Skip to content

Netflix’in Yeni İndirilenler Özelliği Size Daha Çok İzleyebilmenizi Sağlıyor

20 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Android kullanıcıları artık Netflix uygulamasında Netflix’in Sizin İçin İndirilenler özelliğini etkinleştirebilir. iOS testi yakında başlayacak.
  • Özellik, önerilerinize göre filmleri ve şovları otomatik olarak indirecektir.
  • Her öneri hit olmasa da uzmanlar, bu özelliğin sınırlı internete sahip daha fazla Netflix izleyicisinin yeni şovları daha sık bulmasına yardımcı olabileceğine inanıyor.
Jes Kreuter / Unsplash
Uzmanlar, Netflix’in yeni Sizin İçin İndirilenler özelliğinin sınırlı bağlantıya sahip kullanıcılar için bir hayalin gerçeğe dönüştüğünü söylüyor. Netflix kısa süre önce Android cihazlarda Sizin İçin İndirmeler’in geldiğini duyurdu. Yeni özellik, uygulamanın geçmişte beğendiğiniz içeriğe göre çeşitli şovları ve filmleri indirmesine izin verecek. Önerilerinizde görünebilecek herhangi bir bozukluğa rağmen, uzmanlar bu özelliğin, özellikle internete sınırlı erişimi olanlar için Netflix’in kullanımını kolaylaştırmak için iyi bir itici güç olduğuna inanıyor. Fire Stick Tricks’in baş editörü Patrick Smith, Lifewire’a e-posta yoluyla “Netflix yayıncıları her zaman emrinde izleyecekleri bir şeyler olmasını ister,” dedi. “Bu yeni özellik bunu yerine getiriyor. İzleme geçmişinize göre önerilenler listenizden yeni şovlar indiriyor.”

Sadece gözlerin için

Netflix’in yalnızca internete bağlıyken kullanılabileceği zamanlar vardı. Şimdi, çevrimdışı modu ve 2018’de Akıllı İndirmelerin yayınlanması sayesinde Netflix, sabit bir internet bağlantısına erişiminiz olmadığında bile akış içeriğinize ayak uydurmanızı kolaylaştırdı.

Bir akıllı telefondaki Sizin İçin İndirilenler özelliğinin Netflix ekran görüntüleri.

Netflix
Bu özellikler, Sizin İçin İndirmeler’in sunulmasıyla genişlemeye devam ediyor. Sizin İçin İndirilenler ile, bağlı olmadığınızda kontrol edebileceğiniz daha fazla film ve TV şovu seçeneğine sahip olacaksınız. Algoritmalar tarafından önerilen herhangi bir şey gibi, bu seçeneklerin her zaman ortaya çıkmasını beklememelisiniz. Vegan Liftz’in kurucu ortağı ve CEO’su Jason Hughes, bize e-posta yoluyla “Netflix, önerdikleri belirli bir filmi izlemekten hoşlanacağımızı hissedebilse bile, yine de kendi tercihlerimiz var ve bu zaman zaman değişebilir,” dedi. Bir Netflix kullanıcısı olarak Hughes şunları paylaştı: benzer endişeler çoğu kişinin bu özelliğin akıllı telefonunda ne kadar hafıza kaplayabileceği ve aylık hücresel veri faturasını nasıl etkileyebileceği hakkında bilgi sahibi olabilir. Neyse ki, Netflix, indirme işlemlerinin hücresel veri bağlantıları üzerinden gerçekleşip gerçekleşmeyeceği hakkında henüz bilgi vermemiş olsa da, kullanıcıların uygulamanın indirmeler için ne kadar yer kapladığı konusunda tam kontrole sahip olacağını zaten paylaştı. “Netflix, önerdiği belirli bir filmi izlemekten hoşlanacağımızı hissedebilse bile, yine de kendi tercihlerimiz vardır ve bu zaman zaman değişebilir,” Bu özellik varsayılan olarak devre dışıdır. Bununla birlikte, etkinleştirildikten sonra, Sizin İçin İndirmeler, depolama alanınızı 1GB, 3GB veya 5GB olarak ayarlamanıza izin verecektir. Netflix, 3GB’nin yaklaşık 12 saatlik film ve televizyon şovuna eşdeğer olduğunu söylüyor. Telefonunuzda veya SD Kartınızda 3 GB alan varsa – telefonunuz bir SD kart yoluyla depolama genişletmeyi destekliyorsa – internet erişimi olmadan bir veya iki akşamı geçirmeniz için size fazlasıyla yeterli içerik sağlamalıdır. Netflix’in indirmelere 5 GB’tan fazla depolama alanı ayırmayı destekleyip desteklemeyeceği şu anda belli değil.

Olmadığınızda Bile Bağlı

Netflix, çevrimdışı görüntüleme sunan tek yayın hizmeti değildir. 2016’da Netflix uygulamasında çevrimdışı görüntülemenin başlatılmasından bu yana, Hulu gibi diğer hizmetler de aynı şeyi takip etti, hatta bazıları özelliğe erişmek için özel planlar gerektirdi. Netflix, Sizin İçin İndirilenler gibi bir sistemi sunan ilk sistemdir. Netflix’i eğlence medyası akışı için önde gelen yerlerden biri yapmaya yardımcı olmaya devam eden bu gibi özellikler. Bazı kullanıcılar yeni özellik hakkında ne düşüneceklerinden emin değil. tweet atan bir kişi “Netflix’in Sizin İçin İndirmeleri, karışık duygulardan oluşan bir çanta.” Diğerleri daha heyecanlı Amin Husni, tweet attı, “Telefonumdaki 130 GB’lık yedek parçanın tamamını kullanma zamanı.”

Özellik hakkında ne düşündüğünüze rağmen, uzmanlar, eklemeden bir nimet fark etme olasılığı en yüksek olan kullanıcıların, sürekli çevrimiçi bağlantıları olmayanlar olduğunu söylüyor. Evde internet erişimi olmayan veya her gün işe ya da okula gidip gelmek için uzun yolculuklar yapmak zorunda kalan kullanıcılar, yeni içerik indirmenin ek yollarını faydalı bulacaktır. Smith, “Kendilerini genellikle bir veya iki bölümü izlemek için zaman bulan, ancak indirilmiş herhangi bir içeriğe veya internet bağlantısına sahip olmayan durumlarda bulan kullanıcılar bu özelliği göz önünde bulundurmalıdır,” diye yazdı.