Skip to content

Neden Siber Güvenlik Alanında Daha Fazla Kadına İhtiyacımız Var?

2 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Kadınlar, siber güvenlik iş gücünün yalnızca dörtte birini oluştururken, erkeklere kıyasla daha hızlı bir şekilde liderlik rollerine terfi ediyorlar.
  • Uzmanlar, fırsatlara erişim, eğitim ve çeşitlilikteki değer eksikliğinin siber güvenlik alanında daha fazla kadın çalışmamasının sebeplerinden bazıları olabileceğini söylüyor.
  • Daha fazla kadın odaklı siber güvenlik konferansları ve STEM programları sektöre daha fazla kadın çekebilir.
Pixabay
Uzmanlar, siber güvenlik endüstrisinin daha fazla kadını cezbetmek istiyorsa, daha iyi fırsatlar ve siber güvenlik rollerine giden yollar sağlaması gerektiğini söylüyor. International Information System Security Certification Consortium (ISC) ² raporuna göre siber güvenlik alanında çalışan kadınlar şu anda işgücünün yalnızca% 24’ünü oluşturuyor. Bu sayı artarken, hala yeterli değil. Kadın siber güvenlik uzmanlarının yüzdesinin düşük olmasıyla, liderlik rollerinde daha da az kadın var. (ISC) ² raporu, kadınların sadece% 7’sinin baş teknoloji sorumlusu gibi pozisyonlara ulaştığını,% 18’inin BT direktörü rollerinde olduğunu ve% 19’unun BT başkan yardımcılığına ulaştığını gösteriyor. “Siber güvenlik endüstrisinin bu noktada çeşitlilik eksikliği olduğunu kabul etmesinin oldukça kolay olduğunu düşünüyorum; Champlain College siber güvenlik programları başkanı Kathleen Hyde, bir e-posta röportajında ​​Lifewire’a verdiği demeçte, artık odadaki fil bir zamanlar olduğu gibi değil, ”dedi. “Daha önce, çeşitlilik eksikliği, şu anda siberden etkilenen veya siber alanlara giren kariyerlerinde çalışan insanların çoğunun erkek olması gerçeğinden kaynaklanıyordu.”

Neden Siber Güvenlik Alanında Çalışan Kadın Eksikliği Var?

Siber güvenlik sektöründeki çeşitlilik eksikliğinin dikkate değer nedenleri arasında fırsatlara erişim, eğitim ve çeşitlilik için daha büyük bir değer yer alıyor. Lookout’taki federal satış mühendisi Victoria Mosby, bir e-posta röportajında, tüm bu nedenlerin, ilkokul düzeyindeki STEM programlarının eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Çoğu zaman genç kızlar, fırsatlara maruz kalmadıkları için siber güvenlik alanında kariyer yapabileceklerini bile bilmiyorlar. Mosby, “Akranlarınızla aynı araçlara, programlara ve kaynaklara erişiminiz yoksa, özellikle ortaokul ve lise sırasında, o zaman orada ne tür iş fırsatlarının olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz” dedi. “Zaten üniversitede veya işgücünde olanlar için, genel olarak alana girmenin önünde büyük bir engel var. Herkes tüm bu sertifikaları veya en az bir lisans öğrencisinin sadece giriş seviyesi bir pozisyon elde etmesini istiyor. ”

Victoria Mosby

Victoria Mosby.
Victoria Mosby

Mosby, teknik bir meslek okulu olan lisesi de dahil olmak üzere büyüyen büyük okullara gitme şansına sahip olduğu için STEM ve siber güvenlik alanlarında kariyer yapabildiğini söyledi. Mosby, ikinci yılında bir programlama ve elektronik programıyla tanıştı ve lise döneminin geri kalanında bu yolu daha ciddi bir şekilde takip etmeye karar verdi. 2011’de siber güvenliğe geçmeden önce video programlama alanında kariyer yapmaya devam etti. Lisede programlamaya ilk girişin yapılması, Mosby’nin daha fazla genç kızın deneyimleyebileceğini umduğu bir şey. Mosby, “Pek çok okulda bu tür programlar bulunmuyor, bu nedenle STEM’i erken yaşta tanıtmak gerekiyor,” dedi. Mosby eğitim geçmişine değer verirken, bir teknoloji kariyeri yoluna girmenin tek yolu olduğunu düşünmüyor. Mosby, “Bir işi doldurmak için bir eğitim ve geçmiş bilgisine ihtiyaç duymayı tamamen destekliyorum, ancak bu alanda siber güvenliğe geçmeden önce başka bir şey olarak başlayan zeki insanları da tanıyorum” dedi. “Sanırım sahaya yeni başlayanlar için biraz daha açık ve anlayışlı olmalı.”

Kathleen Hyde

Kathleen Hyde.
Kathleen Hyde

Hyde, bir siber güvenlik kariyerine tesadüfen rastladığını, ancak kendisine bir fırsat verildiğini söylediği için bunu doğrulayabilir. Görsel iletişim alanında bir derece kazandıktan sonra, önce idari memur olarak aile BT danışmanlık işinde yer aldı, ardından şirketin teknik tarafına girdi. Hyde, siber güvenlik alanında çalışana kadar ileri derecelerini alamadı. “Önce teknisyen olan ve sonra sistem ve ağ yöneticisi olan birçok kişi gibi, ben de güvenliğe atlamayı başardım çünkü bu doğal ilerlemenin bir parçasıydı” dedi. Sistemler ve ağlar, kötü amaçlı yazılımların ve saldırıların kurbanı oluyordu. Güvenliğe ihtiyaçları vardı. Bunu müşterilerim için çözümlerime yerleştirdim. Sonra yeteneklerimi eğitimle birleştirmenin bir yolunu buldum, önce yardımcı olarak ve sonra mevcut rolümde. ” Mosby, ilkokuldan bir STEM kariyer yolunu seçerken ve Hyde kaçamayacağı bir fırsatla karşılaştı, her iki kadın da eğitim programlarının ve fırsatlarının eksikliğinin siber güvenlik sektöründe çalışan kadınların eksikliğinin en önemli nedeni olduğu konusunda hemfikir.

Siber Güvenlik Sektörü Nasıl Daha Fazla Kadın Çekebilir?

Hyde, siber güvenlik sektöründeki binlerce açık pozisyon ve öngörülen açıklıklar için yeterince nitelikli başvuru olmadığını, bu nedenle daha fazla kadını siber güvenlik rollerine çekmenin şimdi her zamankinden daha önemli olduğunu söyledi. Kadın siber güvenlik uzmanlarının artmasıyla birlikte, STEM kariyerleriyle ilgilenen genç kızlar için daha fazla rol model ve mentor olacak. Hyde, “Cesaretlendirmenin ötesine geçmeli ve kızların ve kadınların eğitilmesi, eğitilmesi ve siber güvenlik pozisyonları için işe alınması için yollar geliştirmeliyiz” dedi. “Kadın üniversite öğrencileri için destek mekanizmaları, yani mentorluklar ve stajlar oluşturmamız gerekiyor, böylece onlar bir programdaki tek veya birkaç kadından biri olduklarında, hayal kırıklığına uğramazlar veya farklı bir kariyer. Diğer kadınları ayağa kaldırmaya devam etmek için siber güvenlik içinde olan kadınlara da ihtiyacımız var. ” “Siber güvenlik herkesin sorunudur ve gerçekten çok çeşitli bir ekip, belirli bir sorunun üstesinden gelmek için daha fazla bakış açısı ve bakış açısı sunabilir.” Mosby, daha fazla kadın çekmek için, siber güvenlik endüstrisinin sahadaki kadın algısını normalleştirmesi, daha fazla eğitim kampına ve STEM programına sponsor olması ve Shecurity Günü gibi daha fazla konferansa ev sahipliği yapması gerektiğini paylaştı. Bu, siber güvenlik rollerinin nasıl ilan edildiğiyle başlayabilir. Mosby, “Genellikle televizyonda veya filmlerde bir siber güvenlik rolü için bir reklam veya tanıtım videosu gördüğünüzde, dizüstü bilgisayarı olan bir adam görürsünüz” dedi. “Ana rolde veya bu reklamlarda daha fazla kadın var.” Siber güvenlik sektöründeki bu sorun, çeşitlilik eksikliğinden daha derindir; Hyde, kadın siber güvenlik uzmanlarının eksikliğinin sektör kültürünün bir parçası olduğunu söyledi. Kültürün değiştirilmesi zor bir şey, ancak Hyde, siber güvenlik endüstrisinin kurumsal düzeyde kültürünü değiştirmeye odaklanmaya başlaması gerektiğini düşünüyor. “Basmakalıplardan uzaklaşmalıyız ve bunu mesajlaşma yoluyla yapmaya başlayabiliriz” dedi. “Sanırım şirketlerin şunu söylemesi gerekiyor: size ihtiyacımız var, sizi istiyoruz ve sunduğunuz şeye değer vereceğiz.”

Siber Güvenlik için Daha İyi Seçenekler Sunmak

Bunun ötesinde, siber güvenlik şirketlerinin siber güvenlik pozisyonlarına daha iyi yollar sunması gerekiyor. Bu, belirli roller için gerekli olan eğitimsel ve beceri düzeyinde nitelikler konusunda daha dürüst ve gerçekçi olmayı içerir. Hyde, “Bence ve bu özellikle kız öğrencilerle yaptığım konuşmalara dayanarak doğru. Birçoğu iş fırsatlarından geçme eğiliminde çünkü kendilerini kanıtlamak için ‘yeterli’ deneyime sahip olmadıklarını düşünüyorlar,” dedi Hyde. Mosby ayrıca şirketlerin kadın odaklı konferanslara sponsor olmaya ve katılmaya ve lise düzeyinde STEM programlarına daha fazla dahil olmaya başlamasını öneriyor. Birçoğu iş fırsatlarından geçme eğilimindedir çünkü kendilerini kanıtlayabilmek için ‘yeterli’ deneyime sahip olmadıklarını düşünürler. Sonuç olarak, kadınların masaya getirecek çok şeyi var ve kadınlar siber güvenlik sektörüne girmek için daha fazlasını yapabilirken, başarılı olmak için sektörden ve şirketlerden de desteğe ihtiyaçları var. Mosby, problemler çeşitlilik olmadan çözülebilirken, bu çözümlerin tek taraflı, sağır veya genel olarak eksik bir işaret olabileceğini söyledi. Mosby, “Siber güvenlik herkesin sorunudur ve gerçekten çok çeşitli bir ekip belirli bir sorunun üstesinden gelmek için daha fazla bakış açısı ve bakış açısı sunabilir” dedi. Bu alanda tanıdığım kadınlar kesinlikle harika. Tehdit istihbaratı araştırmacıları, politika yapıcılar, CISO’lar, CIO’lar ve kendi siber güvenlik şirketlerinin CEO’larıdır. Kadın oldukları için doğaları gereği daha iyi olduklarını düşünmüyorum, bence bu rollerde savaştılar, kazandılar ve geliştiler çünkü bunu yapma şansları vardı. ”