Skip to content

Nikon DSLR Fotoğraf Makinesi Hata Mesajları

7 de Mayıs de 2021

DSLR dijital kameranızın LCD’sinde veya elektronik vizöründe bir hata mesajı görünmesi kadar sinir bozucu çok az şey vardır. Bununla birlikte, çok hüsrana uğramadan önce derin bir nefes alın. Bir hata mesajının avantajı, kameranızın size sorunla ilgili ipuçları vermesidir; bu, hata mesajı olmaması – ve ipucu olmaması – daha iyidir. Burada listelenen sekiz ipucu, Nikon DSLR fotoğraf makinesi hata mesajlarınızda sorun gidermenize yardımcı olacaktır.

Nikon

anilbolukbas / Getty Images

ERR Hata Mesajı

LCD’nizde veya elektronik vizörünüzde “HATA” görürseniz, muhtemelen üç problemden birini yaşamışsınızdır. İlk olarak, deklanşör düğmesine düzgün basılmamış olabilir. İkinci olarak, kamera manuel pozlama ayarlarınızı kullanarak görüntüyü yakalayamadı; ayarları değiştirmeyi veya otomatik ayarları kullanmayı deneyin. Üçüncüsü, Nikon fotoğraf makinesi bir başlangıç ​​hatası yaşamış olabilir. Pili ve hafıza kartını en az 15 dakika çıkarın ve fotoğraf makinesini yeniden açmayı deneyin.

F– Hata Mesajı

Çoğu zaman, bu hata mesajı Nikon DSLR fotoğraf makineleriyle sınırlıdır, çünkü bir lens hatasıyla ilgilidir. Özellikle, F– hata mesajı, lens ve kameranın iletişim kurmadığını gösterir. Yerine kilitlendiğinden emin olmak için lensi kontrol edin. Bu özel merceğin çalışmasını sağlayamazsanız, F- hata mesajının devam edip etmediğini görmek için farklı bir mercek deneyin. Daha sonra sorunun orijinal mercekte mi yoksa kamerada mı olduğunu anlayacaksınız.

FEE Hata Mesajı

Bir Nikon DSLR fotoğraf makinesindeki FEE hata mesajı, fotoğraf makinesinin fotoğrafı seçtiğiniz diyafram açıklığında çekemediğini gösterir. Manuel diyafram halkasını en yüksek numaraya çevirin, bu da hata mesajını düzeltmelidir. Fotoğrafı uygun pozlamayla çekmek için kameranın diyaframı otomatik olarak seçmesine izin vermeniz gerekebilir.

‘Bilgi’ Simgesi Hata Mesajı

Bir daire içinde “i” görürseniz, bu üç olası hatadan birini gösteren bir hata mesajıdır. İlk olarak, pil bitmiş olabilir; şarj etmeyi deneyin. İkinci olarak, hafıza kartı dolu veya kilitli olabilir. Kartın yan tarafında küçük bir geçiş anahtarı bulun ve sorunu çözmek için “kilidi açık” konuma getirin. Üçüncüsü, fotoğraf çekilirken fotoğraftaki konulardan birinin gözlerini kırptığını algılayarak fotoğrafı tekrar çekmenize olanak sağlayabilir.

Hafıza Kartı Yok Hata Mesajı

Fotoğraf makinesine takılı bir hafıza kartınız varsa, Hafıza Kartı Yok Hatası mesajının birkaç farklı nedeni olabilir. Öncelikle, bellek kartı türünün Nikon fotoğraf makineniz ile uyumlu olduğundan emin olun. İkincisi, kart dolu olabilir, yani üzerindeki fotoğrafları bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Üçüncüsü, hafıza kartı arızalı olabilir veya farklı bir kamerayla formatlanmış olabilir. Durum böyleyse, hafıza kartını bu kamera ile yeniden biçimlendirmeniz gerekebilir. Bir hafıza kartını formatlamanın, üzerinde depolanan tüm verileri sileceğini unutmayın.

Filmi Kaydet Hata Mesajı

Film Kaydedilemiyor hata mesajı genellikle Nikon DSLR’nizin verileri kaydetmek için yeterince hızlı hafıza kartına geçiremediği anlamına gelir. Bu neredeyse her zaman bellek kartıyla ilgili bir sorundur; daha hızlı yazma hızına sahip bir hafıza kartına ihtiyacınız olacak. Bu hata mesajı aynı zamanda kamerayla ilgili bir soruna da işaret edebilir, ancak önce farklı bir hafıza kartı deneyin.

Deklanşör Bırakma Hata Mesajı

Nikon DSLR fotoğraf makinenizdeki Deklanşör Bırakma Hatası mesajı, deklanşörde sıkışma olduğunu gösterir. Deklanşör düğmesini herhangi bir yabancı cisim veya deklanşör düğmesine sıkışabilecek yapışkan kirler için kontrol edin. Düğmeyi temizleyin ve tekrar deneyin.

Bu Görüntü Silinemez Hata Mesajı

Silmeye çalıştığınız görüntü, kameradaki yazılım tarafından korunmuştur. Görüntüyü silmeden önce koruma etiketini kaldırmanız gerekir. Farklı Nikon kamera modellerinin burada gösterilenden farklı bir dizi hata mesajı sağlayabileceğini unutmayın. Burada listelenmeyen Nikon kamera hata mesajları görüyorsanız, fotoğraf makinenizin modeline özgü diğer hata mesajlarının listesi için Nikon fotoğraf makinesi kullanıcı kılavuzunuza bakın. Bu ipuçlarını okuduktan sonra, Nikon fotoğraf makinesi hata mesajıyla gösterilen sorunu hala çözemezseniz, fotoğraf makinesini bir onarım merkezine götürmeniz gerekebilir. Kameranızı nereye götüreceğinize karar verirken güvenilir bir kamera onarım merkezi arayın.