Skip to content

Netflix Hız Testi Nasıl Kullanılır

5 de Mayıs de 2021

4K Netflix videolarını 4K Ultra HD TV’nize aktarmayı mı planlıyorsunuz? Fast.com, bağlantınızın Netflix izlemek için yeterince hızlı olup olmadığını görmek üzere internet hızınızı test etmek için kullanabileceğiniz resmi Netflix hız testi web sitesidir. Netflix hız testi, diğer hız testi sitelerinden farklıdır, çünkü bağlantınızı dünyanın herhangi bir yerindeki rastgele bir sunucuya karşı test etmek yerine aslında bağlanamayacağınız Netflix’in içerik dağıtım sistemini kullanır. Bununla birlikte, Netflix abonesi olmasanız bile bunu genel bir hız testi çözümü olarak kullanabilirsiniz. Fast.com, düşük kaliteli Netflix yayın planlarından birine abone olmayı planlıyorsanız da kullanışlıdır. Ağınızın Netflix videolarını idare edecek kadar hızlı olup olmadığını veya internet planınızı yükseltmeniz gerekip gerekmediğini bilirsiniz. Fast.com Netflix hız testi, dünyanın her yerinden ve telefonlar, tabletler ve akıllı TV’ler gibi çeşitli cihazlardan çalışır.

Netflix İnternet Hız Testi Nasıl Kullanılır

Akış testini Netflix’ten FAST Speed ​​Test uygulamasıyla veya Fast.com web sitesi aracılığıyla çalıştırabilirsiniz. İkisi de tamamen aynı şekilde çalışır.

  1. Fast.com’u açın veya FAST Speed ​​Test Uygulamasını indirin. Netflix hız testi uygulaması Android, iPhone ve iPad’de çalışır:

  2. Test hemen başlayacaktır. Bitmesi için birkaç saniye bekleyin.

  3. Bu noktada, hızı kaydedebilir ve doğru olduğunu varsayabilirsiniz, ancak ortalama almak için her zaman birkaç kez çalıştırmak en iyisidir. İlk testte bir kesinti olabilir veya ağdaki başka bir şey ilk numarayı etkilemiş olabilir.

  4. Sonuçlar ekranında, gecikme ölçümlerini görmek ve ayarlara erişmek için Daha fazla bilgi göster’i seçebilirsiniz. Ayarlar, minimum ve maksimum paralel bağlantılar ve test süresi gibi seçenekleri ayarlamanıza izin verir. Ne için olduklarından emin değilseniz, bu ayarları rahat bırakabilirsiniz.

Netflix İzlemek için İnternet Hızı

Artık cihazınız ile Netflix sunucuları arasında elde edebileceğiniz hızı belirlediğinize göre, Netflix’i izlemek için yeterince hızlı olup olmadığını bilmek, özellikle de Ultra HD / 4K videoları izlemeyi planlıyorsanız önemlidir. Netflix, çeşitli video kaliteleri için önerilen internet hızlarının bir listesine sahiptir. Ağınızın bu tür videoları yayınlamaya uygun olup olmadığını görmek için hızınızı onların listesiyle karşılaştırın:

  • SD kalitesi için 3 Mbps önerilir
  • HD kalitesi için 5 Mbps önerilir
  • Ultra HD / 4K kalitesi için 25 Mbps önerilir

Bunlar önerilen hızları, minimum Netflix akış hızlarıyla geçebilirsiniz.

İnternetinizi Daha Hızlı Yapabilir misiniz?

Netflix hız testi size Netflix’in önerdiği kadar hızlı olmayan bir sayı gösteriyorsa bu, internetinizin Netflix için çok yavaş olduğu anlamına gelebilir. Ancak Netflix planınızı düşürmek veya abone olmaktan kaçınmak için çok hızlı olmayın; İnternet hızını anlamanın iki yolu vardır. Dikkate almanız gereken ilk şey, 4K veya diğer kaliteli videoları tam olarak yayınlayabilen bir hız için ödeme yapıyor olabileceğinizdir, ancak hızınızı Netflix sunucularıyla sınırlayan diğer faktörler devreye girer. Ağdaki bant genişliği gerektiren uygulamaları sınırlamak gibi bazı fikirler için internetinizi hızlandırmak için neler yapabileceğinizi görün. Bu çözümleri inceledikten sonra hala hızlarınız çok yavaşsa, ödediğiniz hızın Netflix’i izlemek için çok yavaş olduğu bir durumda olabilirsiniz. Bu durumda tek seçeneğiniz ISS’nize başvurarak internet planınızı yükseltmektir.