Skip to content

Netflix, Ücretsiz Deneme Modelinden Ne Kadar Büyük?

18 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Netflix, ücretsiz deneme süresini kaldırır ve yeni aboneleri oldukça sınırlı içeriğe sahip ücretsiz izlenebilen bir sektöre yönlendirir.
  • Diğer yayın hizmetlerinin Netflix’in planını benimsemesi olası değildir, ancak başarısı geleneksel pazar bilgeliğinde bir değişime yol açabilir.
  • Abonelerde büyük bir düşüş yaşayan Quibi gibi yeni yayın platformları, ücretsiz deneme programları için uyarıcı bir hikaye görevi görüyor.
Chesnot / Getty Images
Netflix, 30 günlük ücretsiz deneme promosyonunu sona erdirerek potansiyel yeni bir normalin temelini oluşturdu. Akış hizmetlerinin kalabalık alanından çıkmak isteyen diğer şirketler için yeni bir engel teşkil edebilir. Yayın devi, yirmi yılın büyük bir bölümünde şirket için temel bir unsur olan ücretsiz denemelerini geri alma planını duyurdu. Bir Netflix sözcüsü Variety’ye yaptığı açıklamada, “yeni üyeleri çekmek ve onlara harika bir Netflix deneyimi yaşatmak için ABD’de farklı pazarlama promosyonlarına baktığını” söyledi. Uzmanlar, yeni stratejinin diğer akış hizmetleri tarafından benimsenme olasılığının düşük olduğunu söylüyor. Avrupa Yayın Birliği Dijital, Dönüşüm ve Platformlar Başkanı Ezra Eeman, e-posta yoluyla “Netflix, ABD’de bu özel stratejiyi çok olgun bir aşamada ele alıyor,” dedi. “Muhtemelen, mevcut ücretsiz deneme programlarını havada tutmak için sadece nakit harcadıklarını hesapladılar ve büyük ölçüde inatçı bir ödeme yapmayanlar grubuna dahil olmaya çalışıyorlardı. Bu tür mikro dönüşümler için optimizasyon yapmak, amaçladıkları uzun vadeli ilişkileri zayıflatabilir. için.”

Yeni Bir Normal?

Şirket, kaynakları ve insan gücünü yeni Netflix Ücretsiz İzle platformuna yeniden tahsis ediyor, bu da potansiyel kullanıcıların üyelik olmadan çeşitli ücretsiz film ve televizyon bölümlerini izlemelerine olanak tanıyor. Şirket, içeriğinin büyük bölümünü yalnızca ödeme yapan aboneler için saklıyor.

Ücretsiz İzle seçeneğini denerken Netflix tanıtım metni.

Netflix
Netflix şu anda manşetlerde yer alırken, bu duyuruyu yapan ilk yayın platformu değildi. Çoğu zaman olduğu gibi, bunu önce Disney yaptı. Akış hizmeti Disney +, galvanizli aboneleri olan ücretsiz deneme temelini durdurma kararıyla pakete liderlik ediyor. Bunu, hizmet için büyük bir hit olan Hamilton’u yayın platformuna ekledikten ve koronavirüs salgını nedeniyle teatral bir sürümden vazgeçtikten sonra yapmayı seçti. Onlarca yıldır kendi alt türünü geliştirdiği için yerleşik bir izleyici kitlesine sahip olan Disney – ESPN ile spor meraklılarından Marvel ve Star Wars ile meraklılara ve bir dizi film klasiğine kadar herkese hizmet veriyor – yayın hizmetini göreceli başarıya taşıdı. Netflix yöneticileri, benzer bir kültürel alaka düzeyine ulaştıklarını umuyorlar. “[For] pazara yeni giren diğer yayıncılar için, büyüme stratejilerinin bir parçası olarak ücretsiz denemeler yine de mantıklı olabilir. “28 yaşındaki Amazon geçici çalışanı Sean Keith, bir aile üyesini kullandığını belirterek Netflix’in planının izleme alışkanlıklarını etkilemeyeceğini söylüyor. İzlemek istediği filmlere ve şovlara erişmek için hesabı, ancak ücretsiz denemelerin tamamen ortadan kaldırılmasının onu diğer hizmetlerden uzaklaştıracağını belirtiyor. “Bu bir deneme çalışması, kelimenin tam anlamıyla bunun için olduğunu söylüyor. Her şeyi bilmiyorsam hizmetinize para harcamak isteyip istemediğimi bilemiyorum, beni hissediyor musunuz? “Dedi yüz yüze bir röportajda.” Netflix bunu yapabiliyor çünkü uzun zamandır ve herkesin bir hesabı olduğunu hissediyorum, ama bu diğer hizmetler? Hayır.”

Başlatma Başarısızlığı

Dünya çapında 200 milyondan fazla abonesi bulunan Netflix, diğer yayın platformlarından daha fazla ödeme yapan kullanıcıya sahip ve ana rakibi Amazon Prime yaklaşık 150 milyon küresel kullanıcıyla geliyor. Netflix, büyük ölçüde koronavirüs salgını nedeniyle 200 sınırını geçti. Şirket, 2020’nin ilk iki çeyreğinde 26 milyon abone eklediğini duyurdu; bu da neredeyse 2019 yıl sonu 28 milyon kullanıcıya eşittir. Netflix, yayın yapan televizyon ve filmlerle eşanlamlı hale geldi. Şirketin ücretsiz bir deneme programını aşamalı olarak kaldırmaya yönelmesi her platform için geçerli değildir.

Amazon Prime Video 30 günlük ücretsiz deneme sayfası

“[For] Pazara yeni giren diğer yayıncılar için, ücretsiz denemeler pazarlama ve müşteri edinme maliyetlerini düşürebileceğinden, büyüme stratejilerinin bir parçası olarak ücretsiz denemeler yine de mantıklı olabilir, “dedi. Hırslı mobil odaklı akış hizmeti Quibi bu dersi zor yoldan öğrendi . Yıldızlarla dolu hizmet, 10 dakika veya daha az içerik hilesi ile akış pazarını bozmaya çalıştı, ancak bunun yerine, paniğe kapıldım. Mobil uygulama pazarlama istihbarat şirketi Sensor Tower, yeninin elde tutma oranını hesapladı. hizmetine girdi ve ücretsiz denemeye kaydolanların yüzde 92’sinin 90 günlük sürenin dolmasının ardından takılamadığını tespit etti. “Netflix bunu yapabilir çünkü uzun süredir buralarda ve herkesin bir hesabı olduğunu hissediyorum, diğer servisler? Hayır. “Platform, uygulamasını 5 milyondan fazla kişinin indirmiş olmasından övünürken, abone bazında kesin rakamları vermeyi reddediyor. Ağustos ayında, Quibi abonelerinin yüzde 33’ü analitik firması Kantar’a hizmeti, önümüzdeki üç ay. Bir yayın hizmetini ayakta tutmak için bir dizi ünlü yüzden çok daha fazlası gerekiyor. Netflix yakında öğreneceği için, ücretsiz deneme süresi her zaman başarılı olmanın yolu değildir, ancak Neredeyse tükenmez bir kitaplığa sahip olan Netflix, abonelerin kanaması kadar olası değildir.