Skip to content

Neden İç İçe Tablo Kullanmaktan Kaçınmalısınız?

3 de Nisan de 2021

Web sayfalarının hızlı indirilmesi gerekir, ancak iç içe geçmiş tablolar işlemi yavaşlatabilir. Kimsenin size daha fazla kişinin geniş bant veya yüksek hızlı internet kullandığını söylemesine izin vermeyin, böylece sayfalarınızın ne kadar hızlı yüklendiği konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Web’deki içerik miktarı ile, yavaş yüklenen bir sayfa veya site, hızlı yüklenen bir siteden daha az ziyaretçiye sahip olacaktır. Hız, özellikle 2G veya 3G veri hızlarıyla sınırlı olabilecek mobil bağlantılarda önemlidir.

İç İçe Tablo Nedir?

İç içe geçmiş bir tablo, içinde başka bir tablo bulunan bir HTML tablosudur. Örneğin:

İç İçe Tablolar Sayfaların Daha Yavaş İndirilmesine Neden Oluyor

Bir web sayfasındaki tek bir tablo, sayfanın daha yavaş indirilmesine neden olmaz. Ancak bir tabloyu başka bir tablonun içine koyduğunuzda, tarayıcının görüntülemesi daha karmaşık hale gelir, böylece sayfa daha yavaş yüklenir. Ve ne kadar çok tabloyu iç içe yerleştirirseniz, sayfa o kadar yavaş yüklenir. Normalde, bir sayfa yüklendiğinde, tarayıcı HTML’nin en üstünde başlar ve sayfayı sırayla aşağıya yükler. Ancak, iç içe geçmiş tablolarda, tüm şeyi görüntüleyebilmesi için önce tablonun sonunu bulması gerekir. Oluşturmanın yavaşlamasının nedeni, tarayıcının HTML belgesini ek süreler yinelemesi gerektiğidir.

Yerleşim Tabloları

Geçerli XHTML yazdığınızda, tablolar düzen için kullanılmamalıdır. Tablolar, sayfa tasarımı için değil, elektronik tablolar gibi tablo verileri içindir. Bunun yerine, mizanpaj için CSS kullanmalısınız — CSS tasarımları daha hızlı işlenir ve geçerli XHTML’yi korumanıza yardımcı olur.

Daha Hızlı Yükleme Tabloları Tasarlama

Birkaç satır içeren bir tablo tasarlarsanız, her satırı ayrı bir tablo olarak yazarsanız, genellikle daha hızlı yüklenebilir. Ancak aynı tabloyu iki tabloyla yazarsanız, daha hızlı yükleniyor gibi görünür, çünkü tarayıcı tüm tabloyu aynı anda oluşturmak yerine ilkini ve sonra ikinciyi oluşturur. İşin püf noktası, her tablonun aynı genişliklere ve diğer stillere (dolgu, kenar boşlukları ve kenarlıklar gibi) sahip olduğundan emin olmaktır.

İç İçe Tabloları Bir Tabloya Dönüştürme

İç içe geçmiş tabloları biraz daha karmaşık tek tablolara dönüştürün. Colspan, eğer dikkatli bir şekilde dağıtılırsa, iç içe geçmiş bir tablonun görünümünü gerçekten bir tablo gibi performans göstermeden simüle eder.