Skip to content

Nintendo 3DS Project 3D Görüntüleri Nasıl Yapar?

29 de Mayıs de 2021

Nintendo 3DS oyun konsolunun en pazarlanabilir özelliklerinden biri, modaya uygun olmayan başlık yardımı olmadan 3D görüntüleri gösterebilmesidir. Peki, Nintendo 3DS, size bir çift retro kırmızı ve camgöbeği 3D gözlük takmadan görüntüleri tam olarak nasıl yansıtıyor?

3D Nasıl Çalışır?

Gerçek hayatta 3D görüyoruz çünkü gözlerimizin yerleşimi iki 2D görüntüyü tek bir 3D görüntüde birleştiriyor. İki 2D görüntü farklı açılarda (gözlerimiz arasındaki ortalama mesafede) çekilirse ve onları şaşı halde yan yana görüntülersek, görüntü önümüze çıkıyormuş gibi görünür. İşin püf noktası, gözlerimizin şaşmadan dışarı çıkma etkisini algılamasını sağlamaktır. Bu, birkaç yolla gerçekleştirilir. En ikonik yol, kırmızı ve camgöbeği film projektör filtreleriyle çalışan kırmızı ve camgöbeği anaglif gözlükleridir. Kırmızı mercek yalnızca camgöbeği ışığı yayar, camgöbeği olan ise kırmızı ışık içindir. Böylelikle göz sadece kendisi için amaçlanan ışık kaynağını görür ve şaşı 3D efekti, kafa karışıklığı veya göz yorgunluğu olmadan elde edilir.

3DS’de 3D Görmek İçin Neden Gözlüğe İhtiyacınız Yok?

Nintendo 3DS’nin üst ekranı, paralaks bariyeri adı verilen bir filtre kullanır. 3D görmek için gerekli olan görüntülerden biri sağa, diğeri ise sola yansıtılır. Görüntüler, değişen dikey piksel sütunlarını kaplar ve paralaks bariyerinden süzülür. Bariyer, görüntüleri yansıtmak ve istenen 3D efekti oluşturmak için gerekli açılardan gözlerinize çarpmasını sağlamak için bir havalandırma deliği görevi görür. Nintendo 3DS’nin 3D yanılsamasını tatmin edici bir şekilde yansıtması için, üst ekrandan bir ila iki fit uzakta olmanız ve doğrudan ona bakmanız gerekir. Çok uzağa bakarsanız efekt düzgün çalışmaz.