Skip to content

Nintendo 3DS Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

28 de Mayıs de 2021

Nintendo 3DS, Nintendo DS avuç içi oyun sistemleri serisinin halefidir. 3DS, özel gözlüklerin yardımı olmadan 3D efektler üretebilir. Nintendo, 3DS’yi E3 2010’da çeşitli birinci ve üçüncü taraf oyunlarının duyurularının yanı sıra tanıttı. Nintendo 3DS oyunları, özellikle sistem için tasarlanmıştır, ancak 3DS, Nintendo DS’nin tüm yinelemelerindeki oyunlarla geriye dönük olarak uyumludur ve ayrıca Nintendo DSi için programlanmış indirilebilir DSiWare oyunlarını da oynayabilir. Nintendo 3DS’nin iç donanımı, Nintendo DS ailesinin içindekilerden biraz daha güçlü olsa da, dış kasa tanıdık bir not almalı. Kapaklı tasarım, iki ekranlı kurulumda olduğu gibi Nintendo DS’den kalır. 3DS’nin üst ekranı 3D görselleri görüntülerken, daha küçük olan alt ekran DS’nin dokunmaya duyarlı işlevselliğini korur. Nintendo DS, Nintendo DSi ve Nintendo 3DS arasında hala bazı önemli estetik farklılıklar var: 3DS, 3D resimler çekebilirken DSi değil ve 3DS’de ayrıca geleneksel çapraz şekilli d’nin üzerinde bir analog çıkıntı var. – ped.

Nintendo 3DS Ne Zaman Çıktı?

Nintendo 3DS, 26 Şubat 2011’de Japonya’yı vurdu. Kuzey Amerika sistemi 27 Mart’ta, Avrupa ise 25 Mart’ta aldı.

Nintendo 3DS’nin Özellikleri Nelerdir?

3DS’nin grafik işleme birimi (GPU), Digital Media Professionals tarafından geliştirilen Pica200 yongasıdır. Pica200, 200 MHz’de saniyede 15,3 milyon çokgen üretebilir ve kenar yumuşatma (grafikleri yumuşatır), piksel başına aydınlatma ve prosedürel dokulara sahiptir. Gayri resmi bir açıklama kullanmak için, 3DS’nin grafikleri, GameCube’de bulacağınızla görsel olarak karşılaştırılabilir. 3DS’nin üst ekranı 3.53 inç, Nintendo DS Lite’ın üst ekranından yaklaşık %11.3 daha büyük. Alt (dokunmatik) ekran 3,02 inç veya Nintendo DS Lite’ın alt ekranından yaklaşık %3,2 daha küçüktür. Nintendo 3DS’nin pili, sistemin yeniden şarj edilmesi gerekmeden önce yaklaşık üç ila beş saat dayanır. 3DS’nin pilinin ömrü, sistemin nasıl kullanıldığına bağlıdır: örneğin, Wi-Fi, 3B ekran veya daha parlak bir ekran ayarı kullanmak pili daha hızlı tüketir. Nintendo 3DS’de bir hareket sensörü (iPhone oyunlarını düşünün) ve bir jiroskop bulunur. Dokunmatik ekran, geleneksel A, B, X, Y, L ve R düğmeleri ve çapraz şekilli D-pad gibi geri dönüş yapıyor. 3D oyunlarda gezinmek için ideal olan d-pad’in üzerinde “daire pedi” adı verilen bir analog çıkıntı bulunur. Bir kaydırıcı, üst ekranda 3B görüntünün derinliğini ayarlar veya 3B efekti tamamen kapatır. Nintendo 3DS’de üç kamera bulunur: biri üst ekranın üzerinde kullanıcıya bakan ve ikisi 3D fotoğraflar için sistemin dışında yer alır. Nintendo DS ve DSi gibi, Nintendo 3DS de kablosuz olarak çevrimiçi duruma geçebilir ve yerel bir ortamda diğer 3DS’lerle iletişim kurabilir. “Street Pass” adlı yerleşik bir özellik, 3DS uyku modundayken (kapalı) bile Miis ve oyun bilgilerini menzil içindeki diğer 3DS’lerle değiştirir. Nintendo DS Lite ve Nintendo DSi / DSi XL ile Nintendo 3DS’nin özelliklerine bakın.

Nintendo 3DS’nin Ne Tür Oyunları Var?

3DS’nin arkasında çeşitli türlerde çok sayıda üçüncü taraf desteği vardır; Capcom, Konami ve Square-Enix gibi kıdemli stüdyolar, aşağıdakiler gibi ünlü franchise’lar için taksitler geliştiriyor. Resident Evil, Metal Gear Solid, ve Son Fantezi. Nintendo uzun süredir uykuda olanı yeniden canlandırdı çocuk İkarus Kid Icarus Uprising ile 3DS serisi ve 3D versiyonu yayınlandı Zelda Efsanesi: Zamanın Ocarinatartışmasız en sevileni Zelda Efsanesi tüm zamanların oyunu. Dahası, Nintendo’nun en popüler franchise’ları, Super Mario da dahil olmak üzere 3DS’de miraslarını sürdürüyor. Game Boy, Game Boy Color ve Game Boy Advance oyunlarını Wii’nin Sanal Konsoluna benzeyen “eShop” adlı bir hizmet aracılığıyla indirebilirsiniz.