Skip to content

Nintendo 3DS Bölgesi Ücretsiz mi yoksa Kilitli mi?

18 de Mayıs de 2021

Yeni Nintendo 3DS XL’e benzer şekilde, Nintendo 3DS bölge kilitlidir. Bu, Nintendo 3DS’nizi satın aldığınız coğrafi bölgenin aynı zamanda oyunlarınızı satın almanız gereken bölge olduğu anlamına gelir. Nintendo’ya göre 3DS donanımının üç versiyonu vardır: Japonca, Amerika ve Avrupa / Avustralya. Nintendo 3DS’nin Japon ve Avrupa sürümleri de aynı şekilde bölge kilitlidir.

Bölge Ücretsiz ve Bölge Kilitli

Bir bölge arasındaki farkı anlamak Bedava cihaz ve bu bölge kilitli, en iyi bir örnekle açıklanır. Kuzey Amerika’da bir Nintendo 3DS satın aldığınızı varsayalım. 3DS, satın alındığı bölgeye kilitlendiğinden, Japon veya Avrupa pazarlarından indirilen oyunlarla çalışmayacaktır. Aynısı tersi için de geçerlidir; Japon Nintendo 3DS, Japonya’daki oyunlar için gayet iyi çalışıyor ancak ABD’den satın alınan oyunlarla düzgün çalışmayacaktır. Bölge kilitli ve bölge içermeyen arasındaki farkı şu şekilde hatırlayabilirsiniz: Nintendo 3DS bölge içermeyecek olsaydı, herhangi bir bölgeden oyunları kullanmak ücretsiz. Bölge kilitli, yalnızca belirli bir bölgedeki oyunlarla iletişim kurmak için kilitli olduğu anlamına gelir.

Nintendo 3DS Bölgesi Neden Kilitli?

Nintendo, Ocak 2011’de video oyunu web sitesi VG247’ye gönderdiği açıklamada bölgenin 3DS’yi kilitlemesinin nedenlerini açıkladı:

“Ek olarak, kullanıcılarımız için mümkün olan en iyi oyun deneyimini sağlamak istiyoruz ve bir bölgede satılan Nintendo 3DS yazılımının, başka bir bölgede satılan Nintendo 3DS donanımı üzerinde çalışırken düzgün çalışmama olasılığı var. Nintendo 3DS’nin her paketinde kılavuz görünecektir. donanım ve beraberindeki yazılım. Şüpheniz varsa, Nintendo yalnızca Nintendo 3DS sisteminizi satın aldığınız bölgede Nintendo 3DS yazılımını satın almanızı önerir. ”

Nintendo 3DS’yi bölgeden bağımsız bir cihaza “dönüştürmek” için hacklemenin yolları vardır, ancak bu yöntemler genellikle istikrarsızdır ve yazılım güncellemeleriyle engellenir.

Diğer 3DS Cihazları Ne Olacak?

Nintendo’nun tüm 3DS cihazları bölge kilitli değildir. 3DS’nin ağabeyleri Nintendo DS ve Nintendo DS Lite bölgeden bağımsızdır. Bu, Kuzey Amerika DS veya DS Lite sahibi bir kişinin kilitlenmeden veya büyük teknik sorunlar yaşamadan bir Japon veya Avrupa oyunu satın alabileceği ve oynayabileceği anlamına gelir. ama, bu hariç tutar bölge kilitli olan Nintendo 3DS XL, Nintendo DSi ve Nintendo DSi XL.