Skip to content

Neden iPhone’unuzu Jailbreak Yapmak Buna Değer Olabilir

22 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • İPhone’ları jailbreak yapmak bir zamanlar olduğu kadar popüler değil ve Apple’ın en yeni Bionic çiplerinde daha da zor hale geldi.
  • İPhone’unuzu jailbreak yapmak, önceden hazırlanmış temalar gibi ek özelleştirmeler yapmanıza izin verir, ancak aynı zamanda sizi başka risklere de açar.
  • Jailbreak yapmak iPhone’unuzu tutabilir, bu nedenle işleme başlamadan önce ne yaptığınızı bilmeniz gerekir.
Busakorn Pongparnit / Getty Images
Uzmanlar, ne yaptıklarını bildikleri sürece jailbreak yapmanın iPhone kullanıcıları için buna değebileceğini söylüyor. Jailbreak veya Android’de sıklıkla bahsedildiği gibi root atma, bir zamanlar iPhone’larda yaygın bir uygulamaydı. Birçoğu, benzersiz temalara, daha derin dosya taramasına ve üçüncü taraf uygulamaları yükleme becerisine erişimin kilidini açmak için cihazlarını hapse atardı. Bunu yapmak çok daha zor hale gelse de, cihazınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak için yine de iyi bir adım olabilir. Bununla birlikte, ilgili önemli riskler vardır. Mobile Klinik CEO’su Tim McGuire, Lifewire’a e-posta yoluyla “iPhone’unuzu jailbreak yapmak sizi sonunda cihazınızın performansını etkileyebilecek çeşitli risklere karşı savunmasız bırakabilir” dedi. “Sisteme zarar verebilirsiniz,” diye devam etti, “sizi kötü amaçlı yazılımlara veya virüslere sızmaya ve sokmaya çalışan bilgisayar korsanlarına maruz bırakarak [to attack] cihazınız. Jailbreak işlemi, telefonunuzu çeşitli tehditlerden korumak için tasarlanan Apple tarafından alınan güvenlik önlemlerini esasen ortadan kaldırır. Bu nedenle, telefonun Apple garantisini de kaybetme riskiniz var. ”

Jailbreak Nedir?

Esasen, jailbreaking, kullanıcıların Apple’ın iPhone’da oluşturduğu sanal alandan çıkmasına izin veriyor. Bu sanal alan, Apple’ın dahil ettiği tüm çeşitli güvenlik düzeltmelerini içeren ve iPhone’unuzun depoladığı tüm verilere erişimi koruyan bir kalkan gibidir. Jailbreaking, bu sanal alanda bulunan güvenlik açıklarını kullanarak bu engelleri kaldırır ve normalde ulaşamayacağınız şeylere erişmenizi sağlar. Ancak neden yalnızca daha fazla uygulamaya ve özelleştirmeye erişmek için telefonunuzun garantisini ve güvenliğini riske atasınız? Jailbreak işlemi, iOS’un şu anki büyük ekosistem haline gelmesinden önce iPhone’un ilk günlerinde ortaya çıktı. “Bir iPhone’u jailbreak yapmak, saldırıya uğrayacağınız anlamına gelmez. Bu sadece güvenliğinizin artık kendi ellerinizde olduğu anlamına gelir.” Certo Software’in kurucu ortağı Simon Lewis bir e-postada “iPhone’un ilk birkaç yinelemesi çıktığında jailbreak yapmak çok popülerdi” dedi. “İlk iPhone’ların çok daha az özelliği vardı ve App Store henüz emekleme aşamasındayken sunulan uygulamalar son derece sınırlıydı.” Lewis, bu sınırlamalar nedeniyle birçok kişinin Apple’ın o sırada sunmadığı ek avantajlara erişmek için hapse girmeye başladığını söylüyor. Evet, Apple iPhone’da bulunan özelliklerin miktarını iyileştirdi ve App Store da genişledi. Ancak bu, kullanıcıların yüzlerce, hatta bazen binlerce dolar harcadıkları cihazlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istemelerini engellemez.

Tehlike Karşısında

Risklere rağmen, çoğu teknoloji meraklısı kullanıcıların telefonlarından daha fazla yararlanmaları için jailbreak yapmayı hala uygun bir yol olarak görüyor. Gadget Review CEO’su Rex Freiberger bize bir e-postada, “Hapisten kırılmış bir iPhone’a yükleyebileceğiniz uygulamalar, pek çok sorunlu noktayı hafifletiyor,” dedi. “İPhone’daki varsayılan Safari tarayıcısı, örneğin iPad sürümünden çok daha az işlevseldir. Jailbreak’li bir telefonda, bunu düzeltebilir ve bu işlevselliğin bir kısmını geri alabilirsiniz.” “Esasen jailbreak işlemi, kullanıcıların Apple’ın iPhone’da oluşturduğu korumalı alandan çıkmalarına olanak tanıyor.” Bunun gibi küçük düzeltmeler yapabilmek, birçok kullanıcının jailbreak deneyimiyle ilgili zevk aldığı bir şeydir. Birkaç popüler jailbreak uygulamasından biri olan RealCC, Kontrol Merkezi’ndeki Bluetooth ve Wi-Fi geçişlerinin çalışma şeklini değiştirebilir. PercentageBatteryX gibi diğer uygulamalar çok daha basittir ve iPhone ekranınızın üst kısmındaki pil göstergesine yalnızca biraz metin ekler.

Dinamik bir akıllı telefon arayüzlerinin ve sosyal simgelerin vektör çizimi

Comomolas / Getty Images
Freiberger ayrıca, telefonlarını jailbreak yapan kullanıcıların kendilerine konum sahtekarlığı ayarlayabileceklerini, internet bağlantılarını VPN gibi başka bir yerden geliyormuş gibi gösterebileceklerini ve hatta rastgele kullanıcıların özel dosyalarına erişmesini engellemek için bir misafir modu kurabileceklerini söylüyor. Bu iki noktanın, mümkün olanın yüzeyini kazındığını söylüyor. Comparitech’te bir gizlilik savunucusu olan Paul Bischoff, Lifewire’a e-posta yoluyla “Normal, jailbreak yapılmamış bir iPhone’da, Apple cihazın güvenliğinin çoğunu kullanıcı adına idare ediyor” dedi. “Bir iPhone’u jailbreak yapmak, saldırıya uğrayacağınız anlamına gelmez. Bu sadece güvenliğinizin artık kendi ellerinizde olduğu anlamına gelir. Apple artık birçok durumda iPhone ile saldırganlar arasında bir tampon görevi görmeyecek.”