Skip to content

Neden Yeni Konsollarda Eski Oyunlara İhtiyacımız Var?

22 de Haziran de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Nintendo, eski oyun kataloğundan daha fazlasını Nintendo Switch Online’a getiriyor.
  • Yakın zamanda, eski klasik oyunların yeniden yapım ve yeniden düzenlemelerinin yanı sıra orijinallerin bağlantı noktalarında bir artış gördük.
  • Yeniden yapılanmalar ve yeniden yapılanmalar masaya çok şey getirebilse de, orijinal klasik tasarımı daha yeni bir konsolda yeniden deneyimlemek aynı derecede harika olabilir.

Bazı oyun geliştirme uzmanları, eski oyunların tüm yeniden yapımları ve yeniden düzenlemeleri ile birlikte orijinal klasikleri daha yeni konsollara taşımaya devam etmemiz gerektiğini söylüyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, aşağıdakiler gibi daha eski oyunlar için piyasaya sürülen birkaç yeniden yapım ve yeniden düzenleme gördük. Ölümcül Kötülük 2, Şeytanın ruhları, ve dahası. Bu yeniden yapımlar sevgi ve hayranlıkla karşılanırken, diğer şirketler orijinal deneyimi daha yeni konsollara getirmeye odaklandı. Nintendo, klasik oyunları orijinal formatlarına geri getirme konusunda kararlı olan en yeni oyun şirketidir.

Nintendo 64 ve Sega Genesis oyunlarının çevrimiçi bir abonelik yoluyla Switch’e geleceğini duyurdu. Uzmanlar, bu hamlenin önemli olduğunu çünkü bu oyunların oyun tarihindeki yerini sağlamlaştırmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Kurucu ve CEO Jong Shin, “Daha yaşlı oyuncular için kesinlikle nostaljik bir faktör ve bugün oyun endüstrisini şekillendiren klasikleri genç oyuncuların oynamasının bir yolu var. Bu klasikler aynı zamanda çok eğlenceli olan ve hala eğlenceli olan harika oyunlardır” iiRcade’den, hayateli’a bir e-postada söyledi.

Nostaljiden Daha Fazlası

Son zamanlarda piyasaya sürülen retro oyunların yükselişine bakmak ve onu nostalji arayışına bağlamak kolay olsa da, hatta bundan daha fazlası var. Her yıl binlerce oyun çıkıyor – hem bağımsız hem de üçlü A başlıkları. Bu, oyun dünyasının sürekli olarak daha kalabalık hale geldiği anlamına gelir. Oyuncular daha yeni oyunlar oynamaya devam ettikçe, bu eski oyunlara daha az zaman harcayabilir veya onların varlığından asla haberdar olmayabilirler.

Nintendo 64 ve Sega Genesis gibi eski sistemlerin oyunları için, sistemi bağlamak ve adaptör satın almadan üzerinde çalışacakları bir televizyona sahip olmak, çoğu zaman uğraşmak için çok fazla güçlük çekebilir. Yine de, Nintendo gibi şirketler bu oyunları daha yeni konsollara getirerek hem eski hem de genç izleyicilerin bu retro oyunları orijinal formatlarında deneyimlemelerinin yolunu açıyor.

Elbette, eski oyuncuların bu oyunları tekrar oynarken bulacakları bir nostalji dokunuşu var. Ancak, her yaştan oyuncunun deneyimlemesi için bir kez daha öne ve merkeze koyarak oyunun tarihteki yerini sağlamlaştırıyor. Çoğu zaman, bir oyun şirketi bir oyunu yeniden dağıtmakla uğraşabiliyorsa, buna göz kulak olmaya değer. Tabii ki, durumun böyle olmadığı durumlar vardır ve her yeniden sürüm en iyi sonucu vermez, ancak bu oyunları insanların önüne koymak, oyun topluluğunun zihninde onları taze tutmaya yardımcı olur.

Yeniden Yapım, Yeniden Yapım veya Orijinal

Yine de bir oyunun tarihteki konumunu yeniden canlandırmanın birden fazla yolu var ve son on yılda oyunlarda bu yollardan ikisinin gerçekleştiğini gördük. Yeniden yapımlar ve yeniden yapımlar, oyun döngüsünün önemli parçaları haline geldi.

Oyun kartuşlarıyla çevrili bir Sega konsolu.

Hatta bazı geliştiriciler, daha modern sistemlerle daha yeni kitlelere ulaştırmaya yardımcı olmak için geri döndüler ve geçmişlerindeki oyunları tamamen yeniden yaptılar. Orijinali daha yeni bir konsola getirmekle aynı şey değil, ancak yine de geliştiricilerin bazı ince ayarlarla bu orijinal deneyimin unsurlarını sergilemesine izin veriyor.

Genellikle bu ince ayarlar, kontrollerin modernize edilmesi anlamına gelir; bu, birçok eski oyunun, özellikle de oyunun ilk yıllarından itibaren büyük ölçüde muzdarip olduğu bir şeydir. Ancak geliştiriciler, orijinal başlığı yeniden oluşturmaya, yeniden düzenlemeye veya daha yeni konsollara getirmeye odaklanmalı mı? Shin, bugün oyun dünyasında üç tür deneyimin de bir yeri olduğuna inandığını ve her birinin bu unvanın daha fazla öne çıkmasına yardımcı olabileceğine inandığını söylüyor.

Sonuç olarak Shin, geliştiricilerin oyunculara bu klasik oyunları deneyimlemek için farklı yollar sunmaya odaklanması gerektiğini ve bu sayede daha fazla insanı deneyime çekeceğini söylüyor. “Bugün, meydana gelen en büyük trendlerden biri, oyuncular için çok heyecan verici olan, geçmiş yıllardan kalma klasik oyunları yeniden yapmaktır. Harika örnekler: Öfke Sokakları 4 ve Genç Mutant Ninca Kablumbağalarve yeni ölü evi yeniden yapmak. Bu oyunlar orijinal versiyonlarından farklı kitlelere hitap ediyor ve her iki versiyon da farklı nostalji ve modernizasyon tatları getiriyor” dedi.