Skip to content

Nesneleri Yeniden Boyutlandırmak için Excel’de Boyutlandırma Tutamaçlarını Kullanma

15 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Boyutlandırma tutamaçlarını etkinleştirmek için, fareyle bir kez tıklayın veya Sekme anahtar.
  • Boyutlandırma tutamaçları genellikle küçük daireler veya kareler olarak görünecektir.
  • Boyutlandırma tutamaçlarını kullanmak için, fare işaretçisi bir çift ​​başlı ok, yeniden boyutlandırmak için tutamacı tıklayın ve sürükleyin.

Bu makalede, nesneleri yeniden boyutlandırmak için Excel’de boyutlandırma tutamaçlarının nasıl kullanılacağı açıklanmaktadır. Talimatlar Excel 2019, Excel 2016, Excel 2013, Excel 2010, Excel 2007, Excel Online ve Mac için Excel için geçerlidir.

Boyutlandırma Kollarını Bulun

Nesneye bağlı olarak, boyutlandırma tutamaçları farklı şekiller olabilir. Boyutlandırma tutamaçları küçük daireler veya kareler olarak görünebilir.

Boyutlandırma Kollarını Etkinleştirin

Boyutlandırma tutamaçları normalde bir nesne üzerinde görünmez. Yalnızca bir nesne fareyle bir kez tıklatılarak veya klavyedeki sekme tuşu kullanılarak seçildiğinde görünürler. Bir nesne seçildikten sonra, ince bir kenarlıkla çerçevelenir. Boyutlandırma tutamaçları sınırın bir parçasıdır. Nesne başına sekiz boyutlandırma tutacağı vardır ve bunlar sınırın dört köşesinde ve her bir tarafın ortasında bulunur. Bu, bir nesneyi herhangi bir yönde yeniden boyutlandırmanıza olanak tanır.

Boyutlandırma Kollarını Kullanın

Bir resmin veya grafiğin boyutunu değiştirmek istediğinizde, görüntü istediğiniz boyuta gelene kadar boyutlandırma tutamacını sürükleyin. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. Boyutlandırma tutamaçlarından birinin üzerine gelin. Fare işaretçisi çift başlı bir oka dönüşür.

    Yeniden boyutlandırma tutamaçlarına sahip bir grafiği gösteren Excel ekran görüntüsü

  2. Nesnenin boyutunu büyütmek veya küçültmek için tutamacı sürükleyin.

Köşe boyutlandırma tutamaçları, bir nesneyi aynı anda iki yönde, uzunluk ve genişlik olarak yeniden boyutlandırmanıza olanak tanır. Bir nesnenin kenarlarındaki boyutlandırma tutamaçları, bir seferde yalnızca bir yönde yeniden boyutlandırılır.

Tutamaçları Boyutlandırma ve Dolgu Tutamaçları

Boyutlandırma kolları ile karıştırılmamalıdır. Doldurma Kolu Excel’de. Dolgu Tutamacı, çalışma sayfası hücrelerinde bulunan veri ve formülleri eklemek veya kopyalamak için kullanılır.