Skip to content

Nano Kablosuz Alıcılara Genel Bakış

11 de Mayıs de 2021

Nano kablosuz alıcı, kablosuz fareniz ve klavyeniz gibi aygıtları bilgisayarınıza bağlamanızı sağlayan bir USB aygıtıdır. Standart USB alıcıları ile tamamen aynıdır, yalnızca daha küçük ve daha kullanışlıdır, ancak farklı türlerde nano kablosuz alıcılar vardır. Bu makaledeki bilgiler genel olarak bir dizi ürün için geçerlidir. Bir satın alma işlemi yapmadan önce, kablosuz bir alıcının bağlamak istediğiniz cihazlarla uyumlu olduğundan emin olun.

JaCarta Nano USB belirteci.
Wikimedia Commons

Nano Alıcılar ve Bluetooth

Bazı Bluetooth alıcıları nano alıcılardır ancak tüm nano alıcılar Bluetooth teknolojisini kullanmaz. Bluetooth alıcıları 2,4 GHz bant radyo iletişimi kullanır ve birden çok aygıtı birbirine bağlayabilir, bu nedenle bunlara “birleştirici aygıtlar” denir. Bluetooth üzerinden birbirine bağlanan cihazlar bir pikonet oluşturur, bu nedenle bu tür alıcılara bazen USB pico alıcıları da denir. Bluetooth olmayan bazı nano kablosuz alıcılar aynı frekansta çalışır; ancak, yalnızca birlikte geldikleri klavye veya fare gibi belirli aygıtlarla çalışırlar. Nano alıcılar ve Bluetooth aygıtları bazen USB donanım kilidi olarak adlandırılır. Kablosuz ağlarla iletişim kuran alıcılara Wi-Fi bağdaştırıcıları denir.

USB ve Nano Alıcılar

Nano kablosuz alıcılar çıkmadan önce, USB alıcıları genel bir USB flash sürücü boyutundaydı. Bir dizüstü bilgisayarın USB bağlantı noktasının kenarından dışarı çıkarak büyük bir rahatsızlık yarattılar. Kullanıcılar, her kullanımdan sonra bunları takmak ve kaldırmak zorunda kaldı, bu da alıcının kaybolma veya hasar görme olasılığını artırdı. Nano kablosuz alıcılar ise her zaman dizüstü bilgisayarın bağlantı noktasında bırakılacak şekilde tasarlanmıştır. Genellikle o kadar küçüktürler ki neredeyse farkedilemezler. Bilgisayarın yan tarafına tam olarak oturdukları için, dizüstü bilgisayarınızı alıcının veya USB bağlantı noktasının zarar görmesi endişesi duymadan çantasına koyabilirsiniz. Bazı kablosuz fareler ve klavyeler, nano alıcı için yer tutucularla birlikte gelir.