Skip to content

Netbook Nedir?

13 de Mayıs de 2021

Netbook terimi, esas olarak web’de gezinme, dosya kaydetme ve birkaç uygulama gibi internet araçlarını ve hizmetlerini çalıştırmak için tasarlanmış küçük bir dizüstü bilgisayarı tanımlar. Netbook’lar 2007’de tanıtıldı ve yaklaşık 200 ila 400 ABD Doları arasında perakende satışa sunuldu. Bu, netbookları bugün olduğundan daha pahalı ve daha ağır olan dizüstü bilgisayar satın alma ve satın alma zorluğunu istemeyen tüketiciler için popüler bir seçenek haline getirdi.

Ethan Miller / Getty Images
Netbook terimi, Intel tarafından 2007’de piyasaya sürüldüklerinde tüm birinci nesil netbook’larda kullanılan düşük güçlü Centrino Atom işlemcisini pazarlarken ortaya atıldı. Bir yıldan kısa bir süre sonra, çoğu bilgisayar üreticisinin netbookları vardı.

Netbook’un Yükselişi ve Düşüşü

Netbook’lar 2007 ile 2014 arasında popülerdi, ancak tabletlerin popülaritesi arttıkça netbooklar gözden düştü. Tabletler güçlü bir teknoloji etkisine sahipti ve tüketiciler, taşınabilirlik ve işlevsellik açısından onları yenemedi. Aynı zamanda, tam özellikli dizüstü bilgisayarlar küçüldü ve daha güçlü hale geldi. Dizüstü bilgisayarlar artık bir zamanlar oldukları kullanışlı olmayan, çekilebilir makineler olmaktan çıktı, fiyat değil, bir netbook ile dizüstü bilgisayar arasında seçim yaparken belirleyici faktör haline geldi. Dizüstü bilgisayar fiyatları düştüğünde netbooklar mahkum oldu. Akıllı telefonun yükselişi netbook’lara daha da fazla zarar verdi. Bu mini bilgisayarlar ceplere sığar ve kullanıcıların ihtiyaç duyduğu tüm e-posta ve internette gezinme işlerini halledebilir. Günümüzde çoğu bilgisayar üreticisi artık hafif ve daha ucuz sistemleri netbook olarak pazarlamıyor. Bunun yerine, netbook tarzı dizüstü bilgisayarları mevcut dizüstü bilgisayar ürün serilerinde daha düşük fiyatlı, daha az güçlü seçenekler olarak pazarlıyorlar.

Netbooklar Dizüstü Bilgisayarlardan Nasıl Ayrıldı?

Netbook’lar teknik olarak dizüstü bilgisayarlardı çünkü sert çerçeveleri ve ekli bir ekranı vardı, ancak dizüstü bilgisayar olarak adlandırılan taşınabilir bilgisayarlardan çok daha küçük ve daha kompakttı. Netbook ekosisteminde bile netbook modellerinin görünüşü arasında farklılıklar vardı. Dizüstü bilgisayardan daha küçük bir şey olduğunda, ister 6 inç ister 11 inç ekrana sahip olsun, netbook olarak adlandırılıyordu. Dahili olarak, çoğu netbook düşük voltajlı, düşük güçlü CPU’lar kullanıyordu ve daha küçük kapasiteli bir sabit sürücüye ve daha düşük RAM kapasitesine sahipti. Bu, film izlemek veya oyun oynamak gibi daha yoğun görevleri yerine getirirken optimalin altında bir deneyime yol açtı. Çoğu netbookun entegre bir DVD sürücüsü yoktu, ancak USB aygıtlarını takmak için birden çok bağlantı noktası vardı. Netbook’lar, yalnızca web’de gezinme, e-posta ve kelime işleme gibi temel bilgi işlem görevlerini yerine getirmek üzere tasarlandı. Aynı zamanda, tam özellikli dizüstü bilgisayarlar, masaüstü alternatifleri olarak işlev görebilir. Birçok netbook, Windows işletim sistemi yüklü olarak gelir. Windows 8 ile Microsoft, sistemlerin en az 1024 x 768 çözünürlüğe sahip olmasını gerektirdi ve birçok netbook’u yükseltme yolu olmadan bıraktı. Windows 10, ultra küçük ekranlarla uyumludur.

Bugün Netbook’lar

En büyük artıları olan fiyat faktörü büyük ölçüde tartışmalı bir konu haline geldiğinde, netbooklar için yazı duvarda duruyordu. Üreticiler daha fazla işlevsellik eklemeye çalıştıkça Netbook fiyatları yükselmeye başladı; bu arada geleneksel dizüstü bilgisayarların fiyatı düştü. Bugün, neredeyse her PC üreticisinin ürün yelpazesinde ucuz, ultra taşınabilir bir dizüstü bilgisayar var. Hâlâ sınıflandırmaya meydan okuyan özel ultra küçük dizüstü bilgisayarlar var. Örneğin, GDP Cebi, yaklaşık 500 $ ‘a perakende satış yapan ağ benzeri bir cihazdır. Yine de küçük dizüstü bilgisayar olarak anılıyor, netbook değil. Asus, ince ve hafif bir HD dizüstü bilgisayarı netbook demeden yaklaşık 200 dolara pazarlarken, Dell’in 250 dolarlık bir Inspiron modeli var. Ancak netbook terimi, 2007’de tam olarak ne anlama geldiği anlamına gelmese de devam ediyor. Toshiba, yaklaşık 450 $ ‘a netbook dediği 10.1 inçlik bir modele sahip ve kullanılmış HP, Acer ve Asus netbook modelleri çevrimiçi olarak bulunabilir. . Bazı pazarlama materyalleri, herhangi bir hafif, ucuz dizüstü bilgisayarı ifade etmek için netbook terimini kullanır. Chromebook’lar, çok düşük fiyatlarla benzer özellikler sunan netbook’lar için başka bir tehditti.