Skip to content

Nakitsiz Bir Toplumda Aslında İhtiyaç Duyduğunuz Teknoloji

5 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Nakitsiz bir toplumda 3 şeyle hayatta kalabilirsiniz: Akıllı telefon veya akıllı saat, mobil ödeme uygulamaları ve iki faktörlü kimlik doğrulama.
  • Perakendeciler ve bankalara ayak uydurmak için birçok farklı ödeme uygulamasına ihtiyacınız olacak.
  • Gerçekten nakitsiz bir toplum hala çok uzaktır, bu yüzden rahatlayın ve iyi olacaksınız.

2020’de karantina yolunda komik bir şey oldu: Nakit istenmeyen hale geldi. Bir koronavirüsün kağıt faturalarla yaşayıp yaşamayacağına dair endişeler, sosyal olarak uzaklaşmaya yönelik uyarıları birleştirdi ve kimse gerçekten gözlerini kırpamadan, esnaf ve müşteriler temassız ödemeler lehine nakit para çekiyorlardı. Buna ABD Darphanesi ve geleneksel nakit işlerinin kapanması nedeniyle bir madeni para sıkıntısı ekleyin ve nakitsiz komploların tarifi ülke genelinde sağlam bir şekilde tutuldu. Ancak nakitsiz bir toplum, bazılarının söylediği gibi mutlaka dehşet verici değildir.

‘Nakitsiz Toplum’ Gerçekte Ne Anlama Geliyor?

Resmi olarak, nakitsiz bir toplum, finansal işlemlerin banknot veya madeni para şeklinde fiziksel para yerine dijital bilgi aktarımı yoluyla gerçekleştirildiği bir toplumdur. Diğer bir deyişle, kağıt para veya bozuk para kullanmanıza asla gerek yoktur. Hiç. Facebook veya Instagram arkadaşlarınızın nakitsiz bir dünyanın son nezaket kalıntılarını yok etmeye ne kadar yakın olduğuna dair söylentiler dolaşmasına rağmen, ABD gerçek anlamda nakitsiz bir toplum olmaktan çok uzak. Teknoloji ileriye doğru ilerliyor ancak insanlar, komşu çocuğa çimleri biçmek için Paypal yoluyla ödeme yapmaya şiddetle direniyor ve çoğu ebeveyn, haftalık ödenek için çocuklara beşlik yerine bir banka kartı vermekten nefret ediyor. Bu gerçekten garip, çünkü araştırma şirketi Statista’ya göre 2018’de nakit ABD’de kullanılan ödeme yöntemlerinin sadece% 16’sını oluşturuyordu. Plastik aslında bugünlerde Amerikalılar için ödeme yapmanın en çok tercih edilen yolu, bu yüzden başkalarıyla nasıl iyi oynayacağımızı bildiğimizi zaten göstermiştik. Bu konuda çok fazla endişelenmeden önce, satın aldığınız son 5 şeyi düşünün ve gerçek faturalar ve madeni paralar için kaç tane ödediğinizi düşünün. Evet. Çok değil!

Yagi-Studio / E + / Getty Images

Nakitsiz Bir Dünyada Kullanılacak Teknoloji

Gelir seviyelerinin ve dijital bölünme sorunlarının her şey için teknolojiyi kullanmaya yönelik en iyi planlara bile zarar verebileceği alanlarda nakitsiz bir yaklaşımı benimsemek zor olabilir, ancak perakendeciler ve bankalar hala toplumun çoğunluğunun bundan yararlanacağını iddia ediyor. İyi haber şu ki, günümüzün nakitsiz toplumunda hayatta kalmak için gerçekten ihtiyacınız olan her şeye muhtemelen zaten sahipsiniz: bir banka veya kredi kartı. Bankalardan avans kredisi kıyafetlerine kadar, onları yedekleyecek nakit parası olan herkes için banka kartları kolayca kullanılabilir. Faturaları çevrimiçi olarak, bir mağazada veya biriyle telefonla ödeyin ve gitmeniz iyi olur. Plastiğin ötesinde, önümüzdeki yıllarda bakkaliye veya diğer temel şeyler için alışveriş yaparken kullanmaya alışmanız gereken birkaç basit teknoloji var.

  1. Bir mobil ödeme uygulaması. Bunlar, arkadaşlarınızdan veya ailenizden gerçek işletmelere kadar aynı uygulamaya sahip diğer kişilere hızlı ve kolay bir şekilde para aktarmanızı sağlar.
  2. Bir akıllı telefon. Bir ödeme uygulamasını yalnızca evden kullanabiliyorsanız pek kullanışlı değildir, bu nedenle bir ekranda bilgi görüntüleyebilen ve hareket halindeyken bilgileri kablosuz olarak gönderebilen bir telefona ihtiyacınız olacaktır. Her tür işe yarar.
  3. Bir akıllı saat. Bu gerçekten bir zorunluluk değil, ancak bazı insanlar için biraz akıllı telefon yerine geçiyor. İnanmıyor musun? Starbucks’taki temassız ödeme terminaline karşı bir akıllı saate dokundukları, kahveyi kaptıkları ve kelimenin tam anlamıyla koştukları reklamları izleyin.
  4. İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA). Can sıkıcı? Kontrol. Aptal mı? Sıklıkla. Ancak, güçlü bir parola ile birlikte 2FA, paranızı güvende tutmanıza yardımcı olur, böylece telefonunuz veya saatiniz çalınırsa, bir hırsız hesaplarınıza giremez ve bir harcama çılgınlığına devam edemez.

Ödeme Uygulamaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ödeme uygulamalarının en kötü yanı, çok fazla seçeneğin olması ve birlikte iyi oynamamalarıdır. Herkes farklı bir şey seçebilir ve seçebilir, bu da Craigslist’ten bir şeyler satın almak için aşina olmanız ve çoğunu kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Unutulmaması gereken iki farklı ödeme uygulaması vardır. İlki bir mobil ödeme hizmetidir. Muhtemelen Paypal’ı bir şey için zaten kullandınız ama şimdi rakipler var: Zelle, Venmo, Google Pay, Apple Pay ve Samsung Pay. Bu uygulamalar, tüccarlara asla kredi kartı numaralarınızı göstermeyecek ve her işlemi şifreleyecek şekilde tasarlanmıştır. Hangi ödeme hizmetini kullanacağınız, sahip olduğunuz telefonun türü (örneğin, Samsung Pay yalnızca Samsung Telefonlarda çalışır) veya yaptığınız işlem türleri gibi şeylere bağlı olabilir. Örneğin Paypal ve Venmo, çevrimiçi mağazalarda yaygın olarak kullanılır, ancak gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalarda pek kullanılmaz. Zelle, bankacılık kurumlarında daha sık kullanılırken, Google Pay, McDonald’s ve Whole Foods dahil her tür perakendecide kullanılır. Bilinmesi gereken ikinci ödeme uygulaması türü perakende uygulamasıdır. Giderek daha fazla sayıda perakendeci, nakit para kazanmak için fiziksel bir cüzdanı çıkarmak yerine dokunup ödemeye teşvik etmek için kendi ödeme uygulamalarını geliştiriyor. Starbucks parlak bir örnek. Bu uygulama, ürünlerinizi mağazanın dışında sipariş etmenize ve ardından şahsen ödeme yapmak için sırada beklemeden öğeleri almanıza olanak tanır. Piyasadaki en eski perakende ödeme uygulamalarından biridir; Beş Starbucks siparişinden biri artık mobil cihazlar aracılığıyla gönderiliyor ve ödeniyor. Başarısı, diğer restoran zincirlerini daha fazla kavgaya katılacak şekilde takip etmeye teşvik etti, birkaç yıl içinde nakit parayı denklemin dışında tutmak için telefonunuzda veya saatinizde düzinelerce mağazaya özel uygulamaya ihtiyacınız olacağı düşünülebilir. Apple Pay, Starbucks’ın peşinden koşuyor. Yalnızca Mobeewave’i satın almakla kalmadı, aynı zamanda Starbucks’tan yaklaşık 5 milyon daha fazla kullanıcıya kapıldı. Söylentiler, bu satın alma işleminin Apple’ın nakitsiz dünyaya hükmetme planının bir parçası olduğu yönünde.

Nakitsiz Bir Toplumda Güvenlik Nasıl Yönetilir

Bu mobil ödeme uygulamalarının arkasındaki bankalar ve finans kurumları, güvenliğe büyük paralar harcadı. İhtiyaç duydukları son şey büyük bir bilgisayar korsanlığı olayıdır, bu nedenle tüm bu uygulamalar, tüccarlara kredi kartı numaralarınızı asla göstermeyecek ve her işlemi şifreleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bilgisayar korsanları bilgisayar korsanları olsa da, yine de boşluklar bulacaklar. Bu nedenle, güçlü parolalar ve yapabileceğiniz her uygulamaya iki faktörlü kimlik doğrulama eklemek, nakitsiz başarı için kritik öneme sahiptir. Hepimiz düzgün bir şifreye ihtiyacımız olduğunu biliyoruz, bu yüzden bu kısmı kolay. Ancak henüz 2FA kullanmadıysanız, başlama zamanı. İlk başta sinir bozucu, evet. Gerekli? Kesinlikle.

Ne Kadar Hızlı Hazırlanmalısınız?

Bir dünya tamamen Nakit olmadan hala uzun yıllar kapalı, bu nedenle tüm bu uygulamaları yönetmek için bugün tükenmeniz ve piyasadaki en pahalı telefonu satın almanız ya da izlemeniz gerekmiyor. Ancak zaten bir akıllı telefonunuz var, bu yüzden daha önce yapmadıysanız bu fikre alışmaya başlamak için farklı mobil ödeme uygulamalarıyla oynamaya başlayın. İşte ödeviniz: Henüz yapmadıysanız, telefonunuza bir yemek siparişi uygulaması indirin ve bir gece akşam yemeği satın almak için kullanın. Yemeğinizi kaldırım kenarında almayı ve teslimat ücretlerini atlamayı tercih ediyorsanız, bir ödeme uygulaması olan yerel bir restoran bulun ve bir dahaki sefere akşam yemeğinizi dışarı çıktığınızda temassız yiyecek almak için kullanın. Nakit her zaman ortalıkta olabilir ama teknoloji kazanıyor. Geride kalmayın.