmedi. Benincaso, Aloha cihazını “sesi koda dönüştüren ve ağ üzerinden eşler arası giden gerçek zamanlı sıkıştırılmamış ses akışı olarak gönderen ve inanılmaz derecede verimli hale getiren bir ses arabirimi” olarak tanımladı. Aloha’nın herhangi bir “düzgün, hızlı bağlantı” üzerinde çalışacağını ve şirketin cihazı 5G ağları için optimize etmeye çalıştığını söyledi.

Aloha'yı düşük gecikmeli müzik ortak çalışmaları için kullanma

Zazil Medya Grubu (Janice Fahey Dolan)
Benincaso’ya göre, Aloha’ya artan ilgi, koronavirüs için uygulanan sosyal mesafe önlemlerinden kaynaklanıyor. “Pandemi müzik endüstrisini derinden etkiledi ve bunun canlı yaratıcı işbirliği yönünü krize soktu” dedi. “Aloha, sanatçıların sosyal mesafe engellerini aşmalarına yardımcı olabilir ve bir kez daha yaratıcılıklarını uygulama, performans, kaydetme ve dünyayla paylaşma konusunda yardımcı olabilir.” Elk, okullara Aloha cihazları sağlamak için de çalışıyor. “Öğretmenlerle oynayamazsan, gerçekten işe yaramaz” dedi. “Pek çok insan Zoom’u kullanmaktan bahsediyor, ancak bu öğretmenlerle gerçekten etkileşim kurmuyor. Daha çok bir Youtube videosu izlemeye benziyor. ” Little, başlangıçta Aloha’nın işe yarayacağına şüpheyle yaklaştığını söyledi ve “müzisyenleri bir araya getirmeyi amaçlayan pek çok teknolojiyi denediğini ve sonuç vermediklerini” açıkladı. Ancak Aloha, hızı ve kullanım kolaylığı nedeniyle farklı olduğunu söyledi. Aloha’nın vaat ettiği ilerlemelere rağmen, müzisyenler canlı oturumların yerini tamamen almanın pek olası olmadığını söylüyorlar. Raoofi bir telefon röportajında, “Dezavantajlar açık” dedi. “Birlikte bir odadayken, görsel ipuçlarıyla farklı bir şekilde işbirliği yapabilirsiniz.” Little, birlikte uzaktan müzik üretmenin beklenmedik bir avantaj sunduğunu söyledi. “[At least] İnsanların sizi yargıladıklarına dair hiçbir utanç veya his yok. ”