Skip to content

MySQL nedir?

4 de Haziran de 2021

MySQL, öncelikle çevrimiçi uygulamalar için kullanılan açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. MySQL, popüler Microsoft Access dahil diğer veritabanları gibi, çok yararlı verilerle (çalışan bilgileri, envanter ve daha fazlası gibi) dolu veritabanları oluşturabilir ve yönetebilir. Microsoft Access, MySQL ve diğer veritabanları benzer amaçlara hizmet ederken (verileri barındırmak için), kullanımları ve kullanımları çok farklıdır. Biraz MySQL’den bahsedelim.

Yukarıda belirtildiği gibi, MySQL ilişkisel bir veritabanıdır. Bunun anlamı, yapı içinde barındırılan verilerin, saklanan bilgi öğeleri arasındaki ilişkileri tanıma yeteneğine sahip olmasıdır. Her veritabanı tablolar içerir. Her tablo (ilişki olarak da adlandırılır), sütunlarda (nitelikler olarak da adlandırılır) depolanan bir veya daha fazla veri kategorisi içerir. Her satır (kayıt veya demet olarak da adlandırılır), sütunlarda tanımlanan kategoriler için benzersiz bir veri parçası (aksi halde anahtar olarak adlandırılır) içerir. Örneğin, aşağıdakiler gibi çalışan bilgileri için bir tablo içeren bir veritabanınız olduğunu varsayalım:

 • İsim
 • Soyadı
 • Doğum tarihi
 • Çalışan sayısı
 • Durum

Şimdi, bu veritabanında aşağıdaki gibi bordro bilgilerini depolayan başka bir tablo olduğunu söyleyin:

 • Pozisyon Adı
 • Pozisyon maaşı
 • Saatlik pozisyon

Bu iki tablo birbiriyle ilişki kurabilecektir. Çalışan 001 için bir sütun, o kişinin Yazar olarak pozisyonunu listeliyorsa, bu pozisyonun saatlik mi yoksa maaş mı olduğunu öğrenmek için bordro tablosuyla ilgili olabilir. İlişkisel bir veritabanı düşünmenin bir yolu budur. MySQL ve Microsoft Access’in farklı olduğu yer burasıdır. Access’ten farklı olarak MySQL veritabanı, kullanıcıların veri girmesini sağlamak için kullanışlı, kullanıcı dostu bir GUI içermez. Bu amaç için çok sayıda üçüncü taraf aracı olmasına rağmen (MySQL Workbench ve phpMyAdmin gibi), ortalama kullanıcıların üstesinden gelebileceğinden daha zor olma eğilimindedirler. Peki, kullanıcılar veritabanı tablolarına kolayca veri giremiyorsa neden MySQL kullanıyorsunuz? Sorunun püf noktası burada. MySQL veritabanı öncelikle büyük, web tabanlı uygulamalar için verileri barındırmak için bir araç olarak kullanılır. WordPress, iStock, GitHub, Facebook, NASA, ABD Donanması, Tesla, Scholastic, Spotify, YouTube, Netflix, Glasses Direct, Symantec (ve çok daha fazlası) gibi web siteleri, MySQL veri tabanını harici ağlarında veri depolamak için bir araç olarak kullanır. veya dahili web siteleri ve hizmetler. Ortalama bir kullanıcı için bu ne anlama geliyor? Bu, MySQL’i her gün dolaylı olarak kullandığınız anlamına gelir. Teknoloji endüstrisinde popüler bir kısaltma var: LAMP. Bu kısaltma, Linux Apache MySQL PHP anlamına gelir ve gezegendeki en popüler web sunucusu “yığınlarından” biridir (“yığın”, birlikte etkileşime giren bir yazılım yığınıdır). MySQL, Linux platformunda sorunsuz bir şekilde çalışır ve hemen hemen her dağıtıma kolayca kurulabilir. MySQL ilk olarak 1995 yılında ortaya çıktı. Bundan kısa bir süre sonra MySQL, Linux işletim sistemi için çalışmak üzere geliştirildi. 8 Ocak 1998’de, Windows için MySQL’in bir sürümü yayınlandı ve bu, WAMP yığınının (Windows Apache MySQL PHP) yolunu açtı. Bu nedenle, Linux’a aşina olmasanız bile, MySQL’de bulunan güçten yine de yararlanabilirsiniz. macOS hayranıysanız, o platform için MySQL’in bir sürümü de var. Muhtemelen günlük kullanım için MySQL kullanmayacaksınız. Neden? MySQL’i bu şekilde çalıştırmak için şunlara ihtiyacınız olacak:

 • Veritabanını barındıracak bir sunucu
 • Kurulan veritabanı
 • MySQL komut satırının anlaşılması
 • Verileri verimli bir şekilde girmek için üçüncü taraf bir araç
 • Verileri verimli bir şekilde görüntülemek ve kullanmak için başka bir üçüncü taraf

MySQL, son kullanıcı düzeyinde kullanım için tasarlanmamıştır. Sunucu odaklı bir ilişkisel veritabanının gücünden yararlanmanız gerekmiyorsa, yapabileceğiniz en iyi şey Access, Filemaker Pro Advanced (Apple merkezli bir veritabanı programı) veya LibreOffice Base (MS Access’e açık kaynaklı bir alternatif) gibi bir çözüm aramaktır. ). Bu araçlardan herhangi biriyle, yerleşik, kullanımı basit bir GUI aracından yönetilebilen (bilgisayarınızda yerel olarak depolanan) veritabanları oluşturabilirsiniz.