Skip to content

Nintendo Amiibo nedir?

17 de Mayıs de 2021

Amiibo, Nintendo’nun birkaç farklı Nintendo platformu için birçok oyundaki özelliklerin kilidini açmak için kullanılabilen, oyuncaktan hayat figürinleri serisidir. Sevilen video oyunu karakterlerinin aslına sadık temsilleri oldukları için rakamları toplamak eğlencelidir. Ama aynı zamanda işlevseldirler. Yerleşik teknoloji sayesinde amiibo oyuncakları, desteklenen video oyunlarıyla etkileşime girerek verilerin Nintendo Switch, Wii U ve yeni Nintendo 3DS dahil olmak üzere çeşitli oyun sistemlerine ve bu sistemlerden aktarılmasına olanak tanır.

Amiibo Nasıl Çalışır?

Her amiibo (çoğul: “amiibo”), bir video oyunundaki bir karakter gibi görünecek şekilde şekillendirilmiştir ve gizli bir radyo frekansı tanımlama (RFID) çipi içerir. Bir oyuncu, uyumlu bir Nintendo sistemi ile bir amiibo içindeki RFID çipini taradığında, sistem bunun hangi amiibo olduğunu algılar ve buna göre hareket eder. Spesifik efektler oyundan oyuna değişir. Gibi bazı oyunlar Super Smash Bros., oyuncuların bilgileri amiibo’larında saklamalarına izin vererek karakterleri özelleştirmelerine, verileri depolamalarına ve kaydedilen içeriği arkadaşlarının konsollarında oynamaları için yanlarında götürmelerine olanak tanır. Çoğu oyun ve amiibo salt okunur kapasitede etkileşim kurar. Bu, konsolun amiibo’yu taradığı ve oyuna bunun ne tür bir amiibo olduğunu söylediği, ancak amiibo’da hiçbir değişiklik yapmadığı anlamına gelir. Bu durumlarda, amiibo’nun taranması tipik olarak bir karakterin, dış görünümün, seviyenin kilidini açar veya bir tür özel efekt verir.

Nintendo Oyunlarını Oynamak için Amiibo Gerekli midir?

Amiibo, Nintendo oyunlarını geliştirmek için tasarlanmıştır ancak gerekli değildir. Doğru amiiboya sahipseniz bazı oyunlar daha kolay hale getirilebilir. Örneğin, oynarken bir Mario amiibo’yu taramak Süper Mario Odyssey Nintendo Switch’te 30 saniye boyunca hasara karşı bağışıklık sağlar. Prenses Şeftali amiibo’yu taramak, can dolu bir kalp verir. Bir Mario, Bowser veya Peach amiibo’yu taramak, özel düğün kostümlerinin kilidini açar. (Bu kostümler oyun içi hedefleri tamamlayarak da açılabilir.) Doğru amiibo elinizin altında olması size bir avantaj sağlayabilir, ancak yapmazsanız hiçbir şeyi kaçırmazsınız. Amiibo’nun çalışması gereken tek oyun Hayvan Geçişi: Amiibo Festivali.

Hangi Nintendo Sistemleri Amiibo ile Çalışır?

Amiibo ilk olarak Wii U için tanıtıldı, ancak platform herhangi bir Nintendo Switch, Wii U veya Yeni Nintendo 3DS ile uyumludur. Bu, Wii U döneminden bir Mario amiibo’nuz varsa, bir Nintendo Switch ile de çalışacağı anlamına gelir. Amiibo da bölge kilitli değildir; bu, sahip olduğunuz Nintendo sisteminin türü ne olursa olsun, Japonya, Avrupa veya Kuzey Amerika’dan amiibo’yu kullanabileceğiniz anlamına gelir. Her uyumlu Nintendo konsolu için amiibo tarayıcıları aşağıdaki konumlarda bulabilirsiniz:

 • Wii U – GamePad’de.
 • Nintendo Anahtarı – Sağ Joy-Con’da ve ayrıca isteğe bağlı Pro Controller’da.
 • Yeni Nintendo 3DS ve 3DS XL – Alt dokunmatik ekranda.

Eski Nintendo sistemleri, yakın alan iletişimi (NFC) okuyucu aksesuarının eklenmesiyle uyumlu hale getirilebilir:

 • Nintendo 3DS ve 3DS XL – Ayrı olarak satın alınabilen bir kablosuz NFC okuyucu gerektirir.
 • Nintendo 2DS – 3DS ile aynı kablosuz NFC okuyucuyu kullanır.

Hangi Oyunlar Amiibo ile Çalışır?

İşte amiibo ile çalışan en popüler Nintendo Switch oyunlarından bazıları. İlk amiibo’nuzu seçmenize yardımcı olması için bu listeyi kullanabilir veya Nintendo’nun amiibo uyumlu oyunların tam listesine göz atabilirsiniz.

 • Elder Scrolls V: Skyrim – Zelda amiibo özel Zelda temalı teçhizat sağlarken, ilgisiz amiibo diğer ücretsiz ganimetleri sağlar.
 • Süper Mario Odyssey – Mario, Peach ve Bowser düğün kıyafeti amiibo, oyun içinde ilgili kostümleri sağlar. Diğer birçok amiibo ödül kıyafeti.
 • Yangın Amblemi Savaşçıları – Yangın Amblemi ile ilgili herhangi bir amiibo, oyun içi silahlar ve eşyalar sağlayacaktır. Chrom ve Tiki amiibo özel ödüller sağlar.
 • Zelda Efsanesi: Vahşi Nefes – Wolf Link, Zelda 30th Anniversary ve Breath of the Wild amiibo özel ödüller veriyor. Diğer ilgisiz amiibo daha az ödül verir.
 • Kirby Star Müttefikleri – Kirby, King Dedede, Meta Knight ve Waddle Dee amiibo’yu seçin, çizim parçalarının ve eşyaların kilidini açın.
 • Splatoon 2 – Verileri herhangi bir Splatoon serisi amiibo’ya kaydedebilirsiniz. Pearl ve Marino amiibo, kıyafetlerinin kilidini açar.

Belirli bir oyunda bir karakterin varlığı, ilgili bir amiibo’nun o oyunda çalışacağının garantisi değildir.

Amiibo’nun Farklı Türleri Nelerdir?

Amiiboların çoğu küçük, tahsil edilebilir figürinler, ancak bazıları farklı biçimler alıyor. Aslında, amiibo figürinlerinde bulunan NFC kartları o kadar küçük ki oyun kartlarının içine yerleştirilebilirler. Amiibo şu şekli alır:

 • Figürinler
 • Oyun kağıtları
 • Kahvaltılık gevrek kutuları
 • Peluş oyuncaklar

Bir amiibo’nun aldığı biçim ne olursa olsun, hepsi aynı RFID teknolojisini kullanır ve aynı şekilde çalışır.

Amiibo Ne Kadar Nadirdir ve Kaçırırsanız Ne Olur?

Amiibo’nun nadirliği birinden diğerine değişir ve kaç tane üretildiğine bağlıdır. Çoğu amiibo sınırlı sayıda üretilmiştir, bu da sadece kısa bir süre için üretildikleri, kıtlık ve canlı bir ikinci el pazarı yarattıkları anlamına gelir. Hevesli koleksiyoncular amiibo sürümlerini takip edebilirken, ortalama oyuncuların bu konuda endişelenmesine gerek yok. Bir oyuncu özel bir sürüm satın almayı kaçırırsa Süper Mario Odyssey serisi Mario figürü, Mario smokin kostümü için ücretsiz bir kilit açma avantajından yararlanamayacak. Ancak, oyun içi bir hedefe ulaşarak kostümün kilidini açmak yine de mümkün olacak. Çoğu durumda, bir oyun, oyuncunun belirli bir karakterin herhangi bir sürümünü taramasına ve aynı faydayı almasına olanak tanır. Örneğin, bir Super Smash Bros. veya Klasik Mario amiibo Süper Mario Odyssey bir taramayla aynı güvenlik açığı bonusunu sunar Süper Mario Odyssey serisi Mario amiibo.